Hoci sa spoločnosť Sony tvári, že sa nič nedeje, v skutočnosti tvrdo pracuje na svojej novej hernej konzole PlayStation 5 Pro, ktorá bude vylepšenou verziou súčasného PlayStation 5 Slim. Malý dôkaz toho, že je jeho predstavenie blízko je aj fakt, že PS5 Slim dnes viete kúpiť za veľmi výhodné ceny. Hoci ho výrobca štandardne ponúka za 549 €, po kliknutí na tento odkaz je dostupné už za 465 € vo verzii s mechanikou, čo asi nebude náhoda.

Potvrdzuje to aj najnovšia správa, o ktorú sa postaral prestížny portál The Verge. Tá v podstate potvrdzuje, že Sony je už v pokročilom štádiu vývoja PlayStation 5 Pro a v súčasnosti sa na toto veľkolepé uvedenie na trh chystajú aj vývojári hier, ktorí ich pomaličky pre nový hardvér optimalizujú. Poďme sa teda pozrieť na všetko, čo o PS5 Pro vieme vrátane toho, kedy príde na trh a koľko môže stáť.

Zdroje blízke spoločnosti Sony uvádzajú, že firma chce novinku predstaviť najneskôr do konca roka 2024. A ak by sa aj náhodou oneskorila, premiéru bude mať začiatkom roka 2025. Samotný projekt je označovaný pod kódom „Trinity“ a avizuje výkonný hardvér, ktorý bude vylepšený najmä v oblasti CPU a GPU. Vďaka tomu nám PS5 Pro poskytne ešte lepšie herné zážitky.

Technické vylepšenia PlayStation 5 Pro 

Konzola PlayStation 5 Pro je údajne navrhnutá tak, aby posunula hranice možností vykresľovania hier, pričom sa zameriava najmä na ray tracing a lepší výkon vo vyššom rozlíšení.

Podľa dnešnej správy The Verge, ktorá sa opiera o interné dokumenty spoločnosti Sony, má byť len GPU približne o 45 % výkonnejšia, ako v štandardnom PlayStation 5.

PS5 Pro má tiež podporovať sofistikovanejšiu architektúru ray tracingu, vďaka čomu sa dočkáme pri hraní hier ešte realistickejších zážitkov a chýbať nebude ani vylepšené CPU s novým režimom, ktorý mu umožní pracovať na vyššej frekvencii 3,85 GHz, čo je približne o 10 % viac ako pri PS5.

Spoločnosť Sony sa zároveň snaží zabezpečiť, aby bol prechod z PS5 na PS5 Pro pre hráčov bezproblémový. Aj preto vydala usmernenia pre vývojárov, aby ich hry boli kompatibilné so štandardnou verziou PS5 a aj s PS5 Pro.

Tituly, ktoré sú v súčasnosti pripravované na podporu PS5 Pro nesú označenie „Trinity Enhanced„. Oficiálny marketingový názov však môže byť iný.

Vylepšenia pamäte a systému

Skvelou správou je aj to, že PS5 Pro bude mať nielen rýchlejšie GPU a CPU, ale aj vylepšenú systémovú pamäť. Spoločnosť Sony plánuje zvýšiť rýchlosť pamäte z 448 GB/s o 28 % na 576 GB/s a rozšíriť celkovú systémovú pamäť dostupnú pre vývojárov o 1,2 GB. V súčasnosti je to 12,5 GB a po novom to bude 13,7 GB.

Tento upgrade uľahčí implementáciu nového vylepšenia PlayStation Spectral Super Resolution (PSSR), čo je špičková technológia zameraná na zvýšenie snímkovej frekvencie a kvality obrazu, podobne ako DLSS od spoločnosti Nvidia a FSR od spoločnosti AMD.

Dátum predstavenia PlayStation 5 Pro a jeho cena

PlayStation 5 Pro
Zdroj: DALL-E

Uniknuté informácie naznačujú, že Sony plánuje naďalej predávať popri novom modeli PlayStation 5 Pro aj starú verziu konzoly PlayStation 5 Slim, vďaka čomu budú mať používatelia na výber medzi drahšou a lacnejšou verziou. Táto stratégia dáva zmysel aj s ohľadom na fakt, že hry podporované na PS5 Pro majú byť stále k dispozícii aj na PS5.

Hoci spoločnosť Sony zatiaľ žiadny dátum predstavenia neprezradila, môžeme sa odraziť len od špekulácii, ktoré naznačujú, že na trh príde niekedy koncom roka 2024. V rámci rôznych únikov sa najčastejšie skloňuje mesiac November.

No a ak vás zaujíma cena, tá by našťastie nemala byť extra vysoká. Ako sme už písali na začiatku, PlayStation 5 Slim sa síce oficiálne predáva za 549 €, no dnes ho bežne kúpite po kliknutí na tento odkaz za 465 €. Predpokladáme, že po predstavení PS5 Pro klesne cena PS5 Slim na takúto úroveň a vrcholová verzia konzoly sa bude predávať za cenu na úrovni 550 – 600 €.

Sony si ju nemôže dovoliť príliš predražiť, aby tým od nákupu neodlákal nových hráčov. Je totiž pravdepodobné, že len veľmi málo ľudí vymení klasické PS5 za PS5 Pro a preto bude výrobca cieliť najmä na úplne nových používateľov konzoly.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -