V súčasnom rýchlom digitálnom svete prebieha tichá revolúcia, o ktorej sa veľa nehovorí. Ako informuje The Guardian, najnovším „technologickým trendom“ generácie Z nie je vlastniť špičkový smartfón za viac ako tisíce eur, ale naopak jeho totálny protipól.

Oveľa viac ich láka obyčajný a veľmi skromný „dumbphone(v preklade hlúpy telefón), ktorý si môžete predstaviť ako klasickú tlačidlovú Nokiu. Pred dvadsiatimi rokmi ju mal skoro každý, no dnes je to zastaralá technológia.

Tento návrat k jednoduchosti sa začína presadzovať v čoraz väčšej miere a predstavuje pozoruhodný posun v tom, ako mladšie generácie využívajú moderné technológie.

Mladí nechcú iPhone, ale BoringPhone

BoringPhone
Zdroj: Heineken / Bodega / HMD

Dôkazom toho, že dnešná doba je skutočne zvláštna, je aj jednoduchý „flip“ telefón s názvom BoringPhone, ktorý nemá prakticky žiadne pokročilé funkcie a je výsledkom spolupráce medzi spoločnosťami HMD (Human Mobile Devices) – ktorá vyrába mobilné zariadenia pre spoločnosť Nokia, Heineken a módnym predajcom Bodega.

Toto zariadenie bolo predstavené na milánskom týždni dizajnu – mieste, kde sa určujú globálne trendy a je príkladom rastúceho odporu mladých ľudí k rušivým zariadeniam, s ktorými sa stretávajú už od malička.

BoringPhone
Zdroj: Heineken / Bodega / HMD

Nedôvera generácie Z voči technológiám v kombinácii s láskou k nostalgii podnietila vznik nového trendu „Newtro„, ktorý odkazuje na slovíčko „retro“.

Patrí doň oživenie vinylových platní, kaziet a 8-bitových videohier a na vrchole Newtro sa teraz nachádza aj návrat klasických hlúpych tlačidlových telefónov, ktoré nevedeli prakticky nič iné, ako telefonovať a posielať textové správy.

Tento trend nie je len poklonou minulosti, ale aj postojom k všadeprítomnej digitálnej kultúre, ktorá už niektorým ľuďom doslova prerastá cez hlavu.

Moderné technológie na nás vytvárajú tlak

Hudobný producent a raper Rana Ali, ktorý je zástancom používania jednoduchších telefónov, vyjadruje spoločné pocity svojich rovesníkov. „Byť neustále k dispozícii je vyčerpávajúce,“ hovorí a zdôrazňuje úzkosť spojenú s očakávaniami okamžitej komunikácie.

Mnohí ľudia rovnako ako on prechádzajú späť na jednoduché telefóny, aby unikli tlaku, ktorý je spojený s modernou dobou.

Z nárastu popularity klasických tlačidloových telefónov v USA dokonca vzniklo hnutie, ktoré nabralo na obrátkach vďaka hashtagu #bringbackflipphones, ktorý sa začal šíriť na sociálnej sieti TikTok.

BoringPhone
Zdroj: Heineken / Bodega / HMD

Iróniou osudu je fakt, že práve TikTok poháňa technológia, ktorú hashtag Newtro odsudzuje. Veď najnovšie videá si na klasickom telefóne s jednoduchým displejom pozriete len veľmi ťažko.

A aj keď to znie celé trochu absurdne a samozrejme ide o dobre cielený marketing, zdá sa, že je veľmi úspešný.

Prečítajte si tiež  Apple ID sa stane minulosťou: Apple chystá veľkú zmenu

The Guradian uvádza, že spoločnosti HMD a Punkt (výrobca jednoduchých telefónov) zaznamenávajú výrazný nárast dopytu po týchto minimalistických zariadeniach.

Generácia Z trávi na sociálnych sieťach menej času 

iPhone 12 a aplikácie na chat prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp a TikTok
Zrdoj: Unsplash / Jeremy Bezanger

Zatiaľ čo giganti ako Apple a Samsung zostávajú dominantní v oblasti predaja smartfónov, medzera na trhu s „hlúpymi“ telefónmi sa neustále rozširuje.

Z výskumu spoločnosti Mintel vyplýva, že napriek prevahe smartfónov značný počet mladých ľudí aktívne hľadá spôsoby, ako znížiť svoju digitálnu stopu.

Ako uviedla spoločnosť GWI, tento názor sa odráža v klesajúcom trende používania sociálnych médií generáciou Z. Aktuálne sú jedinou generáciou, ktorá od roku 2021 znížila čas strávený pri obrazovke.

Smartfóny zostanú nevyhnutnou súčasťou našich životov 

iPhone mladí ľudia prieskum
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen / Jonas Leupe (úprava redakcie)

Napriek príťažlivosti odpojenia sa od moderného sveta predstavuje vyššie opisovaný trend zaujímavé výzvy.

Hannah Whelanová z nadácie Good Things Foundation poukazuje na ťažkosti, ktorým čelia ľudia bez smartfónov. Tie začínajú od ťažšieho prístupu k vzdelaniu a zdravotnej starostlivosti až po jednoduché úlohy, ako je objednávanie si jedla.

Potreba digitálneho pripojenia je nevyhnutná v mnohých aspektoch moderného života, preto je pre niektorých ťažké, či dokonca nemožné úplne sa vzdať smartfónov.

Záverom možno povedať, že mladí ľudia sa čoraz častejšie rozhodujú pre jednoduché telefóny, čím si nevyberajú len techniku, ale aj životný štýl a presadzujú súkromie, jednoduchosť a oddych od neustáleho pripojenia, ktoré definuje moderný život. Uvidíme, ako to bude pokračovať ďalej.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -