Slabé zastúpenie optimalizovaných apiek

Pokiaľ vlastníte Mac mini, MacBook Air alebo MacBook Pro 13″ s čipom M1, určite nám dáte za pravdu, že jeho výkon a schopnosti sú viac ako prekvapivé. Apple urobilo obrovský kus práce a potešilo tým skalných fanúšikov, ktorí veselo prechádzajú na platformu ARM s vidinou získania kvalitnejších procesorov.

Sami v redakcii fungujeme na týchto čipoch a nemáme k ním najmenšie výhrady. Objektívne ale musíme skonštatovať, že najlepšie pracujú s aplikáciami, ktoré sú pre ne kompatibilné. Tých je zatiaľ málo.

Dalo sa očakávať, že vývojárom chvíľu potrvá, kým svoje programy upravia pre platformu ARM. Sedem mesiacov od sprístupnenia Apple Developer Kitu je však dosť dlhá doba na to, aby práce dokončili.

Samozrejme, jedná sa o komplikovaný a nákladný proces, ktorý sa v niektorých prípadoch nedá vykonať len tak. K dnešnému dňu ale smutná štatistika hovorí, že natívnu podporu pre ARM Mac má zhruba polovica najpopulárnejších programov. To je veru málo.

Zvyšok beží cez emulátor Rosetta 2, ktorý z nášho pohľadu funguje špičkovo. Častokrát ani nepoznáte, že na pozadí prebiehajú zložité procesy a počítač sa príliš nespomaľuje. Na strane druhej, všetko sa odzrkadľuje na výdrži batérie, ktorá sa vo finále vybíja až neadekvátne rýchlo (porovnateľne s čipmi od Intelu).

Pokiaľ by boli všetky programy a apky optimalizované na procesor M1, používateľský zážitok by bol na vyššej úrovni. Snáď sa teda jedného dňa dočkáme aj takejto situácie. Aké máte skúsenosti s týmto čipom a aplikáciami vy? Napíšte nám do komentára.

Prečítajte si tiež  Poznáme výkon iPhonu 12 Pro. Svojho predchodcu poráža výrazným spôsobom.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -