Jedným z najúspešnejších produktov, aké kedy Apple predstavilo, bol zaručene iPod. Toto zariadenie už v roku 2001 ukázalo ľuďom celkom nové spôsoby v oblasti počúvania hudby. V roku 2020 však máme iPhone, iPad a Apple Music. Napriek tomu v ponuke ostáva aj zastaralý iPod Touch. Kto ho nakupuje?

Kategória „iPod“ sa už nevyskytuje ani na oficiálnych internetových stránkach Applu

Pravdepodobne pre vás nebude prekvapením, keď vám prezradíme, že Apple na svojich internetových stránkach neuvádza kategóriu „iPod“. Pred pár rokmi bola pritom absolútnou nevyhnutnosťou. Predaje týchto zariadení však postupne klesali, až kým nedosiahli smutné minimum.

Apple teda vymyslelo novú kategóriu „Music“, do ktorej spadá stramovacia služba, slúchadlá AirPods a iPod Touch. Multimediálny prehrávač môžete získať v šiestich farebných prevedeniach a v troch kapacitách (32GB, 128GB a 256GB!.

Posledné vylepšenie prišlo v roku 2019 no pôvodný dizajn pochádza ešte z roku 2012. Tento model bol predstavený po boku iPhonu 5! Okrem 4″ LCD displeja budete mať k dispozícii procesor Apple A10 Fusion (iPhone 7 – 2016) a 2GB RAM.

K relatívne slabým technickým špecifikáciám treba prirátať aj absenciu Face ID či dokonca Touch ID. Jedná sa o posledné zariadenie v ponuke, kde nájdete klasický Home Button. Celkom rarita…

Prečo stále existuje?

Na túto otázku sme hľadali odpoveď niekoľko dní. Zaujímavé a logické závery sme získali až po dlhšom skúmaní viacerých internetových stránok či diskusných fór.

iPod Touch je síce jednoduchý, no vzdialene pripomína iPhone. Mnoho rodičov ho teda nakupuje svojim deťom, aby nemuseli míňať tisíce dolárov/eur za drahý smartfón.

Aj napriek tomu, že nedokáže „telefonovať“ alebo odosielať „SMS“ správy, pomocou Wi-Fi a Bluetooth poskytne slušnú konektivitu. Ratolesti zostanú v spojení cez iMessage, FaceTime prípadne iné aplikácie od vývojárov tretích strán. Bonusom je v tomto prípade aj možnosť spustenia hier, sledovanie videí/filmov či počúvanie hudby.

A čo obstarávacia cena?. iPod Touch 7. generácie zakúpite za 239€. Pokiaľ by s ním dieťa zaobchádzalo nezodpovedne a (rozbije displej alebo ho rovno stratí), nebude to taký problém, ako v prípade oveľa drahšieho iPhonu.

Kompetentní v Apple majú ešte jeden dôležitý argument na udržanie tohto produktu pri živote. Tí najmenší majú prvý kontakt s ekosystémom jeho produktov. Zvyšuje sa tak pravdepodobnosť, že keď trochu vyrastú, budú chcieť už iba iPhone, iPad alebo Mac. Celkom zaujímavá investícia do budúcnosti, čo poviete?

Ostatné dôvody…

Hoci sú rodičia s deťmi primárnym zákazníkom, zabúdať by sme nemali ani na početnú skupinu vývojárov. Pri tvorbe aplikácií musia svoj softvér na niečom otestovať. Kúpiť si nový iPhone môže byť finančne náročné. Presne preto zvolia dostupnejšiu alternatívu, ktorá je na takéto účely „ako vyšitá“. Obsahuje rovnaké komponenty (len trochu zastaralé) a tiež operačný systém.

Prečítajte si tiež  Kedy môžeme očakávať príchod aktualizácie iOS 17.3?

Potom tu máme ešte športovcov, ktorí potrebujú počúvať hudbu no nevlastnia Apple Watch. Vziať si na behanie iPhone nie je úplne ideálne kvôli vysokej váhe. iPod Touch má iba 88 gramov čo je extrémne príjemná hodnota. Častokrát tak ani neviete, že ho máte so sebou.

Na záver jedna absurdita, ktorá v konečnom dôsledku dáva zmysel. Pomocou iPodu Touch môžu ľudia nahrádzať ovládanie Apple TV (alebo niektorých iných podporovaných set-top boxov). Znie to trochu šialene no na internete je viacero diskusií, ktoré sa touto problematikou zaoberajú…

Aká je jeho budúcnosť?

Ako môžete vidieť sami, iPod Touch má aj v roku 2020 svojich spokojných zákazníkov a zrejme ich nie je úplne málo. Jeho hlavnými benefitmi sú malé rozmery a tak isto nízka cena.

Ocenia ho predovšetkým tí najmladší, no zaujímavý môže byť aj ako pomocník v obývačke či pri športe (pre ktorúkoľvek vekovú skupinu). Nie každý potrebuje všetky funkcie z iPhonu.

A ak vás zaujíma, či Apple niekedy predstaví jeho nástupcu, odpoveď je neistá. Z dlhodobého hľadiska to vyzerá tak, že na ďalší upgrade môžeme zabudnúť. Dizajnová zmena neprišla už 8 rokov.

Na druhej strane sa prednedávnom objavil zaujímavý únik, ktorý avizuje príchod iPodu Touch s edge-to-edge displejom už v roku 2021. Nechajme sa teda prekvapiť. Do komentára nám napíšte, ako toto zariadenie vnímate a poznáte vy. Máte s ním nejaké skúsenosti?

zdroj

Môže ťa zaujímať
- Reklama -