Puzdro

Návod: Ako vyčistiť AirPods? Tu je postup, ktorý treba dodržať

Na začiatku sa budeme venovať bielemu nabíjaciemu puzdru. Navonok pôsobí zvyčajne čistým dojmom, avšak vo vnútri to môže byť naopak.

Špeciálne v miestach otváracieho mechanizmu a nabíjacích konektorov sa ľahko zachytávajú usadeniny, a pokiaľ im dlhodobo nevenujeme pozornosť, jedná sa o vyslovene škaredý pohľad. Asi ani nemusíme dopĺňať, že používanie slúchadiel z takejto krabičky nie je príliš hygienické.

Čistenie je ale našťastie jednoduché a zvládnete ho za pár minút. Na začiatku vezmite suchú handričku alebo servítku a vytrite ňou hrubú špinu. Pozornosť venujte najmä otváraciemu mechanizmu a častiam, kde sa tvorí najväčšie množstvo nečistôt.

Pokiaľ ste to urobili najlepšie ako ste mohli, vezmite vatovú tyčinku a dolaďte detaily. Nezabudnite na nabíjacie konektory v spodnej časti puzdra, ktoré občas kvôli špine prestávajú fungovať. Sú miesta, kam sa zrejme nedostanete ani s týmto nástrojom a preto by ste mali mať vždy po ruke aj drevené špáradlo. Tu ale upozorňujeme na mimoriadne opatrný postup.

Na záver, keď už plastové puzdro pôsobí čistým dojmom, navlhčite vatovú tyčinku v 70% roztoku izoprpylalkoholu a pretrite ním najviac exponované časti vnútornej strany puzdra, aby ste ich vydezinfikovali. Po celú dobu dbajte na to, aby izoprpylalkohol nezatiekol dovnútra ku elektronike – v tomto prípade platí pravidlo „menej je viac“.

AirPods 1 a AirPods 2

<div class="heureka-affiliate-product" data-trixam-positionid="28325" data-trixam-productid="338513030" data-trixam-codetype="iframe" data-trixam-linktarget="top"></div>

Ak sa puzdro leskne novotou, môžeme sa pustiť do slúchadiel. Aj človek, ktorý si často čistí uši sa stretne s usadeninami potu alebo ušného mazu. Je to úplne normálne.

Postup čistenia je podobný, ako sme písali vyššie. Na začiatku vezmite handričku (môže byť navlhčená 70% roztokom izoprpylalkoholu) a pretrite ňou celé zariadenie. Do pozornosti dávame, že AirPods 1 a ani AirPods 2 nie sú vodotesné. Okľukou sa teda vyhnite vode alebo iným chemikáliám, ktoré môžu zatiecť dovnútra.

Týmto spôsobom ste sa efektívne zbavili všetkých povrchových nečistôt a mastnoty, a AirPods sú takisto vydezinfikované. Čo však s tými časťami, kde sa usadil maz a odkiaľ sa ťažko odstraňuje?

Na jeho hrubé odstránenie použite vatovú tyčinku. Postupujte ale jemne, aby ste maz nezatlačili do vnútra slúchadiel! Na hrany, s ktorými si neviete rady nasaďte opäť drevené špáradlo. Za žiadnych okolností ale netlačte, aby ste nepoškodili mriežku.

Na záver tu máme perforovaný povrch mriežky, ktorý sa čistí azda najťažšie. Na internete nájdete množstvo návodov a postupov, no ani jeden nie je 100%. Niektorí odporúčajú plastelínu, iní žuvačku a my vám radíme, aby ste sa obom radšej vyhli. Ľahko sa môže stať, že sa tento materiál zasekne v mriežke a vy si celú situáciu ešte zhoršíte, prípadne AirPods natrvalo poškodíte.

Prečítajte si tiež  Nový MacBook Pro vás v najvyššej konfigurácii výjde na takmer 8000 EUR. Čo všetko ponúka?
Návod: Ako vyčistiť AirPods? Tu je postup, ktorý treba dodržať
Toto môže spôsobiť žuvačka alebo iný podobný materiál

Vezmite preto radšej zubnú kefku alebo štetček a veľmi opatrne prejdite po mriežke tak, aby ste z nej odstránili čo najviac „bordelu“. Odporúčame to robiť predovšetkým nasucho.

Na záver tu máme tretí tip, ktorý sme si v redakcii už niekoľkokrát overili. Potrebujete naň ale 3M montážnu pásku (1m), ktorú zrejme bežne doma nedržíte. V princípe ju stačí pritlačiť na mriežku slúchadla (tak aby sa jemne pretlačila dovnútra) a následne strhnúť spolu so všetkou špinou, ktorá sa na ňu nalepí

AirPods Pro

Nakoniec tu máme slúchadlá AirPods Pro, ktoré síce spĺňajú normu IPX4, no takisto ich nepovažujeme za vodotesné. Celý postup čistenia je skoro rovnaký, ako u štandardných AirPods.

V tomto prípade odstraňovanie špiny zjednodušuje prítomnosť silikónových štupľov do uší, ktoré zachytávajú väčšinu nečistôt a mazu. Ak máte problém s ich odstránením, odporúčame vám prečítať si tento návod.

Samotné štuple môžete bez problémov hodiť do pohára vody a po niekoľkých minútach budú dokonalo čisté. Nezabudnite ich ich ale starostlivo vysušiť pred opätovnou aplikáciou na AirPods Pro – ideálne opäť s vatovou tyčinkou.

Zaujímajú nás aj vaše postupy

Na záver si vás dovolíme vyzvať, aby ste nám do komentára napísali vaše overené postupy, tipy a triky, ktoré používate pri čistení slúchadiel AirPods, AirPods Pro alebo pokojne aj zariadenia od iného výrobcu. Ak sa nájdu zmysluplné nápady, radi ich v redakcii otestujeme a neskôr doplníme do tohto článku.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.