Agentúra Gartner dnes uviedla veľmi zaujímavé štatistiky, ktoré hrajú do karát spoločnosti Apple. Jej iPhone totiž medziročne stúpol o 36% zatiaľ čo azda najväčší konkurent Samsung výrazne klesol. Za všetko môžu predovšetkým väčšie uhlopriečky displejov iPhonu 6 a iPhonu 6 Plus. Samsung narozdiel od Apple výrazne klesol a to až o 5,3%.

Predaje iPhonu vzrástli!

Apple môže v posledných rokoch oslavovať jeden úspech za druhým. Aj keď predaje iPadu postupne klesajú, predaje iPhonu výrazne narástli a spoločnosť Apple dokázala predať až o 36% zariadení viac ako minulý rok, čo je doslova neuveriteľné číslo keď vezmeme v úvahu samotnú cenu a maržu na iPhonoch. Apple skrátka zarobilo neuveriteľné peniaze!

- Reklama -

Zatiaľ čo sa jednému darí, druhému predaje klesajú a to rapídne. Samsung Galaxy S6 a S6 Edge žiaľ nedokázal zastaviť pokles predajov a aj napriek tomu, že ide o vynikajúce smartfóny, vôbec sa nepredávajú (teda predávajú ale ani zďaleka nie tak ako konkurenčný iPhone). Podľa všetkého za to môže paradoxne niečo, čo by asi nikto nečakal a to fakt, že Samsung sa začal uberať v šľapajách Applu či HTC a predstavil uni-body zariadenia, ktorým nie je možné rozšíriť úložisko o SD karty a ani vymeniť batériu, čo bol mimochodom jeden z hlavných tromfov predošlých modelov, pomocou ktorých dokonca zosmiešňovali Apple.

Prečítaj si tiež: Samusng Galaxy S6 nebol až taký predajný trhák ako sa mohlo zdať!

To, že Samsung klesol však neznamená, že nie je najväčším výrobcom smartfónov na svete. Jeho podiel na trhu je po poklese 21,9%. Apple si v postavení na trhu naopak prilepšilo a dnes má 14,6%. To však neznamená, že Samsung zarobil viac. Samsung totiž vyrába nespočetné množstvo telefónov a smartfónov v desiatkách verziách. Ich ceny sa pohybujú od hodnoty, ktorá leží pod 50$ až po cenu nad 1000$. Apple naopak od Samsungu v súčasnosti predáva prakticky len 4 smartfóny. Ide o iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 5S a iPhone 5C. Cena týchto telefónov začína na hranici 450$ (iPhone 5C) a pokračujú až k 999$ (iPhone 6 Plus) pričom priemer sa pohybuje niekde pri 600-700$. Práve preto sa dá hovoriť v prípade Applu ako o neuveriteľnom predajcovi s neuveriteľným ziskom!

Gartner iPhone Q2 2015

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.