Apple spustilo platformu Apple TV+ len koncom minulého roka. Hoci v nej do dnešného dňa až tak veľa obsahu nie je, nemôžeme povedať, že by sa jednalo o zlé seriály. Jedným z jednoznačne veľmi zaujímavých je aj „Servant“. Jeho producenti majú ale problém. Zažalovali ich kvôli tomu, lebo seriál údajne kopíruje film „The Truth About Emanuel“ z roku 2013.

Apple TV+ má prvý problém

Pokiaľ by sme sa mali pozrieť na seriál „Servant“, označili by sme ho za napínavý a tajomný. Veľmi sa nám toto dielo páči aj napriek tomu, že ponúka len zhruba 30 minútové epizódy. Dnes do médii vyplávala informácia o tom, že producenti tohto seriálu môžu mať problém. Žalovali ich tvorcovia filmu „The Truth About Emanuel“, ktorý bol natočený ešte v roku 2013. Môže to byť teda prvý veľký problém pre platformu Apple TV+.

Režisérka filmu Francesca Gregorini sa sťažuje na to, že seriál z produkcie spoločnosti Apple používa podobnú zápletku a rovnaký filmový jazyk. Okrem iného sa jej nezdajú ani postavy. Podľa jej slov sú až nápadne podobné ako tie, ktoré sa vyskytujú vo filme „The Truth About Emanuel“.

Staršie dielo sa točí okolo 17 ročného dievčata, ktoré sa stará o “bábiku” nahrádzajúcu zosnulé dieťa. Z toho hľadiska sa teda jedná skutočne o veľmi podobný príbeh. V „Servant“ sa deje niečo veľmi podobné.

Producenti seriálu na Apple TV+ boli zažalovaní. Vraj okopírovali film!
Producenti seriálu na Apple TV+ boli zažalovaní. Vraj okopírovali film! – svetapple.sk

Problémy môže mať aj Apple

Samotná žaloba by sa mala týkať predovšetkým producentov diela. Sú nimi M. Night ShyamalanDaniel Sackheim. Okrem iného však autori pôvodného filmu žalujú aj režiséra Tonyho Basgallopa a dokonca spoločnosť Apple, ktorá “Servant” odvysielala vrámci svojej platformy Apple TV+. To, či by jej ale reálne bolo možné v tomto prípade niečo dokázať je veľmi otázne.

Samozrejme akcia zanechá reakciu. Tvorcovia seriálu sa už stihli vyjadriť, že nemajú pocit, že by niečo okopírovali. Dôvodom je to, že podľa nich na samotnom diele pracovali skôr, ako bol vydaný film „The Truth About Emanuel“ (teda pred rokom 2013). O tom kde je pravda teda rozhodne až súd.

Producenti seriálu na Apple TV+ boli zažalovaní. Vraj okopírovali film!
Producenti seriálu na Apple TV+ boli zažalovaní. Vraj okopírovali film! – svetapple.sk

Porovnanie zápletky filmu a seriálu

Je nám jasné, že ste možno ešte všetci nevideli nový seriál z dielne Apple. Tak isto si myslíme, že ešte viac z vás nepozná film “The Truth About Emanuel” (aj my sme o ňom počuli dnes prvý krát). Presne preto sme sa rozhodli, že vám sem priblížime aspoň základnú informáciu o každom z nich aby ste si ich mohli porovnať.

„Servant“

Príbeh sa točí okolo manželského páru, ktorý bojuje so stratou svojho bábätka. Aby situáciu zvládli, zaobstarajú si bábiku, ktorá veľmi pripomína práve živé dieťa. Následne si zavolajú aj záhadnú opatrovateľku, ktorá sa má o túto bábiku starať (má s ňou zaobchádzať ako so živým bábätkom). V tomto momente sa začnú diať zvláštne a nevysvetliteľné veci…

„The Truth About Emanuel“

Dievča Emanuel, ktorá sa v živote pretĺka rôznymi problémami zistí, že jej susedka vyzerá ako jej zosnulá matka. Chce sa k nej preto dostať bližšie s tým, že jej začne opatrovať jej dieťa. Susedka ale dávnejšie prišla práve o svoju dcéru a tak je týmto dieťaťom len bábika, ktorá vyzerá ako živá.

Do komentára nám nezabudnite napísať to, či si myslíte, že zápletka filmu a seriálu je úplne rovnaká alebo je odlišná. V dnešnom svete už existuje toľko diel, že by sme sa určite podobnosti nemohli čudovať. Na druhej strane ale netvrdíme, že sa Apple neinšpirovalo. Najlepšie by bolo pozrieť si obe diela a na základe toho sa rozhodnúť…

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here