Ako informuje portál ctvnews, Kanada spolu s mnohými ďalšími krajinami vypracovala plány na dosiahnutie nulových čistých emisií do roku 2050.

To znamená, že do tohto roku nebude produkovať viac emisií, ako dokáže absorbovať z atmosféry. Čo sa však stane, ak krajiny tento cieľ nesplnia?

- Reklama -
Loopi silikónový obal
Reklama

V čase, keď sa svetoví lídri schádzajú v Egypte na každoročnej konferencii o klíme, ktorá je tento rok známa ako COP27, odborníci varujú, že svet nie je na dobrej ceste k splneniu predchádzajúcich cieľov v oblasti znižovania emisií.

Podľa správy, ktorú v apríli zverejnil Medzivládny panel OSN pre zmenu klímy (IPCC), sa väčšina krajín ani len nepribližuje k dodržiavaniu záväzkov prijatých v Parížskych dohodách z roku 2015. Tie vyzývali na udržanie globálneho otepľovania pod hranicou 2 alebo ideálne 1,5 stupňa Celzia.

Odborníci na čistú klímu z britskej spoločnosti Uswitch, ktorá sa zaoberá porovnávaním cien, použili nástroj umelej inteligencie (AI) s názvom Midjourney, aby zistili, ako by vyzerali hlavné mestá na svete o 70 rokov v najhoršom a najlepšom klimatickom scenári. Výsledok vás šokuje.

Ako môžete vidieť sami, mestá budú zrejme pôsobiť ako zo sci-fi filmov. Je však iba na nás, či to budú sci-fi filmy s pozitívnou alebo veľmi negatívnou, respektíve pochmúrnou atmosférou. V niektorých prípadoch totiž rendery nevyzerajú ako mestá ale skôr ako areály továrni, v ktorých sa využíva uhlie ako palivo…

Toronto klimatická zmena
Zdroj: Ben Gallizzi a profesor Sam Fankhauser skrz Uswitch.com
New York - klimatická zmena
Zdroj: Ben Gallizzi a profesor Sam Fankhauser skrz Uswitch.com
Londýn - klimatická zmena
Zdroj: Ben Gallizzi a profesor Sam Fankhauser skrz Uswitch.com

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -