V Amerike sa nedávno objavil nový typ podvodu, ktorý je zameraný na používateľov iPhonov a čoskoro sa môže objaviť aj v našich končinách. Konkrétne využíva funkciu „Find My„, ktorá dokáže podvodným spôsobom priviesť zlodejov až ku vám domov. Téme sa venoval portál PhoneArena.

Ten vo svojom najnovšom článku opisuje nedávny incident, ktorý na Reddite zdieľal používateľ menom „CalciteQ“. Vo svojom príspevku poukazuje na to, ako podvodníci využívajú sofistikovanú taktiku, aby získali prístup do vášho domu. CalciteQ konkrétne uvádza, že ku jeho dverám opakovane prichádzala žena, ktorá tvrdila, že jej Apple Watch sa nachádzajú v jeho dome, čo ukázala aplikácia Find My nainštalovaná v jej iPhone.

Hoci sa autor príspevku snažil brániť slovami, že žiadne Apple Watch nevlastní, žena trvala na svojom a apku od spoločnosti Apple mu neustále ukazovala ako dôkaz.

Majiteľ domu následne skontroloval všetku svoju elektroniku, no toto zariadenie sa nikde nenachádzalo. A hoci to môže vyzerať nevinne, v skutočnosti bol vystavený obrovskému riziku a ani si to v danej chvíli neuvedomoval.

Podvod sa už objavil aj v minulosti. Môžete kvôli nemu prísť o majetok

Tento incident totiž odráža podobný príbeh, o ktorom v roku 2017 informoval KSAT v Texase. V rámci neho sa objavil muž s aplikáciu Find My iPhone, ktorý sa snažil presvedčiť obyvateľov domu, že jeho stratený telefón sa nachádza práve u nich. Táto podvodná stratégia môže mať rôzne zámery.

Zlodej môže preskúmať dom a neskôr doň v nestráženej chvíli vniknúť, aby ukradol cennosti. Takisto môže využiť nepozornosť obyvateľa a lúpež urobiť priamo počas návštevy. Zahraničné média dokonca hovoria o príležitosti pre ozbrojených komplicov na násilné vniknutie.

Na podobné situácie existuje legitímny postup. Držte sa ho 

Ako nájsť vypnutý iPhone?
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen (úprava redakcie)

Vzhľadom na opakujúci sa výskyt takýchto podvodov je nevyhnutné, aby jednotlivci zostali ostražití. Ak sa niekto priblíži k vášmu domu a tvrdí, že jeho zariadenie je vo vnútri na základe sledovacej aplikácie, je veľmi dôležité neotvárať dvere a okamžite kontaktovať políciu.

Pre takéto situácie existuje legitímny postup a každý čestný človek by nemal námietky proti tomu, aby počkal, kým zavoláte mužov zákona.

Okrem toho užitočný tip od iného používateľa Redditu navrhuje bezpečný spôsob overenia takýchto tvrdení. Ak niekto trvá na tom, že jeho zariadenie sa nachádza vo vašom dome, požiadajte ho, aby použil funkciu „Prehrať zvuk“ v aplikácii Nájsť.

Túto možnosť môžete navrhnúť aj bez toho, aby ste vôbec otvárali dvere. Ak ľudia na túto výzvu nereagujú, alebo sa o nej nezmienia, môžete si byť takmer stopercentne istí, že ide o klasický podvod. Dávajte si pozor.

Prečítajte si tiež  Smartfóny čelia kríze, no iPhone stále rastie. V tejto krajine Apple prekonáva očakávania

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -