Spoločnosť Apple predstavila minulý mesiac úplne nový MacBook Pro so 14″ a 16″ displejom, ktorý okrem iného priniesol aj nové technológie týkajúce sa batérie či nabíjania.

Zariadenie už nemusíte nabíjať cez USB-C ale využiť môžete aj znovuzrodený MagSafe konektor. Čo je však ešte dôležitejšie, nové počítače po prvýkrát v podaní Apple podporujú rýchle nabíjanie. Technologický gigant uvádza, že batériu môžete dobiť z 0 na 50 % kapacity už za 30 minút a to znie veľmi zaujímavo.

- Reklama -

Problém je žiaľ v tom, že firma začala dodávať spolu s dvoma počítačmi hneď tri kompatibilné adaptéry. No a aby sme v tom urobili trochu prehľad a poriadok, pripravili sme si pre vás vysvetlenie ako to vlastne funguje.

Pridajte si Svetapple.sk aj na Instagrame. Každý deň prinášame množstvo zaujímavého obsahu, ktorý je trochu iný než tu na webe.

3 adaptéry na dva počítače 

Ak nieste príliš nároční na výkon, no potrebujete mať špičkový displej, konektory a XY ďalších vymožeností, ktoré prináša nový 14″ MacBook Pro, môžete si zaobstarať jeho základnú verziu s procesorom M1 Pro. Tá vás bude stáť 2 249 € a získate s ňou 8-jadrové CPU či 14-jadrové GPU. Zároveň vám Apple pribalí do krabice aj 67 W adaptér, ktorý síce nabíja rýchlo, no nejde o rýchle nabíjanie popisované na poslednej prezentácii.

Prečítajte si tiež  Rýchle nabíjanie a jeho vplyv na životnosť batérie: Naozaj ju ničí alebo je to len mýtus?

Na to potrebujete minimálne 96 W adaptér, ktorý si môžete pri konfigurácii počítača prikúpiť za dodatočných 20 € alebo je potom štandardom pri drahšej verzii MacBooku Pro 14″, ktorá obsahuje procesor M1 Pro s 10-jadrovým CPU, 14-jadrovým GPU a 1 TB úložiskom. Cena štartuje na 2 749 €.

Na záver tu máme tretí adaptér, ktorý je štandardnou súčasťou každého MacBooku Pro so 16″ displejom. Apple tu teda neberie ohľad na výkon alebo cenu zariadenia. Ide zároveň o prvú GaN nabíjačku od tejto firmy, ktorá dokáže poskytnúť maximálny nabíjací výkon až na úrovni 140 W!

Ak by ste si tento adaptér chceli kúpiť v samostatnom predaji, pripravte si minimálne 105 €. Za toľko ho predáva jablková spoločnosť.

Super-rýchle 140 W nabíjanie má problémy s podporou USB-C

Ako uvádza portál 9to5mac, 140 W GaN od Apple je pravdepodobne prvým adaptérom na svete, ktorý oficiálne podporuje štandard USB PD 3.1 Extended Power Range (EPR). A táto výnimočná situácia je v súčasnosti aj tak trochu problémom.

Uvedený štandard vznikol na to aby s ním bolo možné nabíjať zariadenia aj pri výkone vyššom ako 100 W. Ako uvádza zahraničný portál GSM Arena, maximálne je to dokonca 240 W. Problém je však v tom, že hoci ho nabíjačka podporuje, na trhu ešte nenájdete káble, ktoré by s nim dokázali spolupracovať. Nepredáva ich ani samotné Apple…

Aj keď teda nový MacBook Pro 16″ zvládne 140 W nabíjanie, to zatiaľ nemôže prebiehať cez USB-C ale len cez magnetický konektor 3. generácie (MagSafe) pretože doň výrobca tento štandard, na ktorého vývoji sa sám podieľal zakomponoval.

No a ak sa teraz chytáte za hlavu, na čo je to vlastne dobré keď to nemáme ako využiť, treba si uvedomiť, že Apple v podstate len predbehlo celý technologický priemysel.

Je zrejmé, že štandard USB PD 3.1 Extended Power Range (EPR) sa postupne začne rozširovať v oblasti spotrebnej elektroniky a tak s ním čoskoro nabijete 16″ MacBook Pro aj cez USB-C. Tento deň však ešte nenastal a ľudia sa musia spoliehať len na MagSafe 3. Nakoľko je ale v balení nového počítača, nemalo by to prekážať. Dajte nám vedieť do komentára či už ste skúšali rýchle nabíjanie na novom MacBooku Pro. Sme zvedaví na vaše názory na túto technológiu.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -