Spoločnosť Apple je preslávená tým, že svojim zákazníkom dokáže predať prakticky čokoľvek a za akúkoľvek cenu. Navyše sa často dostávame do kontaktu s nezmyselnými riešeniami, alebo obmedzeniami, ktoré firma vykonáva len preto, aby z ľudí vytlačila väčšie množstvo peňazí. No a presne s týmto sa žiaľ stretneme aj pri iPhone 15.

Ako informuje server Appleinsider, to že spoločnosť Apple použije v iPhone 15 USB-C konektor je prakticky isté. Firma koniec koncov nemá na výber z dôvodu blížiacich sa zákonov, ktoré začnú platiť na území EÚ. Technologický gigant sa však rozhodol, že pokiaľ budeš chcieť v iPhone 15 rýchly prenos dát, budeš si musieť kúpiť špeciálny kábel s oficiálnou certifikáciou MFi (Made For iPhone). V opačnom prípade budú dáta prúdiť do tvojho zariadenia len rýchlosťou zastaralého štandardu USB 2.0 z roku 2000. Nie je to však všetko.

Z uvedeného vyplýva, že ak si kúpiš iPhone 15 s originálnym nabíjacím káblom, problém s MFi by si mal začať riešiť až vtedy, keď sa ti pokazí, prípadne budeš kupovať ďalší kábel. Nemusí to byť však také jednoznačné.

Leaker Majin Bu sa totiž ku jednému takémuto 1,5 metrovému pletenému káblu dostal a zistil, že nemá certifikáciu MFi už od výroby. Existujú dva dôvody, prečo by to takto mohlo byť.

Ako to bude s USB-C v iPhone 15

Tým prvým je fakt, že uvedený kábel je určený buď pre iPhone 15, alebo iPhone 15 Plus, pri ktorých sa už dávnejšie hovorilo o tom, že síce dostanú USB-C, ale s rýchlosťami, ktoré dosahujú výkon maximálne USB 2.0.

Pokiaľ si naopak zaobstaráš iPhone 15 Pro, alebo iPhone 15 Pro Max (Ultra), v krabici sa môže nachádzať iný kábel, ktorý už certifikát MFi spĺňať bude a odomkne rýchlosť Thunderbolt / USB4, ako napríklad pri iPade Pro.

Druhým dôvodom môže byť potom to, že Apple ti štandardne pribalí základné príslušenstvo, ktoré bude určené predovšetkým na nabíjanie a bežný prenos dát. Ak však budeš profesionálne zameraný a budeš vyžadovať vyššie prenosové rýchlosti (fotografi, tvorcovia videí), kúpiť si môžeš ešte špeciálny USB-C kábel s podporou Thunderbolt / USB4, ktorý pochopiteľne nebude lacný.

Neváži si Apple zákazníkov?

Pokiaľ by s takýmto riešením prišli iné značky, ktoré predávajú lacné produkty pre masy, v podstate by nám to nevadilo. Príde nám to, ale trochu trápne od spoločnosti, ktorej smartfóny sú suverénne jedny z najdrahších na trhu. Umelo obmedzovať funkcie len za vidinou vyššieho zisku je nepríjemný výsmech do tváre zákazníkom, ktorí ich tak milujú.

Prečítajte si tiež  Zoznam najúspešnejších filmov, aké kedy vznikli

O tom, ako to celé dopadne budeme ešte informovať. Napíš nám do komentára, čo si o tomto obmedzení myslíš ty. Tešíme sa na všetky tvoje postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -