Spoločnosť Apple predstavila nové slúchadlá AirPods Pro 2. generácie, ktoré priniesli niekoľko zmien. V spolupráci s internetovým obchodom iSpot, ktorý má na Slovensku bezkonkurenčné ceny prémiových Apple zariadení, sme si pre vás pripravili recenziu a porovnanie novinky s predchodcom z roku 2019. Tak poďme na to.

Dizajn je až na pár detailov úplne rovnaký ako pri prvej generácii 

AirPods Pro vs AirPods Pro 2. generácie
Zdroj: SvetApple

Pokiaľ vezmete do ruky nabíjaciu krabičku alebo slúchadlá, na prvý pohľad neuvidíte žiaden rozdiel v porovnaní s prvou generáciou, ktorej recenziu nájdete tu. Ich tvary sú totožné a líšia sa len v detailoch.

Na nabíjacom boxe po novom nájdete drobné kovové putko a taktiež otvory v spodnej časti, v ktorých sú skryté reproduktory. AirPods Pro 2 dokážu vďaka ním lepšie interagovať s používateľom prostredníctvom nenápadných, no veľmi príjemných zvukov.

Na samotných slúchadlách taktiež spozorujete drobné rozdiely. Ani tie sa však netýkajú tvaru ale samotného rozmiestnenia technológií. Zatiaľ čo pôvodné AirPods Pro využívali snímač pre detekciu ucha a mikrofón pre aktívne potláčanie okolitých zvukov v jednom čiernom komponente, nástupca má tieto prvky rozdelené.

AirPods Pro vs AirPods Pro 2. generácie
Zdroj: SvetApple

Apple sľubuje, že detakcia ucha by mala byť v prípade AirPods Pro 2. generácie o niečo rýchlejšia, nakoľko zariadenie pracuje s modernejším snímačom, ktorý poznáme z AirPods 3. generácie. Ak mám byť ale úprimný, osobne som žiaden rozdiel nespozoroval, takže ak Apple niečo vylepšilo, išlo o funkciu, ktorá už predtým pracovala vynikajúco.

Malé putko, ktoré slúži aj ako anténa

AirPods Pro 2. generácie kovová časť
Zdroj: SvetApple

Jednou z najväčších vizuálnych zmien, ktorú prináša druhá generácia AirPods Pro je drobné putko na boku zariadenia, cez ktoré si môžete prevliecť šnúrku na pohodlnejšie nosenie zariadenia.

Šnúrka žiaľ nie je súčasťou balenia a tak si ju musíte zaobstarať v individuálnom predaji. Tak či onak ale ide o užitočnú drobnosť, ktorá má prekvapivo dvojité využitie.

Zahraniční recenzenti totiž vďaka podrobnému rozboru AirPods Pro 2 zistili, že drobná kovová časť slúži aj ako anténa. Hoci nikto bližšie nedefinoval, na čo sa presne používa, pravdepodobne to súvisí s technológiou presného vyhľadávania za pomoci U2 čipu, ktorý sa nachádza v nových iPhonoch.

V spodnej časti nájdete nové otvory

AirPods Pro 2. generácie reproduktory v spodnej časti
Zdroj: SvetApple

Aj keď ide len o drobnosť, myslím si, že sa jej oplatí venovať pozornosť. Nakoľko som predtým používal AirPods Pro prvej generácie, nebol som zvyknutý na to, že so mnou zariadenie akokoľvek zvukovo komunikuje, pretože neobsahovalo reproduktory.

Nástupca to ale robí a mne sa to už od začiatku páčilo. Stačí, keď AirPods Pro 2 zapojíte do nabíjačky, spárujete so svojim iPhonom alebo ich potrebujete nájsť za pomoci funkcie Find My (Nájsť). Väčšina zvukov je príjemných, nenápadných, no zato dostatočne výrazných na to, aby ste ich podvedome vnímali.

iOS 15 nájsť
Zdroj: Macrumors

Úplne iná debata potom nastáva vo chvíli, keď neviete, kde ste svoje AirPods Pro 2 zapatrošili. Ak ich totiž máte spárované s iPhonom, dokážu vydávať pomerne hlasný tón, vďaka čomu ich veľmi rýchlo vyhľadáte.

Áno, dokázala to aj prvá generácia, no tá vydávala tón prostredníctvom samotných slúchadiel. A ak sa nachádzali v nabíjacom kryte, logicky to nebolo nič moc. Nástupca to teda posúva na úplne iný level.

AirPods Pro 2 (2022) majú stále príjemný tvar. Pohodlne sa nosia v ušiach

AirPods Pro 2. generácie
Zdroj: SvetApple

To čo mi na AirPods Pro vyhovuje už od prvej generácie je pocit, akým sa toto zariadenie používa. Akonáhle si ich dám do uší, po krátkej chvíli ich prestávam vnímať. Ich nosenie v práci si teda doslova užívam, pretože ma nijako netlačia a ani mi neprekážajú. S týmto má množstvo konkurentov problém.

V minulosti som tiež čítal komentáre a názory, že AirPods Pro radi vypadávajú z uší počas športu. Skúšal som ich v posilňovni a rovnako aj počas behania. S týmto javom som sa ale ja osobne nikdy nestretol.

AirPods Pro 2. generácie
Zdroj: SvetApple

Určite to samozrejme závisí aj od tvaru ucha používateľa, ktorý sa môže u rôznych ľudí zásadne líšiť. Ak si však AirPods Pro správne a dostatočne hlboko nasadíte, myslím si, že toto vás trápiť nebude.

Zariadenie tiež z mojich vlastných skúseností drží v ušiach lepšie než AirPods 1/2 či 3. generácie. Zrejme za to môžu silikónové štuple. Apple sa skrátka pri ich vývoji zameriavalo na dlhodobý komfort a ja musím uznať, že výsledky tejto snahy sú citeľné.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Jednodňová diaľničná známka dorazila na Slovensko. Toto je jej cena

Na odnímanie štupľov treba prax, no naučíte sa. Poteší aj nová štvrtá veľkosť 

AirPods Pro 2. generácie výmena silikónových štupľov
Zdroj: SvetApple

Komentoval som to už na prvej generácii AirPods Pro a kritizovať to budem aj na tej druhej. Výmena silikónových štupľov môže byť pre nového majiteľa problematická, nakoľko človek musí vyvinúť značnú silu na to, aby mohol gumenú časť „odcvaknúť“ od plastových úchytiek.

Nie, že by to bol zásadný problém, no treba si na to zvyknúť. Pre istotu prikladám aj návod „ako na to“.

Aby som však iba nekritizoval, z časti to vnímam aj pozitívne. Akonáhle totiž správne vymeníte silikónový štupeľ, ten na svojom mieste drží ako prikovaný. Ešte nikdy sa mi pri AirPods Pro nestalo, že by sa uvoľnil alebo zo slúchadiel úplne vypadol. Za toto teda dávam veľký palec hore.

Nové veľkosti silikónových štupľov AirPods Pro 2. generácie
Zdroj. SvetApple

Rovnako tak stojí za pochvalu, že zatiaľ čo pri AirPods Pro prvej generácie mal používateľ na výber z troch veľkostí silikónových štupľov S, M a L, v prípade druhej generácie pribudla aj štvrtá veľkosť XS v štandardnom balení.

Nové veľkosti silikónových štupľov AirPods Pro 2. generácie
Zdroj: SvetApple

Zariadenie si vďaka tomu ešte lepšie prispôsobíte aj v prípade, že máte menšie zvukovody.

Fyzické ovládanie AirPods Pro 2 dostalo konečne možnosť úpravy hlasitosti 

AirPods Pro
Zdroj: Unsplash / Malt Helmhold

Jedna z vecí, ktorá ma na AirPods Pro vždy hnevala, bola nemožnosť ovládať hlasitosť priamo na slúchadlách. Bol som na to totiž zvyknutý z klasických káblových EarPods. Iste, mám iPhone, kde sa to dá nastaviť v priebehu niekoľkých sekúnd a rovnako aj Apple Watch, pri ktorých platí prakticky to isté.

Z času na čas sa ale stane, že človek odbehne z miestnosti a slúchadla má stále v ušiach. V takomto prípade sa musí spoliehať na hlasového asistenta Siri, čo mi prišlo z osobnej skúsenosti otravné.

AirPods Pro 2. generácie ale tento problém konečne riešia, nakoľko bol systém dotykového ovládania doplnený aj o úpravu hlasitosti. Dopredu však musím doplniť, že to nebudete využívať často, pretože ak silnejšie zatlačíte, so slúchadlami pohnete a budete ich musieť vo svojich ušiach naprávať.

AirPods Pro 2
Zdroj: Apple

Teraz už vlastne chápem, prečo Apple neumožnilo nastavenie hlasitosti na pôvodnej prvej generácii AirPods Pro a prišlo s tým až po početných sťažnostiach používateľov a recenzentov. Na druhej strane, snaha sa cení a už je na každom, či túto možnosť bude alebo nebude využívať.

Nastavenie hlasitosti sa dá aktivovať aj deaktivovať 

1. Po pripojení slúchadiel AirPods Pro spustite na svojom iPhone so systémom iOS 16.1 aplikáciu Nastavenia.
2. Klepnite na kartu AirPods Pro hneď pod bannerom Apple ID.
3. Prejdite nadol a potom klepnite na položku Prístupnosť.
4. Znovu prejdite nadol a potom v časti Ovládanie hlasitosti vypnite / zapnite prepínač.

Detegujú uši, majú viacero prepracovaných režimov a zvládnu aj priestorový zvuk

AirPods Pro vs AirPods Pro 2
AirPods Pro vs AirPods Pro 2 (Zdroj: SvetApple)

To prečo milujem AirPods Pro a považujem ich za jedny z najlepších slúchadiel súčasnosti je spôsob, akým fungujú. Keď si ich dáte do uší, automaticky sa spustia. Keď ich z uší po skončení prehrávania skladieb alebo hovoru vyberiete, automaticky sa vypnú. Je to iba detail, no v praxi sa nemusíte o nič starať. To je pre mňa jedna z najsilnejších pridaných hodnôt.

Okrem iného sú tu tiež režimy, ktoré fungujú naozaj ukážkovo. Pokiaľ máte radi klasické tlmené zvuky z vášho okolia, ktoré sú pre štupľové slúchadlá typické, nemusíte používať žiaden režim. Dokonca si tým mierne predĺžite výdrž batérie.

Recenzia AirPods Pro
Zdroj: SvetApple

Ak však máte radi úplne ticho, môžete si aktivovať aktívnu redukciu okolitých zvukov, ktorá vás presunie do úplne inej dimenzie pokoja. Rovnako je tu aj transparentný posluch, s ktorým zabudnete, že máte v ušiach bezdrôtové slúchadlá a nakoniec nemôžem zabudnúť ani na priestorový zvuk, vďaka ktorému nadobudnete pocit, že sa nachádzate napríklad v kine.

Každý zvuk vychádza zo svojho miesta a nemení sa ani vo chvíli, keď otočíte hlavou. Musím ale doplniť, túto funkciu využívam hlavne vtedy, keď sledujem video, film alebo seriál s podporou priestorového zvuku.

Prečítajte si tiež  Apple chystá nový Mac Pro s dvoma extrémne výkonnými procesormi. Poznáme podrobnosti
priestorový zvuk
Zdroj: Apple

Pravda je totiž taká, že pri prehrávaní skladieb si túto funkciu deaktivujem, pretože ma vyrušuje.

Aktívne potláčanie okolitých zvukov funguje citeľne lepšie

Recenzia AirPods ProPoviem to na rovinu. Keď spoločnosť Apple predstavila AirPods Pro 2. generácie, osobne som bol presvedčený, že zmeny, ktoré prinesú nebudú nijakým spôsobom pre majiteľa AirPods Pro 1. generácie citeľné. Teraz však musím priznať, že som sa mýlil.

Zistil som to hneď na začiatku, keď som slúchadlá vyskúšal. Bolo to počas daždivého dňa a ja som sa nachádzal v priestoroch s klasickou plechovou strechou, kde je počuť dopad každej kvapky.

Čarom nechceného som spozoroval, že AirPods Pro 1. generácie dokážu tento zvuk premeniť za pomoci ANC (funkcia aktívneho potláčania okolitých zvukov) na šum, vďaka čomu ho reálne nevnímam. Stále však niekde v podvedomí je a teoreticky to môže človeka vyrušovať. Vzdialene by som to prirovnal ku zvuku, aký človek počuje, keď sa ponorí do vody.

