Spoločnosť Microsoft otvorene kritizovala nedávne návrhy spoločnosti Apple na úpravu pravidiel App Store v rámci Európskej únie a tieto zmeny označila za krok „nesprávnym smerom„. Uvedený názor sa zhoduje s kritikou, ktorú predtým na adresu spoločnosti Apple vyslovili giganti, ako Spotify, alebo Epic Games. Téme sa venoval 9to5mac.

Spoločnosť Microsoft nedávno oznámila svoje plány na spustenie vlastného alternatívneho obchodu s aplikáciami, ktorý bude špeciálne navrhnutý pre iPhone. Firma sa v ňom chcela zameriavať hlavne na herné aplikácie. Zdá sa však, že táto novinka, ktorej spustenie je naplánované na koniec roka 2024 to môže mať ešte poriadne ťažké. Dôvodom sú pravidlá, ktoré si Apple pripravil pre vývojárov.

Napriek teoreticky prospešným zmenám navrhovaných spoločnosťou Apple v EÚ, ktoré by mohli uľahčiť vznik herného obchodu spoločnosti Microsoft, vyjadrila prezidentka spoločnosti Xbox (ktorý spadá práve pod Microsoft) Sarah Bondová značné výhrady.

V kritike Bondovej, na ktorú upozornil portál The Verge, sa zdôrazňuje výzva na „konštruktívnejšie rozhovory“ a obrat k „otvoreným platformám a väčšej konkurencii„. Nová politika spoločnosti Apple je označovaná za spiatočnícke opatrenie.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Ústredným bodom kritiky Microsoftu je obava z poplatku za základnú technológiu spoločnosti Apple, ktorý vývojárom aplikácií ukladá povinnosť prispievať 0,50 EUR za každú inštaláciu aplikácie po prvom milióne bezplatných inštalácii. Samotný poplatok by sa mal obnovovať na ročnej báze.

Apple v jednej veci vyhovel Microsoftu, aj ostatným 

Microsoft
Zdroj: Unsplash / Turag Photography

A hoci vyššie uvedené podmienky nemusia vyhovovať všetkým vývojárom, fér je tiež povedať, že spoločnosť Apple nedávno ohlásila zaujímavú úpravu usmernení pre App Store, ktoré teraz povoľujú globálne streamovanie hier.

Táto zmena otvára spoločnosti Microsoft, ale aj ďalším konkurentom dvere k potenciálnemu zavedeniu špecializovanej aplikácie Xbox Cloud Gaming na zariadeniach so systémom iOS.

Na druhej strane by však Microsoft naďalej podliehal prísnym poplatkom v App Store, ktoré nepovoľujú alternatívne spôsoby platieb nikde inde mimo Európskej únie. A to platforma zrejme nebude chcieť. Uvidíme teda, ako celá táto zapeklitá situácia napokon dopadne.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Spoločnosť Apple predstavila iOS 17. Toto sú všetky novinky, ktoré systém prináša
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.