Ubuntu na iPhone 7

Pokiaľ máte radi experimenty, následujúci text vás zaujme. Jailbreak je v súčasnosti dostupný len na zariadeniach s procesorom A10 Fusion. Tento čip obsahuje napríklad iPhone 7, predstavený ešte v roku 2016. Istý používateľ, ktorý si na Reddite hovorí „newhacker1746“, na ňom spustil operačný systém Ubuntu.

V príspevku bolo uvedené, že spomínané zariadenie v podstate nefungovalo, nakoľko malo bližšie nešpecifikovaný problém s interným úložiskom. Newhacker1746 sa preto rozhodol, že do neho skúsi nainštalovať iný operačný systém, prostredníctvom ethernetového pripojenia USB.

Tento proces vyžadoval Jailbreak, ktorý v súčasnosti “prevádzkuje” tím checkra1n a dá sa tu aplikovať vďaka neopraviteľnej hardvérovej chybe, známej pod pojmom checkm8.

Tak isto sa ukázalo, že možnosť spustiť Ubuntu nie je kompatibilná s inými čipmi, než práve A10 Fusion a aj preto je to potrebné urobiť napríklad na iPhone 7.

- Reklama -

Autor pozoruhodného pokusu uviedol, že ku finálnemu výsledku sa musel prebojovať cez komplikovaný proces. Napokon však oslavoval úspech, keď jeho starý smartfón rozbehal arm64 verziu Ubuntu 20.04. Video z bootovania a takisto používania si môžete pozrieť nižšie…

No a hoci tento experiment nebude užitočný pravdepodobne pre nikoho z vás, vždy je zaujímavé sledovať, čo sa dá spraviť so striktne zabezpečenými Apple zariadeniami po inštalácii Jailbreaku.

Len tak pre zaujímavosť, v minulosti sa podarilo vďaka chybe checkm8 rozbehnúť na iPhone 7 aj operačný systém Android. To už bol poriadny úlet.

- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here