Ako sa ukazuje, iPhone je dobrým sluhom ale zlým pánom. V niektorých situáciach môže jeho používanie spôsobiť nepríjemné poranenia hlavy, ktoré sú v rizikových prípadoch aj život ohrozujúce. Dôvodom je nepozornosť používateľa.

Odkedy Apple v roku 2007 predstavilo iPhone, ľudia si častejšie spôsobujú úrazy hlavy

Pozná to určite každý. Kráčame po ulici, scrollujeme Facebook a zrazu sa potkneme alebo do niečoho narazíme. Je to preto, lebo sme sa pozerali do iPhonu a okoliu sme nevenovali pozornosť. V absolútnej väčšine prípadov sa vôbec nič nestane.

- Reklama -

Človek sa zamyslí, odloží telefón a pokračuje ďalej. V niektorých prípadoch to môže mať ale nepríjemnú dohru. Stačí ak sa nešťastne udrieme do hlavy a môžeme skončiť so škaredým úrazom pokojne aj v nemocnici.

Na celú túto problematiku sa bližšie pozreli vedci z Otolaryngology, ktorí pracovali na štúdii Head & Neck Surgery. V nej rozhodli porovnať každý rok medzi obdobím 1998 až 2017 v počte úrazov hlavou. Ako sa ukazuje, po roku 2007, kedy Steve Jobs predstavil prvý iPhone sa toto číslo rapídne zvýšilo. Dokopy za celé obdobie prieskumu došlo asi k 76 000 zraneniam hlavy v USA, ktoré vznikli kvôli mobilným telefónom.

iPhone 2G oslavuje 12. rokov od svojho predstavenia. - svetapple.sk
Prvý iPhone vyzeral takto!

Približne 40% týchto zranení sa stala úzkej skupine používateľov, vo veku od 13 do 29 rokov. 95% zo všetkých ľudí bolo našťastie ošetrených na pohotovosti a následne poslaných domov. Väčšina súvisela so spomínanou nepozornosťou. Človek sa pozeral na obrazovku svojho inteligentného zariadenia a nešťastne spadol na zem.

Okrem toho sa tu však objavovali aj prípady dopravných nehôd. Jednalo sa samozrejme o nehody všetkými druhmi dopravných prostriedkov ako napríklad zrážka človeka s autom, bicyklom, autobusom a podobne.

Zaujímavé je, že podľa prieskumu veľké množstvo zranení spôsobilo aj hranie Pokémon GO. Mánia okolo hry vytiahla do ulíc extrémne množstvo používateľov a tak sa tomu nemôžeme čudovať. Na záver teda môžeme už len skonštatovať, že pokiaľ máte iPhone alebo akýkoľvek iný smartfón, mali by ste si dávať na ulici pozor.

Ani neviete ako a môžete sa ocitnúť s nepríjemným zranením (nie len hlavy) v nemocnici, ktoré bude spôsobené vašou nepríjemnosťou. To určite nechcete. Stalo sa vám už niekedy niečo podobné? Napíšte nám do komentára.

Odkedy Apple v roku 2007 predstavilo iPhone, ľudia si častejšie spôsobujú úrazy hlavy
Odkedy Apple v roku 2007 predstavilo iPhone, ľudia si častejšie spôsobujú úrazy hlavy
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.