Videá natáčam už nejakú dobu. Nahrával som na všetko – videokamery, DSLR, iPhone, GoPro či DJi Osmo Pocket. Jeden “Pokémon” mi však do zbierky chýbal – 360° kamera. Keď som dostal možnosť takúto kameru vyskúšať, vravel som si prečo nie. To som ešte netušil, ako veľmi porastie moje nadšenie pre tento typ videa.

V recenzii nájdeš detaily o kamere Insta360 X4, avšak oveľa viac sa venujem 360° videu ako konceptu, mojim prvým skúsenostiam a tomu, prečo ho považujem za budúcnosť a revolúciu v natáčaní.

Prvá skúsenosť s 360° kamerou

Pomerne dlhú dobu som tento segment ignoroval, pretože výstup 360° videa bol pre mňa pomerne abstraktný. Podvedomo som mal zaškatuľkovanú cieľovku týchto videí a myslel si, že sú to špecifické niche skupiny ako ľudia s VR headsetmi alebo napríklad realitní makléri, ktorí robia panorámy predávaných nehnuteľností.

insta360-x4-park
Insta360 X4 vyzerá dobre a príjemne padne do ruky, takže je s ňou radosť pracovať. | Zdroj: svetapple.sk

Dlhé roky taktiež zaostávala aj kvalita, s relatívne nízkym rozlíšením nebolo výsledné video na takej úrovni, aby sme sa mohli baviť o zariadení, ktoré by bolo určené pre masy. Kvalita sa začala veľmi rýchlo meniť s príchodom kamery X3 no a model X4 ju posúva ešte ďalej.

360° kamera síce pravdepodobne stále nie je zariadenie pre všetkých, ale očakávam strmý rast adaptácie na tento typ videa aj u bežného používateľa a v tomto článku skúsim vysvetliť prečo.

Úplne nový spôsob uvažovania nad videom

Predtým, než nám Smartwear zapožičal na test kameru Insta360 X4 som si prechádzal mnoho tutoriálov a videí, ktoré ukazovali výhody a spôsoby, ako s takouto kamerou narábať. Čím viac času som nad videami strávil, tým viac som sa začal na test kamery tešiť. 

Postupne som si začal uvedomovať, že natáčať s touto kamerou bude niečo úplne iné, ako všetko, na čo som bol doposiaľ zvyknutý. Je to koncept, kde ako kameraman máte na prvý pohľad menej práce, no je potreba zmeniť uvažovanie nad natáčaným záberom.

Priamo v kamere alebo neskôr v postprocessingu si jednoducho nastavíte, kam sa má kamera „pozerať“. | Zdroj: svetapple.sk

Zrazu nie je tak podstatné, čo sa deje “v hľadáčiku”, nemusíte neustále sledovať, či sa v zábere nachádza všetko podstatné. Čo je oveľa dôležitejšie je uvedomovať si vzdialenosť a uhol od natáčaného objektu, no najmä potrebná dávka fantázie. Výsledné video priamo v kamere totiž na prvý pohľad nemusí vyzerať príliš oslnivo – zázraky sa začnú diať až v postprodukcii.

Ako funguje 360° video? V jeden moment vidíte všade okolo seba

Predstavte si, že máte okolo hlavy sklenenú bublinu vďaka ktorej vidíte na všetky smery – hore, dole či za seba. A teraz si predstavte, že vidíte všetko naraz. Tak to je v podstate princíp 360° videa. 

Takto vidí svet 360 stupňová kamera | Zdroj: MKBHD a Insta360

Kamera má 2 výstúpené objektívy s ultra širokoúhlym uhľom pohladu cca 200° na oboch stranách. Medzi nimi sa nachádza len relatívne tenké telo kamery, vďaka čomu sú oba objektívy schopné vidieť doslova až za jej hranu. Obraz je potom softvérovo “zošitý” v mieste, kde sa záznam z oboch objektívov pretína a tvorí tak výsledné video, v ktorom sa človek môže pozerať ktorýmkoľvek smerom.

A to je moment, kedy sa z tej abstraktnej predstav o 360 stupňovom zázname stáva pre používateľa v niečo veľmi konkrétne. 

Jedenkrát toč a trikrát strihaj

Po tom, čo bezdrôtovo alebo pomocou kábla človek stiahne zábery do iPhonu alebo Macu a otvorí ich v programe Insta360 Studio, veľmi rýchlo pochopí pridanú hodnotu. V tomto programe je totiž možné vyberať si akýkoľvek výrez s akýmkoľvek pomerom strán, uhľom pohľadu či zoomom. Neskutočné možnosti úprav obmedzené „len“ videom sférického charakteru.

Vďaka sférickému pohľadu a 3 metrovej selfie tyčke je možné vytvárať aj takéto krásne dronové/žieriavové zábery | Zdroj: svetapple.sk

Video po pár úpravách zrazu začne vyzerať, ako keby ste ho natáčali na niekoľko typov kamier s rôznymi objektívmi. A pritom ste mali len jednu kameru napichnutú na selfie tyčke trčiacej z batohu. Z jedného videa môžete doslova vykresať niekoľko úplne odlišných záberov. | Zdroj: svetapple.sk

Postprocessing a úprava 360 videa z kamery Insta360 X4

Úprava videa je po 15 minútach zoznamovania sa s programom Insta360 studio skutočne jednoduchá a to je na tom to krásne. Nemusíte ani otvárať počítač, aj keď je to o poznanie pohodlnejšie, všetko bez problémov zvládnete aj v telefóne. Strihanie, nastavovanie pomeru strán, kam sa kamera pozerá či vlastností objektívu prebieha priamo v mobile v reálnom čase.

Úpravu videa by som ani nenazval strihaním, ako skôr “krotením”. Najpodstatnešie je nastavovať, kam sa kamera práve díva a s akým priblížením. Všetko prebieha pomocou pridávania takzvaných “Keyframes”.

Keyframe je jedna snímka, pre ktorú nastavíte požadované vlastnosti videa. Takýchto Keyframes pridáte do videa niekoľko a program už automaticky vyrieši prechod medzi nimi.

360° pohľad umožňuje na jeden záber zachytiť posádku aj dianie pred autom. | Zdroj: svetapple.sk

Modelová situácia ako skrotiť záber z auta, kamera na palubnej doske.

Na začiatku videa pridáte Keyframe na pohľad pred auto, je vidieť iba cestu. Po 5 sekundách pridáte druhý Keyframe, stále pred auto, ale je odzoomovaný a už je vidieť aj kapotu a časť interiéru.

V 15 sekunde videa nastavíte Keyframe tak, že pohľad pretočíte do vnútra kabíny – na vodiča a pasažiera. Insta360 Studio zoberie celé video a tieto tri body a postará sa o to, že celé video plynule prechádza z jedného Keyframu do druhého – najprv sa postupne plynule odzoomuje a od 5 do 15 sekundy sa plynule začne otáčať pohľad z cesty smerom do kabíny.

Na počítači som strihal aj dlhšie videá a bez problémov som to zvládol aj s MacBookom Air M1 v základnej konfigurácii, ktorý dnes kúpite hlboko pod 1000€. Pamätám si časy, keď sme strihali FullHD video na starých notebookoch s dedikovanou grafickou kartou a reálny framerate pri strihaní bol v lepšom prípade zasekaných 10 snímkov za sekundu. Tieto časy sú však dávno preč aj pri strihaní 8K videa.

Fantázia nevyhnutná – ako natáčať?

Aby ste však dosiahli také výsledky, aké môžete vidieť napríklad na Youtube, musíte mať trošku tej 360° fantázie. Tú človek získa jednak sledovaním rôznej inšpirácie a návodov, ale hlavne vďaka metóde pokus-omyl. Tak ako ja, každý si na začiatku prejde tým, že skúsi natočiť perfektný záber, no doma zistí, že niekde pri natáčaní urobil chybu.

Prečítajte si tiež  iPad na video-hovory? Na model Air 4. generácie radšej zabudnite
POV: Takto to vyzerá, keď človek natáča s Insta360 X4 | Zdroj: svetapple.sk

Stala sa mi však aj opačná situácia – zo záberu, ktorý som považoval za bezcenný som doma dokázal vykresať krásny dronový shot západu slnka. Jednoducho preto, že pri natáčaní niečoho iného som si neuvedomil, čo všetko kamera “vidí”.

Netvrdím teda, že stačí chytiť kameru a stáva sa z vás poloprofesionálny režisér, ktorý sa nemusí vôbec zamýšľať nad záberom, no povedal by som, že je to o zvyku. Podobne ako prejsť na automatickú prevodovku, chvíľku to trvá, pár krát omylom zabrzdíte aj ľavou nohou, no po pár hodinách jazdy už nad tým vôbec nepremýšľate a proste idete.

Pri cestovaní na nezaplatenie

Kde najmä vidím úžasný potenciál je jednoznačne cestovanie. Na cestách natáčam pomocou iPhone 15 Pro a DJi Osmo Pocket 3. Nechápte ma zle, tieto zariadenia sú na to ako stvorené a pravdepodobne disponujú aj oveľa vyššou kvalitou obrazu, pokiaľ chcete natáčať a postrihať si dovolenkové video na ktoré chcete byť pred priateľmi alebo na festivale cestovateľských filmov právom hrdý.

Pokiaľ však na cestách preferujete pozerať sa na svet vlastnými očami a nie cez hľadáčik kamery, Insta360 X4 môže byť to, čo hľadáte. Zjednodušene povedané, stačí ju držať na tyčke nad hlavou a očami si namiesto displeja užívať a kochať sa skutočným svetom. Kamera zaznamená všetko okolo vás a o tom, čo chcete prezentovať, sa rozhodnete až doma.

insta360-stick-batoh
Doslova s tyčkou nad hlavou – výsledné video nižšie. | Zdroj: svetapple.sk

Samozrejme, ako som už spomenul vyššie, nie je to až také jednoduché, ale už len fakt, že nemusíte neustále pozerať na displej kamery či iPhonu je na cestách skvelý. Stačí mať kameru zapnutú a správne nasmerovanú a môžete si byť takmer istí, že zachytíte dostatok materiálu.

A čo sa týka zmienenej kvality videa – áno, existujú aj kvalitnejšie výstupy. X4 je však dostačujúca na bežné zaznamenávanie rodinnej dovolenky, alebo tvorby na sociálne siete. A pokiaľ potrebujete fotiť, alebo je niečo, na čom vám veľmi záleží, máte vo vrecku jednu z najlepších kompaktných kamier – iPhone, tak stačí použiť ten.

Takéto video vznikne pri natáčaní z batohu. Ide o môj prvý pokus bez prípravy a s veľmi improvizovaným držiakom, pri troche cviku by bolo video ešte o niečo lepšie | Zdroj: svetapple.sk

Na výšku alebo na šírku? A prečo nie oboje!

Chcem sa zastaviť ešte pri jednej dôležitej veci na cestách. S rozmachom formátu Reels na Instagrame a Tiktoku ma čoraz viac trápi rozhodovacia paralýza – natočiť tento záber na šírku pre Youtube video alebo radšej na výšku, aby som to mohol zavesiť na Instagram?

Často to riešim tak, že záber natáčam na dvakrát, prípadne naraz točím horizontálne na DJi Osmo Pocket a vertikálne na iPhone. Toto len pridáva na komplexnosti a o oddychu na dovolenke sa nedá hovoriť už vôbec. Je to skôr stres – zaznamenať všetko tak, ako by som chcel. Nehovoriac o tom, že takto človek oveľa častejšie spraví chybu a doma zistí že nemá poriadne ani jeden, ani druhý záber.

Tu prichádza na radu kamera X4 – tu to človek jednoducho nerieši. Natočí sférický pohľad kamery a o formáte sa rozhodne až doma v postprodukcii. A nemusí sa rozhodnúť len pre jeden, vyexportovať jednoducho ide aj jedna aj druhá varianta bez straty kvality. 

Takto to vyzerá pri postprocessingu priamo v Insta360 Studio | Zdroj: svetapple.sk

V Insta360 Studio sa jednoducho nastaví požadovaný pomer strán a ak je potreba jedna i druhá varianta, všetko ide jednoducho prispôsobiť. Napríklad pokiaľ človek natáča so zámerom širokouhlého videa a doma sa rozhodne, že nakoniec by sa hodilo aj horizontálne, stačí v programe zmeniť pomer strán a prípadne upraviť smerovanie kamery tak, aby pri orezaní na zábere nič podstatné nechýbalo. Jednoducho kameru nejakým smerom o trošku “otočiť”.

Odolnosť a konštrukcia Insta360 X4

Okrem samotnej “bezstarostnosti” pri natáčaní má X4 aj ďaľšiu obrovskú výhodu nad spomenutými kamerami a tou je jej konštrukcia. Kamera je monolit, jedno telo s objektívmi bez pohyblivých častí na rozdiel od DJi Osmo Pocket, ktoré je zo svojej podstaty gimbalový stabilizátor. 

