Spoločnosť Apple nám už o pár týždňov ukáže nové smartfóny. iPhone 12 dostane až 4 verzie. Najmenšia z nich bude disponovať 5,4″ OLED displejom. Podľa môjho názoru pôjde o “must-have” produkt. Tu sú 3 dôvody, prečo sa naň teším!

3. Rozmery a ovládanie jednou rukou

Apple malo interné “zlaté pravidlo”, ktoré hovorilo, že smartfón musí byť možné ovládať jednou rukou. Po prvýkrát ho porušilo v roku 2014, keď predstavilo iPhone 6 (4,7″) a iPhone 6 Plus (5,5″). Po nejakej dobe prišiel ešte iPhone SE (2016). Od tých čias sme ale menšie zariadenie nevideli. To sa zmení.

Základný iPhone 12 (5,4″) bude o niečo väčší ako iPhone 5, no zároveň menší ako iPhone SE 2. generácie. Napriek tomu dostane veľký edge-to-edge OLED displej. Zákazníci tak nebudú trpieť širokými rámčekmi ako na iPhone XR či 11. Všetko bude prispôsobené pre čo najpohodlnejšie používanie.

Tieto veci ocenia hlavne ľudia s menšími prstami. Obrovskou výhodou môže byť aj nižšia váha v porovnaní s ostatnými zariadeniami v ponuke. Aby som povedal aj negatívum, telefón bude mať menšiu kapacitu akumulátora. To predznamená horšiu výdrž batérie.

- Reklama -

2. Obrovský výkon

iPhone 12 (5,4") vs. iPhone SE vs. iPhone SE 2. generácie

Spoločnosť Apple zakomponuje do iPhonu 12 to najlepšie z najlepšieho. Technicky bude síce oproti verzií “Pro” mierne pozadu, no aj tak dostane fantastický hardvér. Najviac sa teším na procesor Apple A14 Bionic vyrábaný 5nm procesom.

V porovnaní s predchodcom jeho výkon narastie o cca 15-20%. Po stránke energetickej úspornosti sa bavíme až o 30% v prospech novšieho čipu. iPhone 12 s 5,4″ (a tiež 6,1″) displejom by mal mať k dispozícii 4GB operačnej pamäte RAM. Hoci používatelia Androidu krútia hlavou, platforme iOS to bohate stačí.

1. Využiteľnosť v budúcnosti

iPhone 12 príde v troch nových farebných prevedeniach.

Pokiaľ sledujete dianie okolo tohto zariadenia, pravdepodobne už viete, kam mierim. Aj základný iPhone 12 (5,4″) poskytne super-rýchle 5G pripojenie. Je to síce dobrá správa pre svet, no nie pre Slovensko.

Táto sieť tu ešte dlhý čas nebude podporovaná. Využijete ju iba v zahraničí. O pár rokov sa to ale môže zmeniť a mnoho ľudí bude vlastniť práve iPhone 12 z roku 2020. Kvôli podpore 5G nebudú musieť upgradovať smartfón.

K “dlhovekosti” prispeje aj vyššie opisovaný procesor. Apple dnes podporuje aj modely z roku 2015-2016. Kúpa telefónu už dávno nie je len na 24 mesiacov.

Do komentára napíšte, ako sa na toto zariadenie pozeráte vy a či vás láka jeho kúpa. Pokiaľ by som nebol vyslovene náročným používateľom túžiacim po špičkových modeloch Pro, 5,4″ iPhone 12 by bola za mňa jasná voľba!

- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

2 KOMENTÁRE

 1. Iphone 6 a neskoršie iPhony s týmto dizajnom sú stále ovládatelné jednou rukou – stačí 2x poklepať po Touch ID tlačide :))
  (A ja vďaka mojim 190 cm a tým pádom i vacsej ruke nemusím ani to 😀 )
  Co sa iPhonu 12 týka, naozaj ocenujem, že sa Apple rozhodlo zaplniť dieru na trhu – najbližšie k nemu bude mať Samsung S10e, čo je už 1,5 ročné zaridenie s celkovou 3 rocnou podporou (a tak sa do toho sa uz moc neoplatí ist – ani ekonomicky a ani ekologicky 🙂 ).
  Ja osobne používam od roku 2016 iP7 a vyhovuje mi jeho mensia velkost a nižsia váha (135 g) – ani neviem, že ho mám počas výjazdu v cyklodrese, taktiež ma nezaťažuje pri turistike.
  Dnešný trend 6’’ telefónov s 200 gramami mi moc po voli nie je a urcite nie som sám. Takze ocakavam velmi dobré predaje, mozno viac u neznejsieho pohlavia 🙂 .
  Napriek tomu sa pravdepodobne nechám zlomiť na iP 12 Max. Lebo ako píšeš, tá nižšia kapacita batérie (tuším do 2500 mAh) ma od kúpy iP 12 velmi odrádza, aj napriek o tolko uspornejšiemu čipu.
  Osobne by mi vyhovovalo ešte ponechanie 5,8’’ dislejov z X, XS a 11 Pro, ale trend je trend (zvacsovanie telefónov) a Apple si nemoze dovoliť to ignorovať.
  Kazdopádne sa na nové iPhony teším, hlavne na tie dostupnejšie verzie.
  Držte sa!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here