Spoločnosť Apple nám už o pár týždňov ukáže nové smartfóny. iPhone 12 dostane až 4 verzie. Najmenšia z nich bude disponovať 5,4″ OLED displejom. Podľa môjho názoru pôjde o „must-have“ produkt. Tu sú 3 dôvody, prečo sa naň teším!

3. Rozmery a ovládanie jednou rukou

Apple malo interné „zlaté pravidlo“, ktoré hovorilo, že smartfón musí byť možné ovládať jednou rukou. Po prvýkrát ho porušilo v roku 2014, keď predstavilo iPhone 6 (4,7″) a iPhone 6 Plus (5,5″). Po nejakej dobe prišiel ešte iPhone SE (2016). Od tých čias sme ale menšie zariadenie nevideli. To sa zmení.

Základný iPhone 12 (5,4″) bude o niečo väčší ako iPhone 5, no zároveň menší ako iPhone SE 2. generácie. Napriek tomu dostane veľký edge-to-edge OLED displej. Zákazníci tak nebudú trpieť širokými rámčekmi ako na iPhone XR či 11. Všetko bude prispôsobené pre čo najpohodlnejšie používanie.

Tieto veci ocenia hlavne ľudia s menšími prstami. Obrovskou výhodou môže byť aj nižšia váha v porovnaní s ostatnými zariadeniami v ponuke. Aby som povedal aj negatívum, telefón bude mať menšiu kapacitu akumulátora. To predznamená horšiu výdrž batérie.

2. Obrovský výkon

iPhone 12 (5,4") vs. iPhone SE vs. iPhone SE 2. generácie

Spoločnosť Apple zakomponuje do iPhonu 12 to najlepšie z najlepšieho. Technicky bude síce oproti verzií „Pro“ mierne pozadu, no aj tak dostane fantastický hardvér. Najviac sa teším na procesor Apple A14 Bionic vyrábaný 5nm procesom.

V porovnaní s predchodcom jeho výkon narastie o cca 15-20%. Po stránke energetickej úspornosti sa bavíme až o 30% v prospech novšieho čipu. iPhone 12 s 5,4″ (a tiež 6,1″) displejom by mal mať k dispozícii 4GB operačnej pamäte RAM. Hoci používatelia Androidu krútia hlavou, platforme iOS to bohate stačí.

1. Využiteľnosť v budúcnosti

iPhone 12 príde v troch nových farebných prevedeniach.

Pokiaľ sledujete dianie okolo tohto zariadenia, pravdepodobne už viete, kam mierim. Aj základný iPhone 12 (5,4″) poskytne super-rýchle 5G pripojenie. Je to síce dobrá správa pre svet, no nie pre Slovensko.

Táto sieť tu ešte dlhý čas nebude podporovaná. Využijete ju iba v zahraničí. O pár rokov sa to ale môže zmeniť a mnoho ľudí bude vlastniť práve iPhone 12 z roku 2020. Kvôli podpore 5G nebudú musieť upgradovať smartfón.

K „dlhovekosti“ prispeje aj vyššie opisovaný procesor. Apple dnes podporuje aj modely z roku 2015-2016. Kúpa telefónu už dávno nie je len na 24 mesiacov.

Do komentára napíšte, ako sa na toto zariadenie pozeráte vy a či vás láka jeho kúpa. Pokiaľ by som nebol vyslovene náročným používateľom túžiacim po špičkových modeloch Pro, 5,4″ iPhone 12 by bola za mňa jasná voľba!

Prečítajte si tiež  Dokonalý dizajn, Apple nezaspalo!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.