MacBook Air od spoločnosti Apple je jeden z najpredávanejších prémiových počítačov na svete. Jeho úspech tkvie v podarenom operačnom systéme macOS, výkonnom procesore M1 a tiež dlhej výdrži batérie na jedno nabitie, ktorá dosahuje až 17 hodín. Zákazníkov ale vie presvedčiť aj svojou lákavo nízkou cenou, ktorá je po zľave extrémne atraktívna.

MacBook Air M1 sa spolieha na dizajn, ktorý počíta s tenučkým hliníkovým rámom a 13″ Retina displejom. Ten má vysoké rozlíšenie, jas a krásne farby. Rovnako je tento počítač aj veľmi ľahký, len 1,29 kg a keďže neobsahuje žiaden ventilátor, jeho prevádzka je extrémne tichá. A nebojte sa, nebude sa prehrievať. ARM procesor M1, ktorý má 8 jadier CPU, 7 jadier GPU a 8 GB RAM má dokonalé tepelné vlastnosti. Až keď na ňom začnete robiť niečo náročné, napríklad renderovať video, tak môžete pocítiť zvýšenú teplotu. Ináč tento jav MacBook Air M1 v podstate nepozná.

Aj keď je na trhu už nejaký ten piatok, Apple stále predáva MacBook Air M1 za 1 199 €. Dobrou správou, ale je, že vy ho dokážete získať oveľa lacnejšie. Počítač sa totiž po kliknutí na tento odkaz dá kúpiť od 895 €, čo by bola veľká škoda nevyužiť.

MacBook Air M1
Zdroj: YouTube / Tech Gear Talk (úprava redakcie)

Medzi ďalšie benefity MacBooku Air patrí aj vcelku slušný zvuk, vďaka výkonným reproduktorom, či veľmi dlhá výdrž batérie na jedno nabitie. Apple hovorí až o 17 hodinách na jedno nabitie a tento údaj je skutočne dosiahnuteľný. V bežnej prevádzke však počítajte skôr s 12 – 13 hodinami, čo je aj tak v porovnaní s konkurenciou obrovská výhoda.

Novší MacBook Air M2 je tiež v zľave. Otázne, ale je, či sa oplatí 

MacBook Air 2022 M2
Zdroj: Unsplash / Lucas Hoang / Gerald Lynch / Future

Ak sa vám nepáči myšlienka, že si budete kupovať MacBook Air M1, ktorý už má svojho nástupcu MacBook Air M2, máme pre vás dobrú správu. Aj novší počítač totiž kúpite v zľave a opäť na ňom dokážete slušne ušetriť.

Zariadenie má mierne zaoblený, no stále veľmi elegantný dizajn a 13″ displej. Ten má užšie rámčeky s výrezom pre prednú kameru. Počítač tiež disponuje MagSafe nabíjaním či o hodinu lepšou výdržou batérie. Procesor M2 sa vyznačuje 8 jadrovým CPU a 10 jadrovým GPU, pričom RAM zostala na úrovni 8 GB.

A aj keď ide o modernejšiu verziu procesora z platformy Apple Sillicon, netreba zabúdať, že jeho klasický výkon je viacmenej rovnaký. Mení sa najmä grafický výkon, ktorý dosahuje o zhruba 20 – 25 % lepšie výsledky, než pri čipe M1. A povedzme si na rovinu, že tento benefit dokáže oceniť len málokto.

Prečítajte si tiež  iPad Air (M1) kúpite u autorizovaného predajcu Apple za super cenu. Tento tablet sa skutočne oplatí

Bežná cena za MacBook Air M2 bola v čase uvedenia na trh až 1 499 €, avšak dnes tento počítač kúpite výhodnejšie. Po kliknutí na tento odkaz ho môžete mať už za 1 188 €. To je na jednej strane slušná zľava, no na strane druhej stále relatívne dosť peňazí. Najmä keď si to porovnáme s cenou za verziu M1, ktorá je o skoro 250 – 300 € nižšia.

Nespomenuli sme pri tom to, že aj keď čip M2 je výkonnejší, novší MacBook Air M1 dostal iba jednu 256 GB NAND pamäť, kvôli čomu je jeho pevný disk v základnej verzii paradoxne pomalší. Starší model obsahuje aj v základnom prevedení dve 128 GB NAND pamäte, ktoré dávajú dokopy 256 GB a vedia poskytnúť vyššiu rýchlosť čítania aj zápisu. Pri niektorých procesoch môže kvôli tomuto riešeniu starší model paradoxne predbehnúť ten nový. To, pre ktorú verziu sa napokon rozhodnete, ale nechávame na vás.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -