Spoločnosť Apple by už čoskoro mala vyrukovať čipmi novej generácie, ktoré nahradia základ v podobe Apple Silicon M1. Gigant z Cupertina pokračuje v prácach na pripravovanom čipe M2 s pomocou spoločnosti Samsung Electro-Mechanics. Jeho predstavenia a následného uvedenia v nových počítačoch Mac by sme sa mali dočkať ešte počas tohoto roka.

Prečítajte si tiež  MacBook Pro a MacBook Air s čipom M2 dorazia ešte tento rok

Hoci čip M1, rovnako ako všetky vlastné čipu SoC Apple Silicon jablkovej spoločnosti vyrába výlučne taiwanská spoločnosť TSMC. Procesor však obsahuje komponenty od viacerých dodávateľov. Napríklad dosku čipu dodávajú spoločnosti Ibiden a Unimicron, takže je potrebné, aby Apple pre svoju novú generáciu SoC pre Mac koordinoval viacerých dodávateľov, medzi ktorými figuruje aj Samsung.

Spoločnosť Samsung Electro-Mechanics dodáva pre čipy hneď niekoľko dôležitých komponentov. Okrem dosky s plošnými spojmi je medzi nimi aj mriežka FC-BGA (flip chip ball grid array) a rôzne spoje polovodičov.

Zdroj: MacRumors

Podľa nových zistení sa očakáva, že spoločnosť Samsung bude participovať na projekte M2 v rovnakom rozsahu ako v prípade prvej generácie vlastných čipov Apple Silicon. Apple údajne začalo vyvíjať M2 hneď po uvedení MacBooku Pro a MacBooku Air s čipom M1. Je teda možné, že firma mala k dispozícii výkonnostné porovnanie už minulý rok, no nových zariadení sa dočkáme až v nadchádzajúcich mesiacoch.

Prvým počítačom, do ktorého by sa čip M2 mal dostať má byť redizajnovaný MacBook Air, ktorý sa dočká najväčších zmien za poslednú dekádu. Druhou možnosťou je MacBook Pro 13″, ktorý ostal rovnako ako jeho „airkový“ kolega nezmenený od svojho predstavenia v roku 2020. Ktorý z počítačov Mac s čipom M2 by ste uvítali vy? Podeľte sa s nami v komentároch.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -