Ako informuje portál ctvnews, Kanada spolu s mnohými ďalšími krajinami vypracovala plány na dosiahnutie nulových čistých emisií do roku 2050.

To znamená, že do tohto roku nebude produkovať viac emisií, ako dokáže absorbovať z atmosféry. Čo sa však stane, ak krajiny tento cieľ nesplnia?

Loopi silikónový obal
Reklama

V čase, keď sa svetoví lídri schádzajú v Egypte na každoročnej konferencii o klíme, ktorá je tento rok známa ako COP27, odborníci varujú, že svet nie je na dobrej ceste k splneniu predchádzajúcich cieľov v oblasti znižovania emisií.

Podľa správy, ktorú v apríli zverejnil Medzivládny panel OSN pre zmenu klímy (IPCC), sa väčšina krajín ani len nepribližuje k dodržiavaniu záväzkov prijatých v Parížskych dohodách z roku 2015. Tie vyzývali na udržanie globálneho otepľovania pod hranicou 2 alebo ideálne 1,5 stupňa Celzia.

Odborníci na čistú klímu z britskej spoločnosti Uswitch, ktorá sa zaoberá porovnávaním cien, použili nástroj umelej inteligencie (AI) s názvom Midjourney, aby zistili, ako by vyzerali hlavné mestá na svete o 70 rokov v najhoršom a najlepšom klimatickom scenári. Výsledok vás šokuje.

Ako môžete vidieť sami, mestá budú zrejme pôsobiť ako zo sci-fi filmov. Je však iba na nás, či to budú sci-fi filmy s pozitívnou alebo veľmi negatívnou, respektíve pochmúrnou atmosférou. V niektorých prípadoch totiž rendery nevyzerajú ako mestá ale skôr ako areály továrni, v ktorých sa využíva uhlie ako palivo…

Toronto klimatická zmena
Zdroj: Ben Gallizzi a profesor Sam Fankhauser skrz Uswitch.com
New York - klimatická zmena
Zdroj: Ben Gallizzi a profesor Sam Fankhauser skrz Uswitch.com
Londýn - klimatická zmena
Zdroj: Ben Gallizzi a profesor Sam Fankhauser skrz Uswitch.com

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  Apple sa chystá postaviť kampus za 1 miliardu dolárov
Môže ťa zaujímať
- Reklama -