Aj v dnešnej dobe sa vo veľkom sťahujú originálne verzie softvérov v „bezplatných“ pirátskych verziách. Takéto počínanie je nie len nelegálne ale rovnako aj nebezpečné. Najnovšie to potvrdila spoločnosť Jamf Threat Labs, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou. Tá našla v pirátskych kópiách obľúbeného editovacieho nástroja Final Cut Pro (od Apple) dobre skrytý kryptografický malvér. Väčšina bezpečnostných aplikácií pre platformu macOS ho nedokázala detegovať. Téme sa venoval 9to5mac.

Spoločnosť Jamf Threat Labs vydala varovanie, že výkonné ARM čipy postavené na platforme Apple Sillicon sú čoraz častejšie v hľadáčiku hackerov pre takzvaný cryptojacking. Ide o malvér, ktorý kradne počítaču výpočtový výkon a využíva ho na ťažbu kryptomien v prospech útočníkov. Poškodení o tom samozrejme nevedia.

V praxi však ide o vážny problém, pretože škodlivý softvér je zameraný na to, aby obsadil značnú časť výkonu vášho Macu. Inými slovami, počítače sú s takýmto vírusom spomalené či dokonca sekajú a samozrejme sa im rýchlejšie vybíja batéria. A aj keď systém macOS tento typ škodlivého softvéru veľakrát rozpozná, nie je to samozrejmosť.

Načierno stiahnutý Final Cut Pro môže obsahovať nebezpečný vírus

Ako dodávajú experti z Jamf Threat Labs, tentokrát sa im podarilo objaviť malvér, ktorý dlhodobo unikal detekcii všetkým bezpečnostným aplikáciám pre počítače Mac.

Samotný malvér (označovaný ako XMRig) sa skrýval pod softvérom na editáciu videí Final Cut Pro. Pochopiteľne išlo o neoriginálnu pirátsku verziu, ktorá bola stiahnutá z internetu.

Je dôležité zdôrazniť, že škodlivý vírus sa účinne skrýval aj aplikácii Monitor aktivity. Zistiť, že sa vôbec nachádzal v počítači, bolo preto veľmi náročné. Aj preto stále platí, že by ste mali sťahovať len oficiálne verzie programov a systémov, nakoľko v prípade tých „bezplatných“, ktoré si na internete stiahnete, respektíve ukradnete bez platenia sa môžu vyskytovať nebezpečné vírusy. A to sa v dnešnej dobe určite neoplatí riskovať.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple Pay bude v Európe vyšetrované protimonopolným úradom.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -