Ubuntu na iPhone 7

Pokiaľ máte radi experimenty, následujúci text vás zaujme. Jailbreak je v súčasnosti dostupný len na zariadeniach s procesorom A10 Fusion. Tento čip obsahuje napríklad iPhone 7, predstavený ešte v roku 2016. Istý používateľ, ktorý si na Reddite hovorí „newhacker1746“, na ňom spustil operačný systém Ubuntu.

V príspevku bolo uvedené, že spomínané zariadenie v podstate nefungovalo, nakoľko malo bližšie nešpecifikovaný problém s interným úložiskom. Newhacker1746 sa preto rozhodol, že do neho skúsi nainštalovať iný operačný systém, prostredníctvom ethernetového pripojenia USB.

- Reklama -

Tento proces vyžadoval Jailbreak, ktorý v súčasnosti “prevádzkuje” tím checkra1n a dá sa tu aplikovať vďaka neopraviteľnej hardvérovej chybe, známej pod pojmom checkm8.

Tak isto sa ukázalo, že možnosť spustiť Ubuntu nie je kompatibilná s inými čipmi, než práve A10 Fusion a aj preto je to potrebné urobiť napríklad na iPhone 7.

Autor pozoruhodného pokusu uviedol, že ku finálnemu výsledku sa musel prebojovať cez komplikovaný proces. Napokon však oslavoval úspech, keď jeho starý smartfón rozbehal arm64 verziu Ubuntu 20.04. Video z bootovania a takisto používania si môžete pozrieť nižšie…

No a hoci tento experiment nebude užitočný pravdepodobne pre nikoho z vás, vždy je zaujímavé sledovať, čo sa dá spraviť so striktne zabezpečenými Apple zariadeniami po inštalácii Jailbreaku.

Len tak pre zaujímavosť, v minulosti sa podarilo vďaka chybe checkm8 rozbehnúť na iPhone 7 aj operačný systém Android. To už bol poriadny úlet.

- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here