Spoločnosť Apple vyvíja každým rokom lepšie a lepšie Safari. Na tento prehliadač je väčšina používateľov zvyknutá a na iPhone či Macu ho používa primárne. Aj keď je na tom s úrovňou bezpečnosti relatívne vysoko, zdá sa, že môže byť ešte vyššie. Apple upozornili výskumní pracovníci Google na potencionálne hrozby…
Pracovníci Google objavili v Safari bezpečnostné chyby!
Samozrejme, v prvom rade by sme vás radi upozornili na to, aby ste nepodliehali panike. V podstate má každý webový prehliadač nejaké nedostatky a bezpečnostné rizika.
Nižšie uvedený problém nie je teda taký závažný a je dokonca vysoko nepravdepodobné, že by sa mohol týkať kohokoľvek z vás. Okrem iného, dané chyby boli objavené ešte minulý rok v auguste a keďže o nich Apple vie už viac ako 3 mesiace, je isté, že sú dávno vyriešené.
Reč je konkrétne o nedostatkoch, ktoré umožňujú sledovať návyky používateľov na internete aj napriek tomu, že sa tu nachádza takzvaná inteligentná prevencia sledovania. Experti zo spoločnosti Google tvrdia, že v súčasnosti existuje (existovalo) celkom 5 druhov chýb, ktoré by mohla tretím stranám umožňovať zneužívanie citlivých informácii o používateľoch Safari.
Prevencia, ktorá tomu mala zabrániť to paradoxne povoľuje
Podľa správy necháva Safari naše osobné dáta vystavené z dôvodu spomínanej funkcie takzvanej inteligentnej prevencie sledovania. Podľa všetkého to tu ale nefunguje celkom správne a šikovní hackeri by mohli byť schopní sledovať používateľov na intranete práve vďaka tejto „ochrane“ .
Tak ako už ale bolo vyššie spomenuté, je v podstate jasné, že sa bavíme skôr o minulom čase. Tieto správy bývajú zverejnené zo zásady mesiace po tom, ako sa o nich dozvie napríklad spoločnosť Apple a problémy vyrieši. Keby to tak nebolo, samotní pracovníci Google, by vystavovali milióny používateľov prehliadača potencionálnej hrozbe.
Samotná inteligentná prevencia sledovania prišla do iOS ešte v roku 2017. Jej hlavnou úlohou mala byť ochrana osobných údajov. Vďaka tomu by mali mať internetové stránky so sledovaním omnoho väčšie problémy, nehovoriac o tom, že si nemôžu o používateľovi vytvárať vlastné profily a históriu vyhľadávania. Ako sa ale ukazuje, niekto šikovný prišiel na spôsob, ako túto prevenciu využiť presne na to, čomu by mala zabrániť. Budeme sa však na záver opakovať, že sa nemusíte skutočne ničoho obávať…