Pravdu povediac, pomerne dlho som sa odhodlával napísať článok na danú tému, vzhľadom na to, že pre niekoho môže byť príliš kontroverzný. Skutočnosť je totiž taká, že množstvo ľudí si prezerá všetky možné technické parametre a neuvedomuje si, že to niekedy spolu jednoducho nemusí hrať. Menej je častokrát viac a platí to aj v prípade Apple a jeho produktov!

Nie je výkon ako výkon

Túto problematiku rozoberajú internetové média už niekoľko rokov potom, ako Apple neustále predstavuje produkty, ktoré sú papierovo výrazne horšie, ako ich konkurencia. Ľudia si ich však kupujú aj napriek tomu a v rôznych súbojoch si so spomínanou konkurenciou hravo poradia. Ako to teda v skutočnosti je? Prečo Apple produkty vyzerajú horšie na papieroch, no v skutočnosti porážajú aj tých najsilnejších súperov.

Odpoveď na predošlú otázku nie je príliš komplikovaná, no na to aby sme ju odhalili treba trošku „šprtnúť“ do minulosti spoločnosti Apple a najmä do tej minulosti, kedy sa Steve Jobs vrátil do Apple (koniec 90-tych rokov). Vtedy spoločnosť v podstate začínala úplne odznova v tom slova zmysle, že Steve všetko nepotrebné zrušil a zameral sa len na to, v čom videl budúcnosť spoločnosti. Jedna z vecí, ktorá napríklad stála pred otázkou „ako to spraviť lepšie“ bol operačný systém počítača iMac, vďaka ktorému sa podarilo Apple dostať z veľmi zlej situácie.

Steve bol po celý život presvedčený, že hardware a software musia byť dokonalo optimalizované a tak vyvíjali OS X, ktorý spĺňal všetky jeho požiadavky. Vďaka tomu sa začali vyrábať doslova dokonalo optimalizované zariadenia, ktoré dokázali takpovediac zázraky. Všetko sa to dostalo až do doby, kedy spoločnosť predstavila prvý iPhone. Ten bol síce nadčasový a ľuďom z neho odpadávala sánka, no povedzme si na rovinu, že množstvo jeho nástupcov už tak nadčasových nebolo, najmä kvôli tomu, že sa v tomto odvetví začala objavovať obrovská konkurencia, ktorá ponúkala niekoľkonásobne lepší výkon, fotoaparát, či iné veci. Pekným príklad je Samsung a jeho modelový rad Galaxy, ktorý bol vždy výkonnejší, no nikdy rýchlejší.

Hlavným problémom prakticky celej konkurencie je to, že používa Android. Tento operačný systém je dostupný pre všetky smartfóny úplne zadarmo a výrobcovia ho často obohacujú o rôzne nadstavby. Práve tieto nadstavby a zlá optimalizácia neuveriteľne spomaľujú smartfón. Prečo Apple nepredáva licenciu na iOS či OS X? Preto, lebo sú to systémy vyvinuté na iPhone či Mac, spoločnosť si neželá, aby boli používané na iných zariadeniach. Navyše je to aj pomerne dobrý ťah z pohľadu biznisu, kedy sa používatelia rovno zakúpia iPhone či Mac a neriešia zbytočné komplikácie.

Prečítajte si tiež  Odhalil Apple omylom MacBook Pro s Face ID? Toto je prinajmenšom zvláštne

Vzhľadom na to, že zo spoločnosti Apple sa pomaly ale isto stáva akási fashion technologická značka (azda jediná svojho druhu), je vidno, že používatelia sa čím ďalej tým menej pozerajú na parametre. Ako pri iPhone (kedy „slabučký“ iPhone 6 doslova rozdrtil nadupaný Samsung Galaxy S6 v grafickom teste), tak aj pri novom MacBooku s 12″ retina displejom, ktorý je svojim výkonom neuveriteľne pozadu (asi tak ako MacBook Air z roku 2011). Každopádne je to počítač, ktorý má svoj účel a ten dokonalo spĺňa

Záver

Na záver tohto článku by som teda veľmi rád dodal, že nie zo všetkom rozhodujú parametre, ale skôr akási užívateľská skúsenosť, ktorá rozhodne o tom, či daný produkt funguje alebo nie. Samozrejme pokiaľ kupujete Mac či počítač s operačným systémom Windows na to aby ste na ňom robili komplikované grafické či iné úlohy, určite sa na výkon treba pozerať, no pokiaľ kupujete iPhone či základný Mac preto, lebo chcete spoľahlivý počítač, ktorý vás nesklame ani v prípade náročnejších úloh, tak vôbec netreba riešiť parametre. Už základné počítače spoločnosti Apple ponúkajú veľmi slušný výkon a tak sa určite netreba obávať sklamania!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.