Aj keď sa táto téma v minulosti už viackrát objavila na iných webových stránkach, nezaškodí si raz za čas spomenúť, ako to bolo s históriou loga jednej z najhodnotnejších značiek súčasnosti. Veď medzi rýchlo rastúcim počtom fanúšikov našej stránky sa určite nachádza aj množstvo nových priaznivcov spoločnosti Apple, ktorým chceme podobnými článkami priblížiť rôzne zaujímavosti z jej histórie ako aj súčasnosti.

Prvé logo Apple – rok 1976

logo 1977

- Reklama -

Ako prvý navrhol logo pre novozaloženú spoločnosť Apple v roku 1976 jeden z jej troch zakladateľov – Roland Wayne, ktorý v nej však pracoval len niekoľko týždňov. Trochu ťažkopádne, zložité a ťažko pochopiteľné logo znázorňuje Isaaca Newtona, sediaceho pod jabloňou s názvom firmy – Apple computer Co.

Rok 1977 – Rainbow Apple /dúhové logo/

logo 1978

Pôvodné logo slúžilo spoločnosti len pár mesiacov, keď Steve Jobs požiadal Roba Janoffa, výtvarného riaditeľa reklamnej agentúry investora Regisa McKenna. Jobs žiadal, aby logo vystihovalo prístupnosť, ľudskosť a jednoduchosť – vlastnosti, ktoré mali byť podľa jeho predstáv spojené s počítačmi  firmy Apple, keďže tieto výrobky mali používať práve bežní ľudia. Keď Rob Janoff navrhol symbol nahryznutého jablka, netušil, že si tým zabezpečil nesmrteľnosť. Dôvodom zahryznutia v jablku malo byť odlíšenie od podobných druhov ovocia /napr. čerešne alebo paradajky/, farby znázorňovali prvý dostupný farebný monitor počítača Apple II a boli príťažlivé pre väčšinu pozorovateľov.

Návrat Steva Jobsa do spoločnosti Apple r. 1997

logo 1998

Steve Jobs sa po nezhodách opätovne vrátil v roku 1997 do vedenia spoločnosti Apple a v roku 1998 zadal firme Landor Associates zo San Francisca, aby logo podľa možnosti čo najcitlivejšie zjednodušila. Jablko stratilo svoju pestrofarebnosť, mierne sa zmenil aj jeho tvar. V čiernej, bielej, či šedej farbe sa toto logo používa dodnes na takmer všetkých výrobkoch Apple.

Max OS X 10.0 Aqua

logo 2000

Pravdepodobne v súvislosti s témou Aqua sa po roku 2000 začalo používať mierne vypuklé priehľadné logo s namodralým efektom a tieňom.

Kovový vzhľad od roku 2007

logo 2007

Nový vzhľad loga po roku 2007 zrejme symbolizuje kovové telá jednotlivých výrobkov Apple. V posledných dvoch prípadoch však nemožno hovoriť o novom nástupníkovi jednoduchého loga z roku 1998, toto sa používa na väčšine produktov dodnes.

logo a steve1       logo a steve 2

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.