V dnešnej dobe si môžeme vybrať medzi viacerými spôsobmi platby. Jedným z nich je aj platba kartou či mobilom pomocou NFC čipu. Pro spoločnosti Apple túto službu voláme ako Apple Pay a po novom je dostupná aj na Slovensku. Prečo je ale platenie pomocou Apple Pay bezpečnejšie a rýchlejšie ako platenie kartou?

Platenie pomocou Apple Pay je rýchlejšie

Za predpokladu, že máte telefón v ruke častejšie ako vašu kreditnú kartu je platenie pomocou Apple Pay rýchlejšie. Dôvody sú dva. Ten prvý je v samotnej technológií NFC, ktorá funguje trochu iným spôsobom ako pri platení kartou. Ak platíte bezkontaktne terminál obsahuje aktívny NFC čip, takže vyhľadáva kartu, ktorá má pasívny NFC čip. Vždy sa nájdu v relatívne krátkom čase ale nikdy to nie je celkom hneď.

Platenie pomocou Apple Pay je ale trochu iné. Hlavný rozdiel je práve v NFC čipe, ktorý je aj v prípade iPhonu aktívny. Stretnú sa tak dva aktívne čipy čo má za následok platbu v podstate okamžite. Nemusí jeden dlhšiu dobu hľadať druhý. TU sá hľadajú navzájom.

Apple Pay na Slovensku? Už čoskoro! - svetapple.sk
Platenie pomocou Apple Pay. Bezpečnejšie a rýchlejšie ako platenie kartou. – svetapple.sk

Druhý dôvod, prečo je takéto platenie rýchlejšie je ten, že sa nepredpokladá, že budete mať kartu neustále v ruke. Pravda môžete si ju vytiahnuť v rade pri pokladni ale to tiež nemusíte. Stačí vám telefón, ktorý poslúži ako vytiahnutá karta. Teraz len dva krát stlačíte Sleep Button (alebo podržíte prst na senzore Touch ID) a počkáte kým sa karta pripravý (je to okamžite). Následne vás zariadenie overí pomocou otlačku prstov alebo skenu tváre a je hotovo. Jednoducho a rýchlo.

Bezpečnosť

Čo sa týka bezpečnosti, mobilné platby cez iPhone či Apple Watch posunuli latku vysoko. Apple si potrpí na tom aby sa používatelia nebáli používať karty v zariadení a tak si ich nikam neukladá. Sám iPhone má vyhradenú špeciálnu zložku, do ktorej nemá nikto prístup (ani spoločnosť Apple) a tam sa dočasne ukladajú údaje o karte. Pri každej platbe vznikne unikátny kód. Najväčšou výhodou je však autorizácia. Buď si vašu totožnosť overí telefón vrámci Touch ID alebo Face ID. Aj 20€ platba bude teda určite vašou platbou a nie niekoho iného, kto sa dostane ku vášmu zariadeniu.

Veľa krát sa napríklad zvykne stávať, že ľudia dajú kartu napríklad čašníkovi, ktorý s ňou odbehne. Prípady pochádzajú predovšetkým zo zahraničia, kde niečo podobné môže človeku prísť v poriadku a nemusí sa správaniu čudovať. V takomto prípade je Apple Pay úplne ideálnou cestou na ochranu. Nemusíte nikomu nič dávať do ruky a ak to od vás žiada, viete, že v tom bude pravdepodobne nejaký podvod. Skúsili ste už novú platobnú službu u nás?

Prečítajte si tiež  Apple vysvetlilo prečo sme sa nedočkali dotykového displeja a Face ID v Macoch
Apple Pay - svetapple.sk
Apple Pay – svetapple.sk

zdroj: Apple

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.