Oplatí sa kúpiť Apple Watch?

0

Umelá inteligencia sa začína dostávať naozaj do všelijakých produktov a to čo by sme 15 rokov dozadu považovali len za ťažké sci-fi je dnes úplne bežnou realitou. Dokonca až štandardom. Takýmto produktom sú aj inteligentné hodinky, respektíve Apple Watch. Nosím ich už niekoľko mesiacov a chcem sa s vami podeliť o moje skúsenosti s týmto produktom. Oplatí sa jeho kúpa?

Začnime cenou

Začnime azda najväčšou „nevýhodou“ hodiniek Apple Watch. Keďže ide o produkt Kalifornského giganta asi sa ani nedá očakávať, že by bola jeho cenovka akokoľvek nízka. Poviem to na rovinu, sú poriadne drahé. Hodinky sú síce hodnotná záležitosť avšak nie v prípade, kde ide stále len o spotrebnú elektroniku. Sám som si musel dobre rozmyslieť, či sa mi do toho oplatí investovať. V septembri minulého roka vyšla ale verzia Series 3 a ponúkla pomerne zaujímavé funkcie, ktoré mi pred tým chýbali.

Povedal som si, že okrem niekoľkých eur vlastne ani nemám čo stratiť. Keď sa mi nebudú páčiť, jednoducho ich predám a budem vedieť, že mi tento produkt skrátka nesedí. Mám ich ale doteraz a som s nimi spokojný. Na výber má ale aj konkurencia veľmi slušné produkty. Hoci sa hovorí, že inteligentné hodinky sú aj omnoho lacnejšie, často krát to býva na úkor kvality. Konkurencie schopné inteligentné hodinky zas o toľko lacnejšie ako tie od Applu nie sú, to treba podotknúť tiež. Klientela, ktorá si takéto produkty kupuje už zvyčajne nemá problém priplatiť pár desiatok eur za jablkový produkt. Sú už na to naučený napríklad z iPhonu, iPadu či Macu. Navyše takáto klientela veľmi často ani len nehľadí na zariadenia od LG, Samsungu či Huawei. Chcú jednoducho Apple.

Späť ale k tej cene. Tá síce nie je u našich predajcov jednotná ale v zásade sa pohybuje v malých cenových rozdieloch. Preto uvediem ceny nemeckého Apple Storu, ktoré sú fixné priamo od spoločnosti. Bude to asi najobjektívnejšie porovnanie. Základné 38mm (menší displej) prevedenie začína na 369€. Drahšie potom na 399€. Rozdiel je minimálny, v tomto prípade rozhoduje asi len to, čo sa komu pohodlnejšie nosí na ruke. V Nemecku je možné priplatiť aj za Cellular verziu, avšak tá by u nás nefungovala (môže ju predávať v podstate len operátor a v prvom rade ju musí začať podporovať). Ja osobne som zvolil väčší displej, s ktorým som nad mieru spokojný. Je dobre čitateľný a taktiež sa mi s ním lepšie pracuje, ako keď som skúšal menšie hodinky s 38mm displejom. Tie sú určené skôr pre nežnejšie pohlavie.

Pre lepšiu predstavu, ja na ruke nosím v podstate základ ponuky. Sú to hodinky Apple Watch Series 3 v hliníkovej striebornej farbe so svetlo-šedým gumeným remienkom. Cena hodiniek bola 399€. Už to je dosť, ale v prípade, že by chcel niekto niečo viac, tu sa cenový kolotoč skutočne len začína.

