Mac Pro je na svete len pár dní a už stihol získať pozornosť celého sveta kvôli svojmu “strúhadlovému” dizajnu. Postupne si ju ale získava opäť. Cena 5,999$ je len základná. Počítač v najlepšej konfigurácií vyjde viac ako luxusné auto. Mac Pro bude stáť vyše 50 000$.

Mac Pro bude stáť vyše 50 000$ v špičkovej konfiguráci

Raz darmo, je to Apple. Hoci možno za podobnú sumu dokážeme z komponentov vyskladať niekoľko podobne silných počítačov s operačným systémom Windows. Tu získame iba jeden. Pre bežného smrteľníka toto zariadenie nie je určené. Je to profi mašina pre korporácie, ktoré ju vedia využiť.

Veď naložený Mac Pro bude stáť vyše 50 000$, čo je nepredstaviteľná suma za počítač. Je síce pravda, že dostane obrovský výkon a že ten, ktorý ho bude používať vďaka nemu zarobí peniaze rýchlo naspäť ale aj tak. Je to šialene! Je to najdrahší produkt, aký kedy Apple predstavilo. V niektorých menších slovenských mestách by človek nemal problém za jeho cenu kúpiť dvojizbový byť. Prípadne BMW rady 5 alebo nové Audi A6. Pozrite sa spolu snami na podrobný rozbor komponentov a ich cien. (radi by sme podotkli, že ceny v dolároch a eurách budú veľmi podobné. Dosť pravdepodobne budú naše ceny v eurách ešte vyššie).

Mac Pro za 5,999$

Základný počítač začína na sume 5,999$. Jedná sa o lepšiu zostavu Macu Pro, ktorá je samozrejme veľmi výkonná ale oproti tomu, čo dokáže počítač ponúknuť je to iba taký začiatok. Treba skôr rátať s tým, že tých 6 tisíc dolárov je taká vstupná daň k tomuto extrémnemu stroju.

Mac Pro bude stáť vyše 50 000$ v špičkovej konfigurácii.
Samotné zariadenie bude stáť 5,999$. Kúpiť takúto verziu ale nedáva zmysel – svetapple.sk

Apple Pro Display XDR 6K za 4,999$ + stojan za $999

Keď už kupujeme tak šialene drahú mašinu chceme v nej mať aj špičkový displej. Aj o to sa Apple postaralo. Spolu so šialene drahým stojanom za tisíc eur stojí rovnako ako celý počítač. Najzákladnejší Mac Pro vás teda vyjde spolu s displejom na zhruba 12 tisíc. Stále je to ale nič, keďže maximálne vybavený Mac Pro bude stáť vyše 50 000$. Kde je teda ten rozdiel?

Mac Pro bude stáť vyše 50 000$ v špičkovej konfigurácii. - svetapple.sk
Displej so stojanom tiež nebude lacný špás. Jeho cena bude rovnaká ako za počítač. svetapple.sk

Magic Keyboard a Magic Mouse za 229$

Hoci je to maličkosť ale do finálnej sumy sa ráta aj to ako budeme počítač ovládať. Po tom šoku s cenou displeja sa vlastne čudujeme, že Mac Pro nemá svoju vlastnú klávesnicu za 999$ a myš aspoň za 499$. Vo finálnej cene by sa to predsa stratilo nie?

Mac Pro bude stáť vyše 50 000$ v špičkovej konfigurácii. - svetapple.sk
Mac Pro bude stáť vyše 50 000$ v špičkovej konfigurácii. – svetapple.sk

12 x 128GB (1,5 TB) DDR4 ECC RAM za 18 000$

Poďme teda začať konfigurovať, nakoľko zatiaľ sme stále len v základnej výbave. Mac Pro zrejme zaujal predovšetkým možnosťou mať až 12x128GB DDR4 ECC RAM pamäte, ktorá dáva dokopy 1,5 TB. Wow. To sme ale ešte netušili, koľko bude podobná “sranda” stáť. Jej výsledná cena zaskočí ale nič iné sme ani nečakali. Vylepšenie stojí celých 18 000$. Spolu s displejom a základným počítačom sme teda na 30 000$. To by ale s najlacnejším procesorom a grafickou kartou asi príliš nedávalo zmysel. Musíme teda ešte pridať. Konfigurujeme ďalej.