Keď som si dal ale do uší nové AirPods Pro 2. generácie, zostal som prekvapený, ako špičkovo dokážu odizolovať človeka od okolitého sveta. Je to skoro rovnaké, ako by ste mali v ušiach štuple. Predstavte si, že sa z ničoho nič nachádzate v úplne tichej miestnosti a môžete sa sústrediť na čokoľvek, čo práve potrebujete.

Spomínaný šum totiž zmizol a ja som reálne nepočul vôbec nič. V tomto smere je teda novinka lepšia a verím, že mnohí ľudia, ktorí potrebujú pracovať v absolútnom tichu to ocenia.

Ešte doplním, že AirPods Pro 2. generácie lepšie izolujú aj okoloidúce autá, šumenie lístia, cestovanie vlakom a tiež lietadlom. Už perfektná technológia bola teda posunutá na úplne iný level a ja za to Apple tlieskam. Je to citeľný rozdiel.

Drobné rozdiely je cítiť aj v transparentnom posluchu

Recenzia AirPods Pro
Zdroj: SvetApple

Transparentný posluch je vynikajúca technológia, ktorá vám umožní počúvať hudbu a zároveň vnímať všetko, čo sa deje vo vašom okolí. Jedinou nevýhodou, s ktorou sa stretávam odkedy tento režim používam je, že keď mám slúchadlá v ušiach, ľudia si myslia, že ich nevnímam, nepočúvam alebo nebudem reagovať na ich otázky. Je to však prirodzené a človek si rýchlo zvykne.

Opäť ide len o môj subjektívny názor, no pri priamom porovnaní AirPods Pro 1 a AirPods Pro 2 som nadobudol pocit, že transparentný posluch funguje na novšej generácii o poznanie lepšie. Každé slovo, zvuk alebo čokoľvek, čo prejde mikrofónom, je pocitovo hodnovernejšie a ja ešte častejšie zabúdam na to, že mám v ušiach slúchadlá.

Kvalita prehrávania je subjektívne rovnaká ako pri AirPods Pro prvej generácie

AirPods Pro
Zdroj: Unsplash / Malt Helmhold

Možno, že to budete považovať za sklamanie, no ja som vlastne rád. AirPods Pro 2. generácie hrajú presne podľa môjho gusta a veľmi sa mi páči ich vyváženosť, ktorú do počúvania hudby prinášajú. Skladby nie sú „prebasované“ ale vďaka digitálnemu ekvalizéru veľmi dobre naladené – vďaka čomu si užijete široké spektrum hudobných žánrov.

Spomínal som to už v pôvodnej recenzii na AirPods Pro 1, kde som uviedol, že na pôžitkárske vychutnávanie hudby používam buď slúchadlá Sony Hi-Res MDR-Z1R alebo príplatkový audio-systém Harman-Kardon v mojom aute (16-reproduktorov, 600W). Týmto technológiám nedokážu klasické štupľové slúchadlá od Apple konkurovať. Je to ale v poriadku. Vznikli totiž na to, aby vám slúžili ako „univerzálny spoločník“ na dennej báze.

AirPods Pro 2
Zdroj: SvetApple

Prirovnal by som ich možno ku ľuďom s povolaním, ktorí zvládnu robiť viacero remesiel súčasne pri dodržaní vysokej kvality. Je síce pravda, že 98 % ich zákazníkov bude s výsledkom spokojných, no ak sa nájde náročný klient, vyberie si radšej niekoho iného, kto je špecialista na daný obor a prácu vykoná o poznanie lepšie.

AirPods Pro 2. generácie hrajú veľmi podobne ako predchodca, čo znamená, že budú vyhovovať drvivej väčšine používateľov. Zvuk je samozrejme kvalitný, aj keď ich budete používať na klasické telefonovanie cez handsfree.

Prečítajte si tiež  Oslávte rok 2023 s novým Windowsom už od 6,12 €. V obrovskej zľave získate aj balíček MS Office

Úprimne, za ten mesiac (respektíve 2 roky ak sa bavíme aj o prvej generácii), čo ich testujem, som nenaďabil ani na jeden problém so zvukom. Práve naopak. Stále ma fascinuje, ako také drobné zariadenie dokáže prehrávať skladby na takejto vysokej úrovni. Apple má skrátka pri AirPods Pro štandard, ktorý (dúfajme) nikdy nepodlezie.