Ja som si zakúpil túto, v podstate základnú 42mm verziu a som s ňou nadmieru spokojný - svetapple.sk

Ja som si zakúpil túto, v podstate základnú 42mm verziu a som s ňou nadmieru spokojný – svetapple.sk

Pre náčrt začnem s kovovým prevedením. Podľa mojich informácií je táto verzia hodiniek dostupná len s Cellular (4G), takže u nás ju (zatiaľ) nezoženieš. V Nemecku ale štartuje na 649€ a pokračuje na 699€, záleží len na veľkosti. Tu už ale začína hrať úlohu aj remienok. Ak by si chcel k hodinkám luxusnejší kovový Milanese loop, zaplatíš až 749€. Za väčší model potom 799€. V čiernej farbe je to potom ešte viac, tu sa bavíme o cene 799€ a 849€. Zdá sa ti to veľa? stále je to len začiatok! Pre upresnenie, v ponuke je napríklad aj remienok od luxusnej spoločnosti Hermes, ktorý je kožený a hodinky v tomto prevedení stoja bez problémov od 1299€ do 1499€. Na konci už spomenieme len keramickú verziu hodiniek, ktorá vychádza na 1399€ pre menšiu a 1449€ pre väčší 42mm model. Tak či onak je to šialené. Tieto verzie skutočne človek nevyužije a vzhľadom na predpokladaný rýchly pokles ceny sa ich absolútne neoplatí kupovať.

Takže áno, Apple Watch môžu byť aj šialene drahým produktom. Verzia pre bežného používateľa, ktorý má rád Apple je ale myslím si prestrelená skutočne len mierne a keď má niekto vo vrecku iPhone X za 1299€, nebude mať problém zaplatiť 399€ za hodinky.

Verzia s remienkom od prémiového výrobcu Hermes môže vyjsť až na 1499€. Nie je to teda ani zďaleka lacná záležitosť - svetapple.sk

Verzia s remienkom od prémiového výrobcu Hermes môže vyjsť až na 1499€. Nie je to teda ani zďaleka lacná záležitosť – svetapple.sk

Bežný deň

Pri cene sme sa možno trošku zasekli ale je to jeden z najdôležitejších aspektov k ceste k inteligentným hodinkám. Predsa len môže rozhodovať a tak je veľmi dôležité rozanalyzovať ju do posledného detailu. Pokračujme však bežným dňom. Viem, mohol by som tu napísať na rýchlo „plusy“ a „mínusy“ zariadenia a následne to veľmi stručne publikovať. To by však pravdepodobne človeku neurobilo relevantný obraz o tom, čo nosím na ruke. Pozrime sa teda na to z pohľadu bežného dňa.

Koľko to vydrží?

Začnem hneď batériou. Viem, že pri doterajších verziách hodiniek to teda nebolo nič moc (pri prvej generácií sa dokonca uvádzalo len nejakých 12 hodín čo je naozaj bieda), no ten kto má Series 3 sa určite sťažovať nebude. Celodenná výdrž je tu samozrejmosťou, ale objektívne som ju využíval maximálne počas prvých dní, počas ktorých som sa s hodinkami neustále bavil a objavoval som všetky funkcie. Dnes už to tak samozrejme nie je. To prvotné nadšenie opadlo a ja sa bez problémov dostanem na 2 dni bez nabíjania. Hodinky nabíjam priebežne. Tohto procesu som sa bál. Vraj sa baterka nedopĺňa práve rýchlo. Sám som sa ale presvedčil, že to nie je celkom pravda. Keď mám chvíľku voľného času, Apple Watch pripojím k magnetickému krúžku a hodinky sú raz dva nabité.

Navyše je tu aj režim „power reserve“. Apple Watch sa po jeho aktivácií zmenia na zariadenie, ktoré skutočne nedokáže nič iné, ako len ponúknuť informáciu o tom koľko je hodín. V pravom hornom rohu sa zelenou farbou zobrazuje čas, to je všetko, čo hodinky v tomto režime vedia. Akonáhle je aktivovaný, treba zabudnúť na akékoľvek meranie krokov, používanie stopiek a podobne. Sú to skrátka len hodinky. V tomto smere by som ale rád jednu vec skritizoval. Hoci sa tento režim zapína pomerne jednoducho, v podstate sa hodinky úplne prebootujú. Aby som to upresnil, Watch OS sa ako keby úplne vypne a zapne sa niečo, s čím sa nedá absolútne pracovať. Na to, aby Apple Watch opäť nabehli ich treba reštartovať. To už úplne ako „friendly“ riešenie nevidím, najmä nie pri značke, ako je Apple. Omnoho lepšie by bolo, keby sa dal režim vypnúť tak jednoducho, ako sa dal aj zapnúť. Hádam s tým Apple niečo urobí.

Režim rezerva sa dá veľmi jednoducho zapnúť a hodinky tu slúžia presne na to, na čo hodinky slúžiť majú. Akonáhle sa ho ale chceme zbaviť, musíme hodinky reštartovať - svetapple.sk

Režim rezerva sa dá veľmi jednoducho zapnúť a hodinky tu slúžia presne na to, na čo hodinky slúžiť majú. Akonáhle sa ho ale chceme zbaviť, musíme hodinky reštartovať – svetapple.sk

Spánok?

Možno, že to nie je každému príjemné, no ja som zvyknutý so svojimi hodinkami tráviť aj noc. Sú ľudia, ktorým prístroj na zápästí vadí avšak ja som pravdepodobne jeden z tých technologických nadšencov, ktorím to nerobí absolútne žiaden problém. Jediné, čo pred spaním urobím je fakt, že si hodinky otočím  naopak (teda na miesto, kde sú na ruke žily). Dôvod je taký, že v noci môžem hodinkami nabúrať do rámu posteľe, steny, stolíka či čohokoľvek iného a tým pádom krehké sklíčko poškodiť. Takto mám ale istotu, že moje hodinky nestretne nič tvrdé ani ostré, maximálne tak moje telo, perina či vankúš.

Ešte pred tým, ako zaľahnem do postele, zapnem si na svojom iPhone (ktorý mám na stole napojení na nabíjačke) aplikáciu Pillow. Z názvu asi vyplýva, že ide o monitoring spánku. Po jednoduchom prepojení s hodinkami dokážu zaznamenávať to, ako som v noci spal a v akej fáze som spal. Taktiež sledujú aj kvalitu samotného spánku a ostatné detaily. Okrem iného, výhoda tejto aplikácie je aj v tom, že ma veľmi príjemne zobudí. Nie je to ako klasický budík. Telefón mi začne hrať na stole a od hodiniek pociťujem do môjho zápästia jemne vibrácie. Oh a aby som nezabudol, odkedy mám Apple Watch, konečne nemusím vypínať budík na displeji telefónu, stačí mi na to zdvihnúť zápästie. Príde to veľmi vhod, keď mám iPhone napríklad niekde na druhej strane izby či v úplne inej miestnosti.

Pillow Automatic Sleep Tracker
Pillow Automatic Sleep Tracker
Developer:
Price: Free+
 • Pillow Automatic Sleep Tracker Screenshot
 • Pillow Automatic Sleep Tracker Screenshot
 • Pillow Automatic Sleep Tracker Screenshot
 • Pillow Automatic Sleep Tracker Screenshot
 • Pillow Automatic Sleep Tracker Screenshot
 • Pillow Automatic Sleep Tracker Screenshot
 • Pillow Automatic Sleep Tracker Screenshot
 • Pillow Automatic Sleep Tracker Screenshot
 • Pillow Automatic Sleep Tracker Screenshot
 • Pillow Automatic Sleep Tracker Screenshot
 • Pillow Automatic Sleep Tracker Screenshot
 • Pillow Automatic Sleep Tracker Screenshot
 • Pillow Automatic Sleep Tracker Screenshot
 • Pillow Automatic Sleep Tracker Screenshot

Pokračovanie dňa

Pokračovanie dňa je asi tá časť, kedy využívam hodinky aktívne. Nie na to aby som športoval (nie som práve vášnivý športovec, ale aj k tomu sa nižšie dostaneme) ale na to aby som využíval to, na čo boli vymyslené. Mám pocit, že inžinieri nie len operačného systému ale aj celého produktu a jeho idei si dopredu stanovili heslo „zjednodušiť už tak jednoduché“. Každá jedna notifikácia, kvôli ktorej by som musel vyberať telefón z vrecka pristane na displeji hodiniek. Pomocou hlasového ovládania dokážem veľmi rýchlo odpovedať, prípadne prečítať niečo, prečo sa mi naozaj neoplatí vyberať telefón z vrecka. Znie to možno vtipne, ako človek časom zlenivie ale v tomto majú pre mňa Apple Watch obrovský prínos a verím tomu, že je to aj ich najhlavnejšie posolstvo.

Ďalšia vec, ktorá sa nedá nespomenúť je fakt, že hodinky na veľkom množstve konfigurovateľných ciferníkov ponúkajú rôzne informácie ako napríklad Počasie, Kalendár, Časovač, Akcie, Srdečný tep, Mail a podobne. Mám omnoho lepší prehľad o všetkom okolo ako doteraz. Množstvo z týchto aplikácií my v iPhone v podstate len zavadzala. Ale na to aby som zistil nejakú banalitu ako napríklad koľko bude dneska stupňov mi stačí jedno stlačenie, prípadne len otočenie zápästím (záleží od ciferníku). Je to až chorobne jednoduché. Navyše je tu ešte jedna vec, ktorú by som rád vypichol a to je volanie. Hodinky majú mikrofón aj reproduktor, takže sa dajú použiť v podstate ako tvoj iPhone. Pokiaľ teda telefonuješ niekde sám, prípadne si na mieste, kedy nemáš telefón pri sebe ale niekde pár metrov ďaleko, príde to vhod. Netreba to ale robiť na verejnosti. Určite nie je príjemné, keď niekto ráno (napríklad v trolejbuse) počúva cudzie rozhovory. Na druhú stranu to nemusí byť príjemné ani pre ostatných cestujúcich, ktorých podobný telefonát môže poriadne rušiť.

Pokiaľ sa s hodinkami sprchuješ, či plávaš, môže sa stať, že sa ti do mikrofónu/reproduktoru dostane voda. Apple na toto vymyslelo veľmi sofistikované riešenie, kedy túto vodu dokáže vytlačiť pomocou silného zvuku priamo z reproduktoru.

Posledná zaujímavosť, ktorú spomeniem v tejto časti je fakt, že som študent. Nebudeme sa na nič hrať a povieme si na rovinu, že svoje hodinky dokážem na testoch značne zneužiť. Na toto určite neboli stvorené ale čo si budeme rozprávať. Kto by to nevyskúšal?

Apple Watch ponúkajú množstvo jednoduchých a elegantných budíkov - svetapple.sk

Apple Watch ponúkajú množstvo jednoduchých a elegantných budíkov – svetapple.sk

Šport

Nie, nie som športovec, to som už uviedol vyššie. Sú síce také športy, ktoré ma bavia, no nerobím ich ani zďaleka tak často aby som o sebe mohol hovoriť, že si udržiavam stálu kondíciu. Respektíve nerobil som. Moje Apple Watch ma k tomu potichu donútili. Tie tri farebné kruhy, ktoré je vidieť aj na mnohých reklamách sa volajú „Aktivita“ a vďaka rôznym senzorom dokážu zaznamenávať to, čo som robil, ako moc som zaťažil svoje telo a ako dobre som mu touto cestou urobil. V zásade to funguje jednoducho. Každý deň máme cieľ, ktorý by sme mali postupne naplniť. Cieľ sa tu nachádza v podobe troch jednoduchých kruhov. Červený ukazuje, koľko kalórií sme spálili/máme spáliť do konca dňa, zelený koľko minút sme v daný deň trénovali/máme trénovať, no a modrý státie. Moje je nastavené na 12 hodín ale samozrejme to neznamená, že takúto dobu každý jeden deň stojím na svojich nohách. Znamená to, že počas 12 hodín by som sa mal každú hodinu aspoň raz na jednu minútu postaviť.

Zo začiatku som Aktivitu ignoroval, no postupne ma akosi začalo baviť napĺňať farebný graf. Väčšinu dňa presedím v práci, v škole alebo v aute. Som skrátka takýto typ človeka. Odkedy mám ale Apple Watch, snažím sa hýbať a objektívne hodnotím, že sa cítim o čosi lepšie. Navyše, ak človek trénuje, hodinky mu môžu dosť pomôcť napríklad pri vyhodnocovaní a vytváraní štatistík. Sú teda ideálne pre bežného spotrebiteľa ale tiež pre vášnivého športovca. Každý si v nich nájde to svoje.

Takto nejako vyzerá aktivita na Apple Watch. Aj vďaka nej sa možno donútiš hýbať - svetapple.sk

Takto nejako vyzerá aktivita na Apple Watch. Aj vďaka nej sa možno donútiš hýbať – svetapple.sk

Negatíva

Je mi jasné, že hoci je tento článok poriadne dlhý, bolo by tu ešte o čom písať. Aby sme ale boli fér, nebudem hovoriť len o Plusoch tohto výrobku. Poviem aj o veciach, ktoré mi prekážajú. Je to napríklad fakt, že napriek pomerne silnému reproduktoru si na hodinkách nemôžem pustiť hudbu. Dokonca si ju do nich môžem aj stiahnuť. To ale využijem jedine pri bezdrôtových slúchadlách. Niekedy by som si možno chcel pustiť skladbu na ruke, pokiaľ by som napríklad nemal po ruke svoj iPhone, ale to je možno reč budúcnosti. Na hodinkách mi tiež vadí, že nemajú FaceTime kameru. Očakávala sa už v Series 2, no Apple ju nepridal ani do súčasných Series 3. Síce túto službu nevyužívam dennodenné (na svojom iPhone), hodila by sa mi na hodinkách. Je jednoduchá a šikovná. Hodinky by išli ruka v ruke s ich poslaním.

Dôležitá vec, ktorú by som vytkol je súhra niektorých aplikácií so samotným zariadením. Viem, že za to môže niekto iný a nie Apple, ale určite každý, kto využíval na Apple Watch Messenger mi dá za pravdu, že je to s hodinkami skoro nepoužiteľná katastrofa (minimálne posledný update). ďalšie, čo tu spomeniem je napríklad prehnane vysoká cena iných remienkov. Našťastie tu ale máme možnosti, ako sa k ich plagiátom dostať podstatne lacnejšie a dostaneme za to skoro 100% kvalitu.

Kritiku si u mňa vyslúžia aj zaoblené rohy na kraji displeja. Vyzerajú možno dobre ale netreba zabúdať ani na to, že Apple Watch sú produkt určený na ruku a niekedy sa skrátka môže stať, že naše zápestie stretne nejaká tá zárubňa. Človek si musí dávať o to väčší pozor. Nedostatkov je tu možno ešte viac, no suma sumárom, nemám nič, čo by mi akokoľvek vadilo. Sú to možno len drobné chyby, ktoré Apple môže v budúcnosti odstrániť.

Series 3 sú do každého počasia - svetapple.sk

Series 3 sú do každého počasia – svetapple.sk

Verdikt a hodnotenie

Čo povedať nakoniec. Možno, že len nie sú dokonalé a už určite nie sú pre každého. Treba si ich vyskúšať naživo a ich kúpu dobre zvážiť. Predsa len nejde o malý peniaz. Na druhú stranu, keď si na ne človek zvykne a hlavne sa ich naučí efektívne používať, zistí, že to nebola zlá investícia aj napriek niektorým nedostatkom, ktoré môžu niekedy liezť na nervy. Moje finálne bodové hodnotenie Apple Watch Series 3 v hliníkovom prevedení s gumeným šedým remienkom je 7,5/10. Určite trpia nedostatkami, ktoré sa ale budú dať časom odstrániť. Na teraz môžeme žiť len so „skoro“ perfektným podkutom.

A čo vy? Podeľte sa snami o vaše skúsenosti s hodinkami Apple Watch. Zaujímajú nás aj vaše názory, či už tu alebo na Facebooku.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt bad on Apple Watch

 

 

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk