Ako Apple portál spolupracujeme s mnohými ľuďmi, ktorí pracujú predovšetkým na strojoch od Apple. Rozhovor s jedným takýmto človekom sme ti priniesli začiatkom minulého týždňa s Milošom z DeepMind. Kvôli zvýšenému záujmu o takýto obsah, dnes pribudol rozhovor s ďaľším človekom, ktorý sa venuje grafike a používa produkty od jablkovej spoločnosti. Prinášame ti rozhovor s Miroslavom Majdákom, ktorý v minulosti okrem iného priniesol úspešný koncept iPhone 7 a dnes nám prezradí svoj pohľad na nové MacBooky Pro.

Rozhovor

12096183_1064141466937885_7909854492225773026_n

Redakcia: Ahoj Miro, v prvom rade by som ťa poprosil, aby si sa našim čitateľom v krátkosti predstavil.

Čaute! Volám sa Miroslav Majdák, venujem sa industriálnemu a grafickému dizajnu.

Redakcia: Dizajnu sa venuje v dnešnej dobe veľa ľudí, čo myslíš, že konkrétne teba od nich odlišuje?

Myslenie a moja posadnutosť kvalitou a originálnosťou. Vždy sa snažím veľmi precízne v rámci možností spracovať to, na čom pracujem, dokážem nad úplným detailom a pre mnohých blbosťou, stráviť aj celý deň. Niekto si myslí, že je to prehnané, ja si myslím, že dobrý dizajn si vyžaduje svoj čas. Každý dizajnér má svoj dizajnový jazyk, ja rád kombinujem prvky umenia, industriálneho a grafického dizajnu. Vďaka tomu sa moje zameranie a jazyk odlišujú od väčšiny. Mnoho ľudí vníma dizajn len ako vizuál, dizajn je však o funkčnosti a tom, že forma sleduje funkciu. Všetko čo je nad funkciu je zbytočné. Dizajn je vlastne o riešení problémov. Chcem ale podotknúť, že som stále mladý chalan, ktorý sa musí ešte veľa učiť, v podstate to beriem tak, že som ešte len na začiatku.

Redakcia: Si síce mladý, ale my sme ťa objavili pri tvojom skvelom koncepte iPhone 7, ktorý ľudí určite zaujal, nielen na Slovensku. Zaujímalo by ma či plánuješ niečo také aj do budúcna?

Nechcem byť jeden z tých, ktorí zbúchajú každoročne lacný iPhone koncept a vďaka tomu si ich ľudia zapamätajú, chcem sa angažovať predovšetkým do reálnych projektov. Koncept na iPhone 7 mi zabral naozaj veľa času, bol premyslený do posledného detailu, čo v iných konceptoch chýba. To ma zároveň v čase, kedy som na ňom začal pracovať, nakoplo. Bol som otrávený množstvom konceptov, ktoré len sledovali najnovšie leaky a nepriniesli nič originálne, nové, funkčné. Môj koncept bol predovšetkým o funkčnosti. Zároveň mám rád Apple a preto som spojil príjemné s užitočným. Momentálne nemám v pláne podobný koncept na najbližší iPhone alebo iný Apple produkt, avšak v budúcnosti to nevylučujem, hlavne ak ma iné koncepty opäť vyprovokujú.

Prečítajte si tiež  Apple za 2 dni dobehol 10 mesačnú snahu Andoridu

miroslav-majdak-iphone7-svetapple

Redakcia: Spomínal si, že máš rád Apple, znamená to aj, že máš od nich nejaké zariadenia, prípadne viac?

Áno, začal som s MacBookom v roku 2010, momentálne mám však už výkonnejší 15” s retinou a po prvom Macu nasledoval samozrejme aj iPhone, potom sú to už len doplnky ako Airporty, docky a iPad Air 2, ktorý som však kúpil skôr do rodiny, ako pre osobné použitie, takže sem tam ho použijem, ale nie k práci.

Redakcia: Apple predstavilo nové MacBooky Pro len pár týždňov dozadu. Ty si mi ale spomínal, že si mal možnosť nový MacBook vyskúšať. O akú verziu išlo a aký je tvoj názor naň?

Myslím že ďaleko stačí, výkonovo v praxi by mal byť lepší ako 2015 ročník a spracovanie je skvelé, novinky sú naozaj perfektné, vadí mi len jedna vec a to chýbajúci MagSafe. Na grafickú prácu to podľa mňa stačí. Konieckoncov, nie je to o nástroji, ale o človeku, čo dokáže. Videl som skvelých grafikov pracovať na 13″ dokonca ešte aj starších Airoch u nás na Slovensku, to sú len také reči ľudí z internetu, ktorí hejtujú z princípu to, čomu nerozumejú alebo ešte nevyskúšali. Práve tí sa cítia ako Pro useri. Je jasné, že lepší HW pomôže, ale nie je to nevyhnutnosť.

