Nový operačný systém bol ešte len predstavený. Vývojári ho začínajú testovať v beta verziách. Tie si ale komplikovanou cestou môžu nainštalovať aj bežní používatelia. Nainštalujte si iOS 13 aj vy. Prosíme vás ale, pred akoukoľvek akciou si zálohujte všetky dáta v iPhone. Existuje tu riziko, že pri inštalácií niečo zlyhá a vy o ne prídete.

Dopredu upozorňujeme, že naša redakcia za prípadné škody nie je zodpovedná. Inštaláciu teda vykonávate na vlastnú zodpovednosť.

Apple nechce aby iOS 13 testoval nikto iný ako vývojár.

Hoci sme čakali, kedy sa vývojársky profil (z ktorého sa dá beta iOS 13 nainštalovať) dostane na internet, bolo to márne. Apple sa tento rok rozhodlo stopnúť tento kolotoč, kedy sa k vývojárskej verzií operačných systémov dostávali aj obyčajní používatelia. Presne preto žiaden vývojársky profil nevytváralo. Znamená to teda, že pokiaľ si budete chcieť silou mocou nainštalovať beta verziu iOS 13, bude to musieť urobiť pekne po starom cez iTunes či Finder. Je to ale cesta komplikovaná a zložitá a tak treba zvážiť, či vám to stojí za to. Budú aj verejné beta verzie. Tie by sa mali objaviť už koncom mesiaca.

Prvé beta verzie bývajú navyše pomerne nestabilné, majú kopec chýb a hlavne značne slabšiu výdrž batérie. Zariadenia sa zvyknú prehrievať, strácajú signál či občas sa samovoľne vypínať. Tak ako už bolo v úvode spomenuté, treba si urobiť aj poriadnu zálohu dát. Nikto vám neručí, že pri inštalácií o všetky neprídete, nakoľko sa zvyknú objavovať problémy aj v tomto smere. Ak ste sa dostali až sem a predsa len by ste to riskli, môžeme ísť na to. Nainštalujte si iOS 13 cez váš jablkový počítač!

Nainštalujte si iOS 13 cez Mac, na Windows stále čakáme. - svetapple.sk
Nainštalujte si iOS 13 cez Mac, na Windows stále čakáme. – svetapple.sk

Nainštalujte si iOS 13 cez Mac, na Windows stále čakáme.

Jediný funkčný spôsob, akým nainštalovať beta iOS 13 (ktorý sa nám zatiaľ podaril) je cez počítač Mac. Skúšali sme to aj cez Windows a vždy nám vyhodilo chybu, preto vám to zatiaľ skúšať neodporúčame.

V prvom rade budete potrebovať macOS 10.14 Mojave (túto verziu pravdepodobne máte). A teraz príde prvý problém. Je to inštalácia aplikácie Xcode 11, bez ktorej aktualizácia neprebehne. Stiahnete ju na stránke: developer.apple.com/download, tu sa musíte prihlásiť pod vašim Apple ID. Samozrejme nemusíte sa obávať, že nemáte žiaden vývojársky účet, všetko vám bude po prihlásení fungovať. Akonáhle sa vám Xcode 11 stiahne, nainštalujte ho (upozorňujeme na preto, lebo po prvý krát sme na to sami zabudli).

Prečítajte si tiež  Kedy a o koľkej vyjde iOS 15.1, iPadOS 15.1 a macOS 12 Monterey na Slovensku?

(Ak už používate beta verziu mcOS 10.15, Xcode 11 nemusíte inštalovať)

Nainštalujte si iOS 13 cez Mac, na Windows stále čakáme. - svetapple.sk
Xcode 11 potrebujete iba na macOS 10.14 – svetapple.sk

Teraz potrebujete IPSW súbor

Súbor, ktorý následne potrebujete stiahnuť sa označuje ako IPSW. Čo to je? Je to v podstate inštalačný súbor samotného operačného systému. Pozor, nie je jedno aký použijete. Každý produkt a aj model má svoj vlastný IPSW súbor. Vyberte si teda zariadenie a stiahnite:

(linky nemusia po pár hodinách fungovať, ak sa tak stane, skúste nájsť IPSW súbor presne na svoje zariadenie na internete, je ich plno)

iPhone:

iPad:

iPod:

Záloha dát

Ešte pred samotným procesom treba zálohovať dáta. Vieme, že na to upozorňujeme opakovane ale prípadná strata dát je veľké riziko na to aby ju niekto ľahostajne obišiel. My sme naše dáta zálohovali klasicky na počítač cez iTunes. Akonáhle to urobíte aj vy, pokojne nainštalujte iOS 13 a dúfajte, že sa počas inštalácie nič nepokazí.

Nainštalujte si iOS 13, od tohto bodu je to jednoduché.

Pokiaľ sme všetko vykonali, IPSW súbor máme stiahnutý a dáta zálohované na disku, môžeme prejsť k samotnému procesu inštalácie. V prvom rade otvoríme iTunes a zaklikneme naše zariadenie. Uistíme sa, že ho máme riadne pripojené pomocou originálne Apple lightning kábla bez žiadnych redukcií (aj takáto maličkosť môže všetko pokaziť). Zariadenie sa nám automaticky objaví v iTunes, rozklikneme ho a dostaneme sa k menu kde máme možnosti „Check for update“ alebo „Restore iPhone“.

Stlačíme klávesu „ALT“ (option) a zároveň vyberieme možnosť „Check for update“, dostaneme sa do výberu, kde nájdeme náš stiahnutý IPSW súbor a vyberieme ho. Teraz už len zvoliť možnosť „Update“ a počkať. Chvíľku sa nebude nič diať avšak zrazu sa váš iPhone rozsvieti a vypýta si heslo aby potvrdil proces aktualizácie. Po potvrdení všetko začne. Celý proces trvá približne od 10-20 minút. Záleží len na tom aké máte zariadenie. Zariadenie samozrejme nevypínajte pokiaľ sa všetko nedokončí tak ako má.

Prečítajte si tiež  Ako nainštalovať iOS 8.1?
Nainštalujte si iOS 13 cez Mac, na Windows stále čakáme. - svetapple.sk
Inštalácia trvá asi 10-20 minút – svetapple.sk

Tak čo podarilo sa?

Pokiaľ sme pomohli sme samozrejme radi. Pokiaľ sa vám niečo nepodarilo, mrzí nás to ale tieto inštalácie so sebou sprevádzajú radu problémov (aj keď to samozrejme nie je pravidlo). Ak ste urobili všetko tak ako sme vám napísali, malo by to prebehnúť bez problémov. Prikladáme ešte aj video, kde si môžete celý postup prezrieť na vlastné oči. Akonáhle budete mať iOS 13 beta nainštalovanú, nezabudnite sa nám pochváliť.

https://www.youtube.com/watch?v=Mvx5T8BJ_Wk

zdroj: yulajailbreak


Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.