Prečo iPhone nemá USB-C keď ho máž už aj iPad Pro (2018)?

iphone usb-c
Prečo iPhone nemá USB-C keď ho máž už aj iPad Pro (2018)?

iPhone a iPad sú síce „vizuálne“ rozdielne avšak v princípe ide o technicky totožné zariadenia. Napriek tomu Apple už v roku 2018 urobilo zásadný krok. Do iPadu Pro pridalo konektor USB-C, takže vznikla výrazná odlišnosť. Prečo sa však tejto koncovky nedočkal aj iPhone?

3Prečo iPhone nemá USB-C keď ho máž už aj iPad Pro?

Prečo nie je koncovka USB-C aj pri iPhone 11? Z istého pohľadu to dáva zmysel.
Prečo iPhone nemá USB-C keď ho máž už aj iPad Pro (2018)?

Len pred pár dňami sme vám priniesli oficiálne vyhlásenie spoločnosti Apple pre Európsky parlament. To sa týkalo konkrétne nového návrhu zákona, ktorý pojednával o nutnosti zakomponovať jednotný konektor pre všetky mobilné zariadenia. Ideálne malo ísť o USB-C.

iPhone už od roku 2012 využíva ale Lighnting a v spoločnosti sú s ním evidentne spokojní (tak isto aj väčšina používateľov). Nepotrebujú ho meniť. iPad Pro 2018 bolo prvé univerzálne (vtedy ešte) iOS zariadenie, ktoré prišlo s USB-C.

Po tomto kroku sme tak trochu očakávali niečo podobné aj v prípade iPhonu. Kompatibilita s iPadom a MacBookom by tak bola dokonalá. Žiaľ, nedočkali sme sa a ružovo to nevyzerá ani v budúcnosti. O tom si však napíšeme na ďalších stránkach…

Radi by sme sa dozvedeli odpoveď na otázku, prečo je to tak. Popravde by nám asi všetkým viac vyhovovalo, keby sme mali ku každému Apple zariadeniu jednotnú koncovku. Život by bol podstatne jednoduchší a používanie praktickejšie.

Prečo nie je koncovka USB-C aj pri iPhone 11? Z istého pohľadu to dáva zmysel.
Nabíjanie by bolo jednoduchšie – svetapple.sk

Samozrejme aj my máme radi Lightning, o tom niet pochýb. Na druhú stranu ale ak niekam cestujeme a berieme si so sebou MacBook, musíme mať 2 nabíjačky. Kedysi to bola tiež nutnosť, avšak keď už vieme, že dnes existuje možné riešenie, trochu nás mrzí, že ho tu nemáme.

Ak by mal iPhone USB-C, stačila by nám len jedna nabíjačka, z ktorej by sa dali napájať obidva produkty (aj keď nie naraz). Treba tiež pripomenúť, že na trhu je v dnešnej dobe doslova kvantum príslušenstva, ktoré sa musí vyrábať v dvoch verziách. Nehovoríme teraz iba o káblikoch na klasické nabíjanie.

Stačí sa pozrieť na Power Banky či napríklad USB kľúče pre mobilné zariadenia. Musí teda existovať aj logický argument, prečo si Apple tak tvrdo stojí za svojou, dnes už skoro 8 ročnou koncovkou, s ktorou prišiel iPhone 5. Prechod na USB-C by predsa len nebol zas až taký náročný…

Späť
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.