Spoločnosť Apple je preslávená svojimi kontroverznými obchodnými praktikami a toto je určite jedna z nich. Nedávno bol predstavený nový počítač Mac Studio, ktorý je postavený na platforme Apple Sillicon. Zariadenie disponuje extrémnym výkonom, no problém je v tom, že ako si svoj počítač nakonfigurujete na začiatku, tak vám zostane už navždy. Hoci sa podarilo zistiť, že niektoré komponenty ako napríklad SSD úložisko sú hardvérovo vymeniteľné, Apple všetko blokuje cez svoj softvér.

O toto zistenie sa konkrétne postaral známy youtuber Luke Miani vo svojom poslednom videu, kde rozobral nový Mac Studio. Počas zoznamovania sa s počítačom vykonal niekoľko testov aby zistil, do akej miery sa dá jeho hardvér vylepšiť. Netrvalo dlho a Miani odhalil, že Mac Studio má potenciál na rozšírenie SSD pamäte.

Následne zobral voľný vymazaný disk a skúsil ho napojiť do tohto špičkového počítača. Žiaľ, prvotné nadšenie zakrátko prekonalo sklamanie, keď youtuber zistil, že na jeho Macu Studio bliká stavová kontrolka a zariadenie sa nedá spustiť.

Zákazníci majú smolu 

Mac Studio
Zdroj: Mac4ever

Napriek tomu sa rozhodol uskutočniť ešte jeden test, v rámci ktorého vybral SSD z druhého Macu Studio a následne sa ho pokúsil napojiť do toho prvého. Naoko ide o úplne identický hardvér, ktorý pochádza z toho istého počítača. A aj keď by to podľa všetkého malo fungovať, zopakoval sa scenár, ktorý sme opísali vyššie.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?
Nakoniec teda môžeme len konštatovať, že Apple umelo zakazuje používateľské vylepšovanie svojho nového počítača, pričom ten síce nový SSD disk načíta, no kvôli softvérovým obmedzeniam s ním nedokáže ďalej pracovať. Z obchodného hľadiska ide síce o rozumné riešenie, pretože zákazníci sú nútení kupovať si väčšie a drahšie verzie, no z hľadiska používateľského je to tak trochu sklamanie.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJappletrack
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.