Každý máme vo svojom smartfóne fotoaparát. Je to úplne bežná vec a dnes už na trhu asi ani nenájdeme zariadenie, ktoré by túto technológiu vynechalo. Výrobca si to nemôže si to dovoliť. Tak či onak, ani fotoaparát nebol pred pár rokmi ani ďaleka samozrejmosťou pre každé zariadenie. Takto sa vyvíjal a takto vyzeral prvý digitálny fotoaparát priamo od Applu!

Apple a 90-té roky

„Topiaci sa slamky chytá“ aj tak by sa dala popísať spoločnosť Apple v 90-tých rokoch minulého storočia, respektíve ich začiatkom. Steve Jobs firmu opustil v roku 1985 a verte alebo nie, po jeho odchode to začalo ísť rapídne dolu vodou. Vo firme skrátka nebol nikto, kto by rozmýšľal aspoň trochu ako Steve. Všetci sa chceli čo najrýchlejšie nabaliť a ukazovalo sa to aj na produktoch, ktoré neboli ani trošku premyslené a ťažili zo zariadení ako napríklad Apple II či Macinsotsh, ktoré už boli na svoju dobu poriadne zastaralé.

Začiatkom 90-tých rokov minulého storočia začalo Apple vo veľkom predstavovať rôzne produkty. Medzi ne patrí napríklad aj Apple Newton (jedno z prvých PDA vôbec), herná konzola či digitálny fotoaparát QickTake 100! Práve o ňom si dnes povieme čosi viac. Na kanáli LGR sa objavilo video, kde si ho youtuber zakúpil a natočil unboxing spolu s recenziou produktu.  Pozrime sa na to.

Apple QickTake 100

Začnime hneď od začiatku, teda od doby, kedy bol tento fotoaparát predstavený. Píše sa rok 1994 a v Apple to vôbec nevyzerá dobre. O tri roky neskôr je už do firmy privolaný Steve Jobs aby ju zachránil. Dá sa teda povedať, že v Cupertine chceli vymyslieť zariadenie, ktoré bude natoľko revolučné, že si ho ľudia budú kupovať ako na bežiacom páse. Touto revolúciou mal byť práve fotoaparát, ktorý sa nazýval QickTake 100. Na miesto slávy sa ale dočkal akurát tak zabudnutia.

Problémom bola v tej dobe iba v plienkach sa rozvíjajúca technológia digitálnej fotografie. Samotné zariadenie totižto fotilo len s rozlíšením 0,3 megapixela. Poväčšine boli zábery veľmi nekvalitné. Trpeli na rozostrenie a vyblednutie a celkové rozmazanie. Ďalší problém bolo samotné úložisko. Fotoaparát vedel uložiť len 8 fotiek naraz, čo veru nebola žiadna sláva. Apple chcel aby bol QickTake 100 lacný. Jeho cenovka začínala na sume okolo $700. To možno neznie lacno, ale na tú dobu sa jednalo o najlacnejší digitálny fotoaparát na trhu. Tak či onak, ľuďom oprávnene nedával zmysel a nezískal žiaden úspech či trošku väčšiu pozornosť. Len tak mimochodom, vývoj trval ešte ďalšie 3 roky a prišli aj nástupcovia.

Prečítajte si tiež  V SEE si zahrá ďalší známy herec. Bude mať zrejme jednu z hlavných postáv.

Celý tento projekt ale v roku 1997 zmietol Steve Jobs zo stola po tom, ako sa vrátil späť do spoločnosti. QickTake bol skrátka zbytočný náklad pre pomaly umierajúce Apple a Steve chcel odstrániť všetky možné finančné bremená. Keďže sa digitálnemu fotoaparátu nedarilo, logicky bol jedným z týchto bremien.

Recenzia

Zaujímavé je, že napriek všetkému zlému, čo sme na toto zariadenie v predchádzajúcich riadkoch napísali, youtuber LGR to nevidí ani zďaleka tak negatívne ako my. Podľa jeho názoru skrátka v dobe rozvíjajúcej sa digitálnej fotografie musel niekto podobný krok urobiť. Apple sa toho ujalo ale nedopadlo to najslávnejšie!

zdroj: cultofmac.com

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.