Len nedávno sme vám priniesli zoznam najlepších filmov 21. storočia. Dnes pokračujeme výberom najlepších filmov o holokauste. Ešte predtým, ako sa do toho pustíte, upozorňujeme, že sa nejedná o rebríček a poradie je čisto náhodné. Poďme na to.

Jojo Rabbit

Žáner: Komédia / Dráma / Vojnový

- Reklama -

Dej filmu sa sústreďuje okolo desaťročného chlapca Johannesa “Joja”, ktorý vyrastá v období najsilnejšej propagandy nacistického Nemecka. Jojove vnímanie sveta je ovplyvnené nacistickou ideológiou a má veľmi skreslené predstavy o výzore a správaní Židov. To sa však zmení, keď na svojej povale nájde ukryté židovské dievča.

Hrajú: Roman Griffin Davis, Thomasin McKenzie, Scarlett Johansson

Predčítač (The Reader)

Žáner: Dráma / Romantický / Vojnový

Dej filmu sa odohráva v povojnovom Berlíne. 15-ročnému Michaelovi príde po ceste zo školy zle a pomôže mu neznáma tridsiatnička Hanna. Vznikne medzi nimi vášnivý, no utajovaný vzťah. Jedného dňa však Hana záhadne zmizne. Znovu sa stretnú za 8 rokov, pri procese s vojnovými zločincami.

Hrajú: Kate Winslet / David Kross / Ralph Fiennes

Chlapec v pruhovanom pyžame (The Boy in the Striped Pyjamas)

Žáner: Dráma / Vojnový

Bruno je osemročný syn nacistického dôstojníka, ktorý sa zo zvedavosti vyberie preskúmať neďalekú “farmu”. Netuší, že sa jedná o koncentračný tábor, kde prichádzajú o život stovky židov. Zoznámi sa s rovnako starým chlapcom menom Shmuel, ktorý žije na druhej strane plotu úplne iný život než Bruno. Film je inšpirovaný románom od spisovateľa Johna Boynea.

Hrajú: Asa Butterfield, Jack Scanlon, David Thewlis  

Schindlerov zoznam (Schindler’s List)

Žáner: Dráma / Historický / Životopisný

Píše sa rok 1939 a poľský Krakov je stále vystavovaný tlaku zo strany nacistov. Člen Nacistickej strany, Oscar Schindler, v sebe ale našiel ľudskosť a rozhodol sa poskytnúť pomoc tým, ktorí ju potrebovali. Na záchranu 1100 životov obetoval všetok svoj majetok. 

Hrajú: Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes

Pianista (The Pianist)

Žáner: Dráma / Životopisný / Vojnový / Hudobný

Dej filmu sleduje príbeh Wladyslawa Szpilmana, talentovaného pianistu a uznávaného interpreta Chopinových skladieb. Píše sa rok 1939, Poľsko je napadnuté nemeckým vojskom a takmer okamžite začínajú pre občanov židovskej komunity platiť tvrdé pravidlá. Najväčšou ranou je však nariadenie, podľa ktorého sú všetci židia umiestení do uzatvoreného areálu – koncentračného táboru.

Hrajú: Adrie Brody, Emilia Fox, Michal Żebrowski  

Saulov syn (Saul fia)

Žáner: Dráma / Vojnový

Dej filmu, ktorý sa odohráva v koncentračnom tábore v Osvienčime, sleduje príbeh Saula Auslandera. Saul je maďarský žid a príslušník Sonderkommanda (zvláštneho komanda), ktorého členovia mali na starosti tie najstrašnejšie úlohy. Uprostred masového vyvražďovanie chce Saul iba jedno – pochovať svojho nevlastného syna.

Hrajú: Géza Röhrig, Levente Molnár, Urs Rechn

Život je krásny (It’s a Wonderful Life)

Žáner: Dráma / Fantasy / Rodinný / Romantický

Šťastnému talianskemu páru, Guidovi a Dory, sa narodí synček Giousé. Keď má Giousé päť rokov, odvedú ho spolu s otcom do koncentračného tábora. Guido sa snaží svojho syna silou mocou ochrániť pred všetkými hrôzostrašnosťami, ktoré na nich číhajú. Povie mu, že všetko je to len hra a na jej konci ho čaká veľká odmena.

Hrajú: James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore

Sofiina voľba (Sophie’s Choice)

Žáner: Dráma / Romantický

Začínajú spisovateľ Stingo prichádza do New Yorku, kde spoznáva krásnu Poľku Sophii a jej priateľa Nathana. Postupom času sa Stingovi odhaľuje Sophiina minulosť, ktorá v sebe skrýva pôvod jej trápenia. V poľskom koncentračnom tábore musela učiniť nesmierne bolestivú voľbu. Film je inšpirovaný rovnomennou knihou spisovateľa Williama Styrona.

Hrajú: Meryl Streep, Kevin Kline, Peter MacNicol  

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

2 KOMENTÁRE

    • Popravde, nikdy som ho nevidel ale to neznamená, že nepatrí do tohto (alebo iného) rebríčka. Určite niečo vymyslíme, prípadne sem obchod na korze pri ďalšej aktualizácii článku doplníme 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here