Mac Pro bude stáť vyše 50 000$ v špičkovej konfigurácii. - svetapple.sk
Mac Pro bude stáť vyše 50 000$ v špičkovej konfigurácii. – svetapple.sk

2X 2 TB SSD za 2,400$

Základný Mac Pro má samozrejme taktiež SSD úložisko. Je to ale smiešna hodnota, ktorá tu je zrejme len aby tu naozaj bola. Reálne sa s ňou na takej mašine pracovať nedá. Jej kapacita je iba 256GB takže ju treba upgradovať. Koľko to ale bude stáť? Najviac si môžete zakúpiť dva 2 TB SSD disky. Každý z nich vychádza na šialených 1,200$. Dokopy je to teda 2,400$. Ak k tomu prirátame 30 tisíc, ktoré nás stál počítač s displejom, príslušenstvom a operačnou pamäťou RAM. Sme na sume skoro 33 tisíc dolárov.

Mac Pro bude stáť vyše 50 000$ v špičkovej konfigurácii. - svetapple.sk
4 TB SSD hádam postačia! – svetapple.sk

28-jadrový procesor Intel Xeon W za 7,500$

Dostali sme sa ku procesoru. Ten je šialene výkonný. Predsa len 28 jadier je 28 jadier. Jeho cena nás možno trošku prekvapila, čakali sme úprimne viac. Za tento procesor zákazník zaplatí 7,5 tisíc (očakávali sme aspoň 10). Suma sumárom máme skoro 40 000$! Stále sme ale neskončili.

Mac Pro bude stáť vyše 50 000$ v špičkovej konfigurácii. - svetapple.sk
Procesor s takýmto výkonom zvládne čokoľvek- svetapple.sk

2 x AMD Radreon Pro Vega II: za cca 12 000 dolárov

Mac Pro nám bude dovoľovať umiestniť sem až dve grafické karty z ktorých môže mať každá po 2 GPU. Jedná sa o grafické karty AMD Readon Pro Vega II, ktorých cena je stále neznáma. Predstavené boli počas konferencie spolu s počítačom a tak môžeme iba hádať. Predpokladá sa, že jedna môže stáť zhruba 6000$. Nakoľko sa sem ale vojdu dve karty, treba rátať dvojnásobok.

Mac Pro bude stáť vyše 50 000$ v špičkovej konfigurácii. - svetapple.sk
Grafika za 12 000$? No dobre. – svetapple.sk

Mac Pro bude stáť vyše 50 000$, ceny sa môžu ale stále trochu líšiť.

Dostali sme sa až sem a to na koniec článku. Ceny Macu Pro sú stále poväčšine odhadované, nakoľko oficiálne predstavené zariadenie sa ešte nedá konfigurovať v Apple konfigurátore na oficiálnych stránkach. Pokiaľ ale nerátame tie ceny, ktoré už poznáme, odhad bude veľmi presný.

Navyše nový Mac Pro možno ponúkne ešte komponenty za príplatok, ktorých cenu zatiaľ nepoznáme a tak môže byť cena za počítač dokonca väčšia. Tak či onak ako sme už písali vyššie, hoci Mac Pro bude stáť vyše 50 000$, nebude pre bežného človeka ale pre profi firmy, ktoré budú vedieť ako jeho vrcholovú konfiguráciu aj prakticky využiť a to je dôležité.

Mac Pro bude stáť vyše 50 000$ v špičkovej konfigurácii. - svetapple.sk
Mac Pro bude stáť vyše 50 000$ v špičkovej konfigurácii. – svetapple.sk

zdroj: The Verge

ZDROJThe Verge
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here