Je teda jednoduchšia na manipuláciu a s podstatne nižším rizikom mechanického poškodenia. Taktiež je vodotesná do 10m, takže sa nemusíte báť dažďa, či namočenia do vody pre ešte kreatívnejšie zábery. O Osmo som mal trošku strach napr. pri vodopádoch Iguaçu, kde sme od vodopádu „zmokli“ aj 100m od prúdu (nakoniec to prežila). Ak sa chcete s kamerou X4 vyložene potápať, existuje potápačské púzdro, ktoré popisujeme v časti príslušenstvo.

Telo kamery je pomerne odolné a jednoliate. | Zdroj: svetapple.sk

Kamera je podobne ťažká a v podstate aj veľká ako iPhone, je samozrejme oveľa hrubšia, ale v ruke sa drží príjemne a neunavíte sa po pár sekundách. Napokon, aj tak ju budete mať najčastejšie na selfie tyčke pretože to dáva najväčší zmysel.

Zo spodnej strany má kamera štandardný 1/4” závit na statív, takže sa pripája priamo, bez nutnosti nejakých púzdier. To je tiež obrovská výhoda. Z boku nad baterkou ešte nájdeme dvierka, ktoré nám odhalia USB-C port pre nabíjanie a pripojenie k počítaču.

Vystúpené šošovky

Samostatnou kategóriou čo sa týka odolnosti sú šošovky. Z povahy zariadenia musia byť vystúpené, inač by to nefungovalo, v praxi je s nimi však trochu problém.

Kamera sa prakticky nedá položiť na rovný povrch tak, aby nehrozilo poškodenie šošoviek, ako tak drží na boku, ale má zaoblené hrany, takže pri prevalení hrozí ešte väčšie poškodenie šošoviek následkom nárazu. V Insta360 na toto však naštastie mysleli a v balení sa nachádza penový kryt šošoviek, keď kameru nepoužívate.

Šošovky kamery musia byť z princípu vystúpené, aby videli „až za roh“ | Zdroj: Insta360

Ďalší problém je počas používania. Keď kameru napr. chcete položiť na zem na šošovku, reálne hrozí, že sa šošovka poškriabe. Preto model X4 prichádza s možnosťou nasadiť ochrannú šošovku priamo na kameru pomocou nových koľajničiek okolo objektívu. Pokiaľ aj k poškodeniu dôjde, stačí ich vymeniť za nové.

Len pozor, takáto krytka mierne mení obrazové vlastnosti a je potreba v nastaveniach zakliknúť správny typ šošovky, ktorý práve na kamere používate.

Ovládanie kamery

Na kamere sa nachádza 2,5” LCD displej s Gorilla glass sklíčkom, ktoré by malo zabrániť poškodeniu. Displej čo sa týka ovládania krásne reaguje na stlačenie aj rôzne swipe gestá, môžete si priamo v kamere určovať “na čo sa pozeráte” pomocou jednoduchého ťahania prstom. Používateľské rozhranie sa nápadne podobá na to, na ktoré som zvyknutý v DJi Osmo Pocket 3. Nesledujem ani jednu firmu priebežne a dlhodobo, netrúfnem si teda tvrdiť kto od koho odpisoval. Veľmi silná inšpirácia je tu však zrejmá.

Prečítajte si tiež  Apple chystá ďalšie vylepšenie zadnej kamery. Dorazí už v tohtoročnom iPhone 15

Okrem displeja má kamera ešte 4 tlačítka – Nahrávanie, Zmena režimu, On/Off a špeciálne tlačítko na boku, ktorému sa dajú priradiť rôzne rýchle funkcie podľa potreby.

Ovládanie je veľmi jednoduché, prakticky jedným prstom. | Zdroj: svetapple.sk

Štyri superschopnosti

Nech to znie akokoľvek komicky, stojím si za tým, že táto kamera má superschopnosti. Funkcie, ktoré jej iné kamery môžu iba tíško závidieť a ak ste doteraz nemali skúsenosť s 360 stupňovou kamerou, pravdepodobne z nich budete očarení.

Neviditeľnosť

Prvá superschopnosť je jednoznačne neviditeľnosť – selfie tyčka, ktorá nezavadzia v zábere. Musíte si zakúpiť špeciálnu neviditeľnú selfie tyčku, kedy najmä nadaptér na tyčku musí byť užší ako telo kamery a tyčka po celej dĺžke nemá žiadne vystúple časti. S takouto tyčkou a správným držaním kamery môžete robiť zábery samého seba tak, ako keby vás sledoval dron. Úplne prirodzené.

Vďaka neviditeľnej tyčke dokážete s kamerou zachytiť nádherné selfie zábery. No a s vysokým rozlíšením a prácou s ohniskovou vzdialenosťou zas v postprocessingu spravíte pekný dynamický dronový záber prakticky z ničoho. | Zdroj: svetapple.sk

Schopnosť lietať

Druhou je schopnosť lietať. Áno, je to kamera a nie dron, ale napriek tomu viete dosiahnuť zábery, ako keby kamera naozaj niekde letela. Podstatnou výbavou pri tomto triku je špeciálna, 3m dlhá selfie tyčka od Insta360. Spoločne so schopnosťou neviditeľnej selfie tyčky môžete dosiahnuť nádherné “dronové” zábery z výšky cca 5-6m (keď natiahnete ruku nad hlavu). Vďaka možnosti odzoomovať obraz a upravovať FOV sa potom záber môže javiť tak, akoby bol natočený z ešte vyššej výšky.

Pri troške cviku a kreativity je možné s kamerou natáčať aj takéto zábery jazdy | Zdroj: svetapple.sk

Stabilizácia, čo podrží aj na horskej dráhe

Tretia superschopnosť za mňa je kvalita stabilizácie. Štandardne SW stabilizácia v kompaktných kamerách a telefónoch funguje tak, že objektív, ktorým sa natáča si pomáha širším uhlom pohľadu, ktorý v skutočnosti zaznamenáva. V praxi tak nevidíte celý záber, ktorý kamera príjma, ale len jeho výrez – po stranách záberu si kamera necháva istú rezervu na dopočítanie chýbajúcich častí obrazu. Pre diváka to potom vyzerá, ako keby mal kameraman neuveriteľne pevnú ruku alebo stabilizátor.

Čo však, keď je už primárny objektív tak širokoúhlý, že žiadny “väčší” obraz neexistuje? No, na telefóne máme smolu, ale pri 360° kamere nie, pretože tu ten ešte väčší obraz existuje. Dopočítava sa z druhého objektívu, z obrazu „za kamerou“, vďaka čomu dokáže nádherne stabilizovať aj ultra širokoúhle zábery.

No a vďaka funkcii udržania horizontu je úplne jedno, ako kameru držíte, či na výšku, na šírku, dole hlavou alebo predným objektívom k sebe. Kamera si pomocou AI vždy dopočíta horizont a vo videu nikdo nepostrehne, že ste počas natáčania kameru 3x otočili v akejkoľvek osi.

Rýchly pokus o FPV dronový záber. Záber zacielený na kameramana na pravej strane je možný vďaka technológii sledovania objektu Deep Track 3.0 v Insta360 Studio. Kamera bola v tento moment na viac než 3m tyčke. Kvalita videa je komprimovaná kvôli publikácii. | Zdroj: svetapple.sk

Jediná výnimka (a za mňa jediné malé mínus tejto technológie) je situácia, kedy sa sledovaný objekt nachádza blízko kamery a je rovno na “zošití” obrazov z oboch šošoviek. Stane sa tak vtedy, keď napr. na tvár človeka nemierime jednou zo šošoviek, ale hranou kamery. V takejto situácii zošívanie obrazu nie je dokonalé a tvár ľahko deformuje tak, že sa video potom nedá použiť ako bolo zamýšľané.

Dá sa tomu však ľahko predísť tým, že pri natáčaní detailov budeme myslieť na polohu šošoviek, aby vždy “pozerali” na žiadaný objekt.

Perfektný zvuk

Na to, že ide o kompaktnú kameru musím naozaj pochváliť zvuk z mikrofónu. Vďaka zabudovanému SW processingu šumu a hluku na pozadí som bol bez akéhokoľvek externého mikrofónu so zvukom vážne spokojný.

Nie je to samozrejme štúdiová kvalita, ale na to, že máte kameru na tyčke 1m od seba v exteriéri bola kvalita zvuku až prekvapivo dobrá.

Pamäť a výdrž batérie Insta360 X4

Do kamery X4 ide MicroSD karta, takže pamäťou nie ste veľmi obmedzení. Treba však mať na pamäti, že 360° 8k video je skutočne dátovo náročné. Zo skúseností sa dá zaokrúhlene povedať, že niečo cez 30 sekúnd záberu ”stojí” cca 1GB. Takže silne odporúčam minimálne 512GB vysokorýchlostnú kartu.

Čo sa týka batérie, tá má kapacitu 2290 mAh a podľa výrobcu poskytuje až 135 minút nahrávania. Vždy záleží od podmienok, ale v princípe, keď som bol natáčať pre účely testu, baterka pohodlne vydržala celé popoludnie.

Pokiaľ však cestujete a máte napr. obmedzený prístup k elektrike počas dňa, určite odporúčam baterky 2, náhradný kus je relatívne malý, viac menej nič neváži a vymeníte ho za 5 sekúnd. A môžete si užívať celý deň natáčania bez obáv.

Prečo je 8K rozlíšenie Insta360 X4 tak dôležité

Všetci hovoria o tom, akým skvelým vylepšením je 8K rozlíšenie kamery. Mnohí si ale môžu klásť otázku ”Na čo? Nedávno som si kúpil 4K televízor, 8K ma tak skoro nebude trápiť.”

V prípade 360 stupňového videa je to s rozlíšením trošku ináč. Pri obyčajnej kamere máte obmedzenú plochu, obdĺžnikový výrez, ktorý je určený objektívom s pevnou šírkou zorného poľa. Do tohoto obrazu natlačíte 4K ekvivalent pixelov a je to.

Guľa, ktorú predstavuje záber 360 stupňovej kamery má však oveľa väčšiu plochu ako záber klasickej kamery, a preto potrebujete pixelov oveľa viac. Nehovoriac o tom, že z podstaty kamery viete v podstate neobmedzene upravovať zorné pole. Predstavte si to takto – natočíte 360° video a chcete z neho vybrať 16:9 výrez na Youtube so 120° šírkou obrazu. Ak by ste chceli, aby mal tento záber 4K rozlíšenie, potom celý 360 stupňový záber musí mať prirodzene oveľa viac pixelov.

Rozdiel vo vnímaní 360° videa oproti normálnemu videu je zásadný. | Zdroj: Insta360

Insta360 X4 teda disponuje v zásade dvoma 4K kamerami, ktoré dokopy tvoria 8K video. To je impozantný údaj a je to prvá takáto kamera na trhu. Na to aby dosiahla obrazovej kvality 4K akčných kamier s fixným zorným poľom by však potrebovala pixelov oveľa viac – vo všeobecnosti sa hovorí o aspoň 16K rozlíšení. Len pre predstavu, to je 16x viac pixelov ako 4k a až 64x viac ako FullHD.

Prečítajte si tiež  Samsung skryje kameru pod displej. Bude to koniec výrezom?

Takej kamery sa určite raz dočkáme, ešte to však pár rokov potrvá.

S kamerou si aj zakúriš

Mnohé sa popísalo aj o prehrievaní tohoto typu kamier. Kamera X4 používa úplne nový 5nm čip, ktorý by mal bez problémov zvládať spracovanie 8K videa bez citeľného prehrievania.

V praxi sme sa stretli s tým, že kamera sa objektívne zahrievala pomerne dosť, nikdy to však nebolo až tak, že by bolo nepríjemné ju chytiť do ruky. Zároveň sme nikdy nepostrehli problém s výkonom – aj zahriata kamera stále bežala bez problémov.

insta360-x4-termo-grip
Termo Grip dodávaný ku kamere Insta360 X4 pre zamedzenie prehrievania | Zdroj: Insta360

Určite pomáha pohyb, mávaním kamery vo vzduchu sa prirodzene sa trochu chladí, ale dlhodobý pobyt na slnku, keď sme mali v meste kameru zapichnutú nad batohom jej veľmi neprospieval. Tento malý nešvar môže pomôcť vyriešiť aj špeciálny kovový kryt, ktorý lepšie odvádza teplo a je originálnym príslušenstvom od výrobcu dodávaným s kamerou v balení.

Režimy videa a špeciálne funkcie Insta360 X4

Kamera disponuje množstvom rôznych režimov pre kreatívne natáčanie | Zdroj: svetapple.sk

ActiveHDR – Kamera má už v štandardom zábere pomerne dobre zvládnutú prácu s dynamickým rozsahom, ActiveHDR ho však ešte vylepšuje v extrémných situáciách. Nevýhodou je nižšie rozlíšenie 5.7K.

MeMode – Špeciálny režim na natáčanie samého seba s kamerou na selfie tyčke vo vodorovnej polohe. Kamera počíta s tým, že natáčate seba v celej svojej výške a “sústredí” sa na lepšie zošitie v spodnej časti obrazu v rozlíšení 4K.

MeMode umožňuje natáčať samého seba v plnej výške a prirodzenej perspektíve. | Zdroj: svetapple.sk

Bullet time – režim, kedy buď na špeciálnej tyčke, alebo pomocou lanka točíte kamerou okolo seba v kruhu nad hlavou, záber je potom zameraný na vás a krásne vás vykresľuje v prostredí, ktoré vás obklopuje.

Timelapse/Hyperlapse (Timeshift) – Klasický mód pre timelapse podporuje 360 stupňový pohľad, kedy nemusíte dopredu veľmi premýšľať nad tým čo chcete natočiť. Prípadný pohyb Timelapse pohodlne nastavíte v postprocessingu.

Hyperlapse (Timeshift) sa tvorí z videa a ide v podstate o veľmi zrýchlené video s dodatočným rozmazaním, vhodné najmä pri pohybe, napr. prechádzka centrom. Možnosť zafixovať Keyframes napr. na rôzne pamiatky, vďaka čomu sa vo videu prechádzky stávajú focus pointami a svet sa doslova točí okolo nich.

Režim akčnej kamery/POV – Pokiaľ si kameru nasadíte pomocou špeciálnych držiakov na hruď alebo pred tvár, funguje X4 aj ako akčná kamera s úžasnou stabilizáciou (napr. na bicykel), alebo môžete vytvoriť perfektný POV záber, kde je vidieť vaše ruky a nohy (hádzanie predmetov, šoférovanie, parkour atď.)

Vďaka POV módu a chest mountu budete mať počas natáčania ruky voľné. | Zdroj: svetapple.sk

Ďalšie softvérové funkcie kamery alebo programu Insta360 Studio:

Deep Track 3.0 – Pokiaľ chcete na videu sledovať nejaký objekt, neexistuje nič jednoduchšie. Proste namierte kameru smerom k objektu a natáčajte. Pri úprave videa neskôr nastavíte čo presne chcete, aby bolo stredobodom pozornosti a po akú dobu a program sa o to postará.

Quick Edit a AI Edit – Máte na výber buď jednoducho natrackovať pohľad kamery počas postprocessingu pomocou joysticku alebo pohybom iPhonu. Prípadne využite AI edit a nechajte Insta360 Studio nastaviť celé video za vás. Taktiež môžete pridať rôzne predpripravené vizuálne efekty alebo meniť oblohu.

Tiny planet – Pokiaľ záber plne odzoomujete, vznikne vám extrémne “zakrivenie zeme”, kde sa sledovaný objekt ocitne akoby na malej planétke. S touto potom môžete rôzne pracovať, ako je možné vidieť na videu:

S efektom Tiny Planet môžete byť skutočne kreatívni. Video je tiež ukážka 3 rôznych možností záberov z 1 nahratého videa. | Zdroj: svetapple.sk

Ovládanie gestami a hlasom – Vďaka AI dokáže kamera rozpoznávať gestá, takže napr. jednoducho spustíte/ukončíte natáčanie na diaľku zdvihnutím dlane, prípadne vytvoríte fotku symbolom “peace”. Alebo to kamere jednoducho povedz.

Motion ND – V postprocessingu je možné do dynamických záberov pridať efekt Motion ND – Insta360 Studio rozmaže pohybujúce sa okraje záberov, vďaka čomu docielite slušný motion blur aj bez použitia špeciálnych ND filtrov.

Nesporné výhody 360° videa s kamerou Insta360 X4

  • Sférický uhol pohľadu – kamera vidí “všetko okolo seba”
  • Jeden záber natáčate „naraz“ na výšku aj na šírku
  • Stabilizácia pri širokouhlom zábere
  • Odolné, vodotesné monolitické telo
  • Neviditeľná Selfie tyč
  • Možnosť vytvárať zábery podobné dronu
  • Jednoduché natáčanie, obrovská možnosť úprav v postprocessingu

(Malé) Nedostatky Insta360 X4

  • Na šošovky treba dávať pozor
  • Nižšia kvalita obrazu oproti iným kompaktným kamerám
  • Dátovo náročné videá zaberajú veľa GB
  • Občas citeľne horúca
  • Treba dávať pozor, aby sledovaný objekt nebol na “zošití” záberov

Vlastnosti a technické parametre Insta360 X4

  • 30 FPS 360° video pri rozlíšení až 8K
  • 60 FPS 360° video pri rozlíšení 5.7K
  • 100 FPS 360° video pri rozlíšení 4K
  • Výdrž batérie až 135 minút natáčania
  • Režim akčnej kamery Single lens 4K pri 60 FPS
  • Vodotesnosť do 10 metrov
  • FlowState stabilizácia obrazu s udržaním horizontu
  • Neviditeľná selfie tyč
  • 72MPx 360° fotografie

Cena Insta360 X4

Základná cena kamery Insta360 X4 sa v čase písania recenzie pohybovala na úrovni 549€ s DPH. V balení nájdete penovú krytku na objektívy, handričku, ochranné šošovky, termokryt, jednu batériu a nabíjací kábel.

Kameru Insta360 X4 môžete kúpiť na Smartwear.sk

Aby ste mohli kameru využiť naplno, budete potrebovať zopár kusov príslušenstva. Rozdelili sme ho na nevyhnutné a také, po ktorom pravdepodobne skôr či neskôr siahnete tiež.

Nevyhnutné príslušenstvo

S pamäťovou kartou a nevyhnutnou základnou selfie tyčkou sa cena kamery Insta360 X4 vyšplhá na 659€. Toto je cena, s ktorou musíte počítať na začiatok, ak to s kamerou X4 myslíte vážne.

Ďalšie dôležité príslušenstvo

Príslušenstvo, ktoré vám veľmi uľahčí používanie a ešte viac rozšíri možnosti kreativity jednotlivých záberov vás tak môže výjsť na ďalšie stovky eur, nie je však nevyhnutné pre prvé kroky s kamerou Insta360 X4. Celý zoznam dostupného príslušenstva nájdete tu.

Pravdepodobne ju nájdete v našom štúdiu

Ako je možno evidentné z tejto recenzie, som nadšený. Som nadšený z konceptu a jednoduchosti 360° videa, ktorú prináša Insta360. Celkom určite ide o zariadenie, o ktoré rozšírim náš video arzenál a o zariadenie, ktoré proste chcem používať.

Kamera Insta360 X4 sa javí ako jeden z najlepších zástupcov tohoto typu videa. Aj keď to bola moja prvá skúsenosť a nemôžem porovnať s inými modelmi a výrobcami, určite ju odporúčam.

Insta360-x4-nad-hlavou
360 stupňová kamera Insta360 X4 ponúka skutočne nekonečné možnosti kreativity. | Zdroj: svetapple.sk

Či ide o „najlepšiu kameru“? Ťažko povedať, každý má iné preferencie a potreby a záleží na uhle pohľadu. Pokiaľ ste profi kameraman eventov, pravedpodobne uprednostníte úplne iné a drahšie mašiny s perfektnou kvalitou obrazu.

Pokiaľ ale hladáte niečo, čo natáča v slušnej kvalite, je to odolné, nie je s tým veľa starostí a proste to funguje, Insta360 X4 môže byť jedna z najlepších možností, aké máte. A keď k tomu pridáte bonus v podobe mnohých možností rôznych kreatívnych záberov, je to takmer jasné.

Pre koho je teda Insta360 X4 vhodná?

Odporúčam ju každému, kto premýšľa nad tvorbou kreatívnych videí či netradičných záberov. Pre dobrodruhov a cestovateľov, ktorí sa chcú na cestách viac sústrediť na prítomný okamih ako na natáčanie a “problémy” spojené s videom riešiť až doma. Pre tých, ktorí potrebujú akčnú kameru, ale hľadajú aj niečo viac, väčšiu flexibilitu a ponuku možností.

V neposlednom rade si myslím, že takýto typ kamery bude stále viac a viac prenikať aj k bežným spotrebiteľom. Stane sa súčasťou našich domácností, pretože jej jednoduchosť, univerzálnosť a odolnosť sa dokonale hodia do takmer akejkoľvek denno-dennej situácie. A s pribúdajúcou kvalitou videa postupne zmizne potreba iných typov kamier pre veľkú väčšinu hobby používateľov.

Skúšobné video z testovania

Môže ťa zaujímať
- Reklama -