V čase, keď spoločnosť Apple predstavila svoje prvé inteligentné hodinky Apple Watch, množstvo ľudí po celom svete očakávalo, že budú mať klasický okrúhly displej. Tim Cook však v roku 2014 prišiel na pódium a po boku vtedajšej novinky, iPhonu 6 / 6 Plus, odprezentoval produkt, ktorým prekvapil takmer všetkých.

Namiesto okrúhlych Apple Watch po vzore vtedajšieho konkurenta Moto 360 sme sa dočkali zariadenia v „obdĺžnikovom“ tvare. A aj keď sa to nemusí páčiť každému, výrobca mal hneď niekoľko dôvodov na to, prečo sa rozhodol pre tento dizajn. Jedným z nich bolo, že Apple Watch mali slúžiť ako „miniatúrny“ iPhone. Po čase sa ukázalo, že tento smer uvažovania bol správny.

Aby sme to lepšie vysvetlili, väčšina obsahu, ktorý na svojich Apple Watch sledujeme, vyzerá veľmi podobne, ako to, na čo sme zvyknutí v operačnom systéme iOS.

Obsah je teda prispôsobený pre obdĺžnikové displeje, takže Apple sa s rovnakým riešením pri hodinkách vyhlo problémom, ktoré súviseli s formátovaním textov, e-mailov, kalendárov a ďalších. Všetko mohlo byť vďaka tomu dokonalo optimalizované.

Okrúhly displej nie je praktický

Apple Watch okruhlý displej vs rovný
Zdroj: SvetApple

Napríklad aj obyčajné iMessage správy sa vám na Apple Watch zobrazujú úplne prirodzene a vyzerajú veľmi podobne, ako na iPhone.

Ak by však mali Apple Watch okrúhly displej, zarovnanie správ by nebolo po bokoch, alebo vo vrchnej a spodnej časti celistvé a nie len, že by to nevyzeralo dobre, no pravdepodobne by mali používatelia problémy s čítaním a ovládaním používateľského rozhrania.

Navyše by pri prispôsobovaní prvkov používateľského rozhrania vzniká na hodinkách s okrúhlym displejom množstvo prebytočných miest, ktoré nie sú nijak využité. A povedzme si na rovinu, že to pri tak malom zariadení, akými sú práve Apple Watch, neprichádza v úvahu. Zúžitkovaný tu musí byť každý jeden pixel.

okrúhly displej v Apple Watch
Zdroj: Pixabay / rperucho (úprava redakcie)

To je koniec koncov hlavný dôvod, prečo sa Apple rozhodlo nepoužiť okrúhly displej. Aj keď to možno nevyzerá tak efektívne, je to veľmi funkčné riešenie, ktoré vám dokáže zobraziť väčšie množstvo obsahu.

Čísla hovoria jasne 

Apple Watch Ultra
Zdroj: YouTube Zander Round / Gio San Pedro (úprava redakcie)

A aj keď môžete namietať, zdá sa, že aj samotní používatelia potvrdili, že sa im Apple Watch používajú lepšie než konkurenčné produkty.

Sú to totiž najpredávnanejšie inteligentné hodinky na svete s trhovým podielom na úrovni 30 %. To je podľa odborníkov viac, ako majú značky Samsung, Fitbit či Garmin dokopy!

Dajte nám vedieť do komentára, čo si myslíte o okrúhlych displejoch v inteligentných hodinkách vy. Brali by ste ich, alebo vám príde šikovnejšie riešenie od spoločnosti Apple? Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Prečítajte si tiež  Titánové Huawei Watch GT3 Pro kúpite za extrémne výhodnú cenu. Na toto sa nechytajú ani Apple Watch

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Môže ťa zaujímať
- Reklama -