Na Macu (M1) sa podarilo virtualizovať Windows

Šikovným patrí svet. Ako iste viete, procesor M1 nepodporuje operačný systém Windows, nakoľko tu nie je prítomný Boot Camp (ako na verziách s Intelom). To ale neznamená, že sa nedá spustiť iným spôsobom. Vývojár Alexander Graf to dokázal prostredníctvom virtualizéra QEMU, bez emulácie.

Pretože je čip M1 postavený na architektúre ARM, už nie je možné inštalovať štandardnú „x86“ verziu Windowsu prostredníctvom Boot Campu. Dá sa tu však spustiť Windows ARM64, na ktorom spoľahlivo bežia aplikácie x86.

Hoci sa to nedá porovnávať s Rosettou 2, vývojár tvrdí, že je to veľmi blízke riešeniu od Apple. Počkajme si teda na prvé reálne testy.

Graf spustil Windows ARM64 Insider Preview cez Hypervisor.framework. Použil pri tom vlastný patch na virtualizér QEMU, o ktorom sa hovorí, že dosahuje fantastický natívny výkon. Ak sa pýtate, na čo niekto potrebuje inštalovať Windows do počítačov Mac, odpoveď je jednoduchá.

Hoci to možno drvivej väčšine štandardných používateľov nedáva zmysel, profesionáli nemajú na výber. Ak by ste robili napríklad 3D grafiku v programe 3DS Max, zistili by ste, že ho Autodesk neponúka pre macOS. Jedinú cestu, ako si ho na týchto počítačoch spustiť, predstavoval Boot Camp.

Bola by hlúposť, aby vývojár alebo profesionál používal dva odlišné počítače, len kvôli niekoľkým programom. Hoci mu viac môže sedieť Mac, v niektorých situáciach skrátka nemá na výber a musí prepnúť na Windows. To je celé.

Prečítajte si tiež  AirPods Max kúpite za výhodnú cenu. Toto ponúkajú prémiové slúchadlá od Apple
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJtwitter
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.