Netrvalo to dlho a Apple je opäť terčom kritiky. Tentokrát sa v hľadáčiku ocitli nedávno predstavené počítače Mac s čipom Apple Silicon. Používateľom totiž vadí, že Apple vo svojich iMacoch a MacBookoch ponúka príliš málo operačnej pamäte RAM, čo je charakteristickou vlastnosťou čipov z produkcie jablkovej spoločnosti.

Jednou z hlavných zmien, ktorú spôsobil prechod z Intelu na Apple Silicon v roku 2020, bola pamäť RAM. V Apple Silicon je pamäť integrovaná do procesora pomocou architektúry Unified Memory Architecture (UMA), ktorá eliminuje tradičné obmedzenia. Prístup k pamäti v Apple Silicon je rýchlejší ako v starších čipoch, keďže pamäť RAM je priamo na čipe procesora.

Tým pádom sa k nej nemusí pripájať tradičnou cestou zbernice a samostatného čipu. Pri tomto riešení existujú možné problémy, no v konečnom dôsledku ide o veľmi efektívny spôsob prepojenia komponentov.

Apple si stojí za používaním 8GB unifikovanej pamäte

Hlavným argumentom spoločnosti Apple je fakt, že tento vylepšený dizajn znamená, že počítače Mac potrebujú menej RAM ako predtým. Podľa slov viceprezidenta globálneho produktového marketingu spoločnosti Apple, ktorým je Bob Borchers ide o jednoduchú architektúru, ktorou je možné dosiahnuť oveľa efektívne výsledky.

MacBook Pro
Zdroj: Apple

V skutočnosti je 8 GB na MacBooku Pro M3 pravdepodobne rovnakou hodnotu ako 16 GB na iných systémoch. Podľa slov Borchers ide čisto iba o spôsob efektívnejšieho využitia.

Po niekoľkých rokoch používania Apple Silicon sa však zvýšilo aj používanie veľkých jazykových modelov AI. S tým súvisí aj domnienka, že spoločnosť Apple okráda svojich používateľov počítačov s označením Pro tým, že im účtuje príliš veľa za upgrade pamäte RAM. Mnoho používateľov však nevie čo presne aký čip dokáže a preto často volia zbytočne „nabitú“ konfiguráciu.

Práve to môže byť dôvodom, že tentokrát Apple predstavil všetky tri čipy (M3, M3 Pro a M3 Max) počas jednej konferencie, aby si záujemcovia vedeli priradiť svoje preferencie k ponúkaným procesorom. V minulosti totiž zvykla spoločnosť Apple jednotlivé nadstavby predstavovať postupne, čo sa niektorým používateľom nepáčilo.

Procesory M3
Zdroj: Apple

Ak vás zaujímajú podrobné informácie týkajúce sa nových čipov z rodiny Apple Silicon M3, určite si nenechajte ujsť náš článok, v ktorom sme zhrnuli všetky novinky na túto tému.

Prečítajte si tiež  Apple vyvíja vlastné batérie pre MacBooky, ktoré ponúknu rekordnú výdrž

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -