Vedci i zákazníci čoraz viac polemizujú nad otázkou, či sú mobilné telefóny, ako aj nová nositeľná elektronika naozaj bezpečné alebo ich časté používanie vedie k zdravotným problémom, akými sú poruchy krvného obehu, nádory na mozgu alebo rakovina.
Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny, skupina spadajúca pod Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), prišla s najnezaujatejšími a najjednoznačnejšími výsledkami. Zverejnila, že mobilné telefóny môžu byť „potenciálne karcinogénne“ a škodlivé asi ako niektoré čistiace chemikálie či pesticídy. Okrem iného tvrdí, že čím je takéto zariadenie ďalej od hlavy jeho užívateľa, tým menej je nebezpečné.
Iné štúdie uisťujú ľudí o pravom opaku – mobilné telefóny škodlivé nie sú. Avšak niektoré z týchto výskumov financovali mobilné spoločnosti a obchodné skupiny, takže výsledky môžu byť spochybniteľné a označené ako neobjektívne.
Americké Stredisko pre kontrolu a predchádzanie chorobám preto počas minulého roka prišlo k záveru, že je potrebný ďalší výskum. Až potom bude možné s určitosťou povedať, či používanie mobilných telefónov naozaj spôsobuje zdravotné problémy.
Doktor Joseph Mercola, zaoberajúci sa alternatívnou medicínou, tvrdí, že pokiaľ nemá zariadenie zabudované 3G modul, škodlivé následky sú minimálne. Z toho vyplýva, že technológie ako Jawbone Up alebo Apple Watch by mali byť v poriadku. „Pokiaľ si však kúpite hodinky so zabudovaným mobilným čipom, potom máte na zápästí priviazaný mobilný telefón,“ dodáva. A to vraj vôbec nie je dobrý nápad.
Zdroj: itnews.sk