Redakcia: Čo vravíš na absenciu MagSafe, vravel si, že to je jediná vec, ktorá ti na nových MacBookoch vadí. Stalo sa ti, že by to bol problém? 

Je to škoda. USB-C je nemožné odpojiť či pripojiť pohodlne, je tak nutné použiť obe ruky, jednou držať Mac a druhou ťahať kábel, ak je človek zvyknutý na MagSafe, tak vie o pohodlí odpojenia pri použití len dvoch prstov. Bude to otázka zvyku ale je to škoda, no konektor rozhodne nebude rozhodujúci faktor pri kúpe môjho ďalšieho MacBooku. Tým bude to, čo mi ponúkne po HW stránke naviac (tým nemyslím len výkon), myslím, že na internete sa MagSafe až príliš rieši a napriek tomu aký bol perfektný prisudzuje sa mu príliš veľký význam.

Redakcia: Na internete sa dosť rieši aj absencia svietiaceho jabĺčka, aký máš na to názor?

Svietiace jabĺčko rovnako ako zvuk zapnutia boli už symbolické prvky Mac počítačov, osobne mi absencia nevadí. Akosi som to čakal po 12″ MacBooku, takže som sa s tým už dávno zmieril. Navyše, ako som písal vyššie, u mňa nerozhoduje to či má počítač svietiace jabĺčko alebo nie, alebo aký zvuk pri zapnutí počujem, či nepočujem. A ak sa mám vyjadriť k vzhľadu, tak celkové spracovanie nového MacBooku Pro vyzerá byť omnoho precíznejšie navrhnuté. Spracovanie MacBooku pôsobí pevnejšie a uhladenejšie.

Prečítajte si tiež  Veľkofilm Napoleon je na Apple TV+. Natočil ho Ridley Scott a vy si ho môžete pozrieť zadarmo
Redakcia: Aký máš názor na TouchBar? Uľahčí ti to prácu ako dizajnérovi?

S Touch Barom zatiaľ skúsenosti nemám ale myslím, že na Keynote bolo veľmi rozumne vysvetlené, prečo sa zbaviť funkčných kláves. Touch Bar má potenciál a určite uľahčí prácu tým, že presunie niektoré prvky ku klávesnici. Priznám sa, niesom fanúšik dotykových displejov na počítačoch a toto si myslím, že je konečne tá správna cesta. Jednoducho všetky ovládacie prvky sa nachádzajú priamo pod rukami v spodnej časti notebooku v oblasti klávesnice. Nemyslím si, že na notebooku existuje lepšie miesto pre ovládacie prvky, ako ich implementovať priamo do klávesnice, odpadne tak problém ľudí pamätať si niektoré klávesové skratky, najmä pokiaľ pracujú vo veľkom množstve programov ako ja. V tomto Applu veľmi fandím. Zároveň zastávam rovnaký názor, ako množstvo ľudí na internete, že dotykové zariadenia sa „zapackajú“,  rovnako nieje pohodlné ich takto používať pri uhloch obrazovky vzhľadom k telu notebooku a na MacBooku pri tak tenkom paneli by sa displej neustále triasol, skúste si naň tapnúť a uvidíte ako displej v závislosti od vzdialenosti dotyku od kĺbu vibruje, následne si ho môžete utrieť, pretože ste si ho práve zacapkali.

Redakcia: Plánuješ prejsť na MacBook Pro 2016. Ak áno, o aký model pôjde?

Nie, môj MacBook mi ešte stačí, ale o rok budem prechod určite zvažovať.

Redakcia: Dobre, ja ti ďakujem za rozhovor, želám ti ešte veľa úspechov, pokiaľ chceš niečo vyjadriť čitateľom, máš na to priestor práve teraz 🙂

Vďaka za oslovenie! 🙂 Držím Vám palce do budúcna a všetkým čitateľom prajem pekný zvyšok dňa.

Na záver ukážka tvorby tohto mladého, ale šikovného grafika:

2-thinnersmallersimpler2x easylv

screensuperslim2

2061

ikea-car-s-copy

synagogue

viac nájdeš na jeho webstránke

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Dominik Bullo
Momentálne mám na starosti kompletnú grafiku nášho webu. Taktiež tému jailbreak,aplikácie či pozadia od SvetApple. Zodpovedám aj za odpovedanie na facebookové správy na našej oficiálnej FB stránke. Takže ak máš hocijaké otázky, alebo ma chceš kontaktovať, neváhaj a pokojne minapíš na mail dominik.bullo@svetapple.sk