Apple len pred niekoľkými dňami predstavilo pozvánku na prvú tohtoročnú Keynote, ktorá sa odohrá už 27. marca teda na budúci týždeň. Celá táto udalosť je ale zahalená rúškom tajomstva a tak nikto presne nevie, čoho sa tu dočkáme. Niekto tvrdí, že by firma mohla odhaliť aj napríklad ePad pre študentov za zvýhodnenú cenu.
„Študentská konferencia?“
Najnovšia konferencia, ktorú Apple chystá je poriadne tajomná a my môžeme len a len špekulovať, čo na nej aj vo finále uvidíme. Mnohé zahraničné weby začínajú špekulovať o produkte, ktorý by bol úzko zameraný so školstvom. Apple sa netají výrokmi o tom, že by v budúcnosti chcel aby sa deti na školách už v skorom veku učili programovať, nakoľko to môže byť dosť zásadné pre ich budúcnosť. Na to aby sa ale študentmi mohli učiť, potrebujú moderný hardvér a ten môže byť poriadne drahý, špeciálne od Apple.
Hoci sa Apple snaží viacerými cestami cenu zariadení pre študentov a učiteľov znížiť, stále sú veľmi drahé a zabezpečiť ich pre školy je náročné. Presne preto Apple vytvára špeciálne ponuky za mimoriadne výhodné ceny a ako sa ukazuje, školy tieto riešenia vítajú. Vyučovanie pomocou tabletov dokáže veľmi ovplyvniť kvalitu vzdelávania samotných študentov.
Už v minulosti
Ako sme uviedli na začiatku článku, Apple by mohol 27.3. predstaviť celkom nové zariadenie určené výhradne pre školstvo. Jeho názov by mohol byť ako ePad. Ak si ale myslíš, že takýto krok je veľmi nepravdepodobné, v rýchlosti ťa prevedieme históriou. Nebolo by to po prvý krát, keby sa jablková spoločnosť o niečo podobné pokúsila.
Písal sa rok 2002 a firma predstavila takzvaný eMac (ePad by teda mohol byť jeho duchovný nástupca). Išlo o zariadenie iMac G3, ktorý používal procesory IBM PowerPC G4 taktované na 700-800 MHz. Operačná pamäť RAM mal kapacitu 1GB a HDD malo 40GB. Grafické karty boli používané od spoločnosti NVIDIA, konkrétne model GeForce 2 MX. Všetku našu prácu sme mohli sledovať na pomerne veľkom, až 17″ CRT monitore. Zariadenie bolo určené predovšetkým pre školy, ktorým aj bolo ponúkané za $999. Apple tieto zariadenia produkoval a vylepšoval celé dva roky. Potom od nich však upustil.
ePad
Hoci máme na trhu iPady, školám to aj tak príliš nevyhovuje. V USA majú všetky školy zvýhodnenú cenu na minuloročný iPad s 9,7″ displejom z $329 na $299. Apple ani v tomto prípade nikomu nič neodpúšťa a drží si vysokú maržu na svojich zariadeniach. Hoci suma, ktorú škola zaplatí nemusí vyzerať až tak závratne, treba si uvedomiť, že k iPadu treba priplatiť aj ochranný kryt prípadne iné príslušenstvo čím sa cena tabletov zase podstatne zvýši. ePad by teda mohol byť produktom, ktorý by všetky tieto veci už obsahoval a ponúkal ich za výhodnú cenu pre všetky školy nie len v Amerike.
Nevieme, akou formou by Apple chránilo samotný produkt. Mohlo by k nemu buď rovno pribaliť ochranný kryt alebo by jeho telo bolo robustnejšie a vyrobené z nejakého odolnejšieho materiálu. Výkon zariadenia by bol ale obmedzený. ePad by nedisponoval obzvlášť závratným výkonom. kľúčový by bol jeho 9,7″ displej, pomocou ktorého by sa mohli študenti vzdelávať. Nie je ani vylúčené, že toto zariadenie poputuje aj do normálneho predaja. Koniec koncov aj eMac z roku 2002 sa dostal ku koncovým zákazníkom, ktorým vyhovoval kvôli nižšej cenovke.
Otázky
Stále si však ničím podobným nie sme úplne istý. Na jednej strane nahráva takémuto produktu do kariet viacero fatorov, no na stranu druhú sme o ňom za posledný čas zase až toľko nepočuli. To môže mať jedine dve vysvetlenia. Buď dokáže Apple dokonalo informácie utajiť, alebo ePad nevyvíja a toto bola len falošná návnada. Uvidíme. Tak či onak určite raz Apple predstaví zariadenie, ktoré pomôže vzdelávať mladých. Doslova im tým môže otvoriť cestu do sveta iOS a to znamená v budúcnosti väčšie predaje.