Píše sa rok 2012. Apple predstavilo iPhone 5 spolu s operačným systémom iOS 6. Čo je na ňom nové? Po 5. rokoch sa Apple rozhodlo nahradiť mapové podklady od Google svojim vlastním riešením. Nebolo to samozrejme nič moc. Dnes je však rok 2019. Udiali sa veľké zmeny. Mapy v iOS 13 sú aktualizované. Ako vyzerajú a čo je na nich nové?

Mapy v iOS 13 sú aktualizované, s pôvodnými to už nemá nič spoločné

Pamätáte si ešte na obdobie máp z iOS 6? Všetky tie vtipy na internete? neboli nemiestne. Navigačné služby od Apple boli skutočne veľmi nespoľahlivé, zobrazenie flyover v 3D častokrát zdeformované a celkovo ste mali pocit, že to skrátka nie je v poriadku.

- Reklama -

Dnes už prešlo 7 rokov od tejto zmeny. Apple na mapách naozaj pracovalo. Navigácia vie byť už aj dnes spoľahlivá (aj keď radšej používame Waze či Google Maps) a taktiež aj 3D vyobrazenie vyzerá reálnejšie. V iOS 13 sa ale evidentne vývojári s aplikáciou ešte trochu viac pohrali.

Mapy v iOS 13 sú aktualizované. Aké zmeny prišli? - svetapple.sk
Mapy v iOS 13 sú aktualizované. Aké zmeny prišli? – svetapple.sk

Aktualizácia priniesla v prvom rade výraznú úpravu dizajnu. Ten si drží jednotnú tvár už prakticky od roku 2013, kedy prišiel na trh iOS 7. Je to dosť dlhá doba a tak prišiel čas na malé zmeny.

Nové funkcie

Mapy v iOS 13 prinášajú celú paletu nových funkcií, vďaka ktorým budú môcť omnoho lepšie konkurovať úhlavnému nepriateľovi, Google Maps. Pribudli funkcie, ktoré tu doteraz neboli alebo boli ale teraz fungujeú lepšie a spoľahlivejšie. Apple si dalo omnoho viacej záležať na tom aby používateľa lepšie informovalo napríklad o problémoch na cestách.

Mapy v iOS 13 sú aktualizované. Aké zmeny prišli? - svetapple.sk
Toto je veľký progres – svetapple.sk

Je tu kolóna, uzávierka či práce na ceste? Všetko viete včas. Samozrejme toto vie aj konkurencia ale pre Apple Maps to bola dodnes veľká neznáma. Aj keď to v USA fungovalo, nie príliš spoľahlivo. Teraz očakávame tieto informácie o dopravných obmedzeniach aj v ostatných krajinách sveta. Mohlo by nás to zbaviť „závsilosti“ na Waze.

Rovnako tak pribudla aj možnosť 360 stupňového pohľadu na ulicu. Niečo podobné ako Google Street View ale opäť vo verzií od Apple. Mapy sú omnoho bohatšie a plnšie. 3D zobrazenie je značne hodnovernejšie. Už sa vám nestane, že na miestach kde by malo byť jazero je v mape biely štvorec. Apple zamakalo a je to vidieť. Tešíte sa na mapy?

zdroj: searchengineland

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.