Až 6 hodín vydržia slúchadlá a 30 hodín nabíjacia krabička

AirPods Pro 2. výdrž batérie
Zdroj: SvetApple

AirPods Pro prvej generácie mi reálne vydržali 3,5 až 4,5 hodiny prehrávania hudby na jedno nabitie, pričom výsledok sa líšil v závislosti od hlasitosti prehrávania a používania jednotlivých režimov.

Navyše, nabíjacia krabička mala podľa Apple dosť kapacity na to, aby ponúkla energiu celkovo na 24 hodín prehrávania. S týmto po dvoch rokoch každodenného používania súhlasím.

AirPods Pro druhej generácie sú na tom ale o poznanie lepšie a z môjho vlastného testovania môžem potvrdiť, že ich budete dávať do krabičky až po 5 či dokonca 6,5 hodinách. Ich výdrž je príkladná a mierne lepšia, než pri predchodcovi, čo je pre mňa osobne až trochu zbytočné.

AirPods Pro 2
Zdroj: SvetApple

Samozrejme ale chápem, že niektorí ľudia cestujú či cez zariadenie komunikujú a AirPods Pro majú v ušiach non-stop aj spomínaných 6 hodín. Tým bude táto pozitívna zmena určite vyhovovať. Platí to dokonca aj o nabíjacej krabičke, pri ktorej Apple sľubuje až 30 hodín prehrávania. Zlepšilo sa to teda cca o jednu šestinu.

Po prvýkrát ich nabijete aj cez magnetický krúžok z Apple Watch

AirPods Pro 2. generácie
Zdroj: Apple

Reálne som túto funkciu síce nevyužíval, pretože AirPods Pro odjakživa nabíjam za pomoci Lightning kábla a 20 W nabíjačky pre iPhone, no môžem potvrdiť, že ak ich zadnou časťou položíte na nabíjací krúžok pre Apple Watch (v mojom prípade Series 7), energia sa začne bezdrôtovo dopĺňať.

Viem si predstaviť, že túto vymoženosť využijem napríklad na dovolenke / služobnej ceste, keď budem mať pri sebe tri káble a moje Apple Watch už budú nabité. Možno sa to ale niekomu zapáči a týmto spôsobom začne svoje AirPods Pro 2 nabíjať každý deň. Veď všetci máme trochu iné zvyky a táto možnosť tu je.

AirPods Pro 2 (2022) sú síce drahšie, no ich kúpu neoľutujete. Viem to z vlastných skúseností 

AirPods Pro 2
Zdroj: SvetApple

Ako to teda zhrnúť? AirPods Pro 2. generácie sú fantastickou evolúciou prvej generácie a pokiaľ nad nimi rozmýšľate, myslím si, že uspokoja všetky vaše potreby. Apple v rámci tohto zariadenia dokázalo dodržať všetky svoje štandardy a čo je ešte dôležitejšie, niektoré z nich povýšilo na úplne novú úroveň.

Problémom môže byť cena, ktorú si technologický gigant za zariadenie pýta. Keďže sa v roku 2022 zdražovalo, zariadenie už nezačína na úrovni 279 € ale rovno 299 €. A to je naozaj dosť.

Našťastie však partner tejto recenzie, internetový obchod iSpot ponúka AirPods Pro 2. generácie v miernej zľave. Vďaka tomu sa vyrovnajú cene AirPods Pro prvej generácie a ako bonus dostanete dopravu ZADARMO.

Pre koho sú AirPods Pro 2. generácie? Odpoveď je z môjho pohľadu jasná.  

Pokiaľ by som nemal žiadne AirPods, prípadne by som roky využíval AirPods 1 / 2 / 3. generácie, nad AirPods Pro 2 by som neváhal ani sekundu. Prinesú vám všetko dobré, na čo ste už pri týchto zariadeniach zvyknutí, no okrem toho si užijete aj viacero benefitov vďaka ACN či transparentnému posluchu. Toto robia jednoducho na špičkovej úrovni.

Na druhej strane ale upozorňujem, že ak už používate AirPods Pro 1. generácie, prechod na nástupcu nedáva až taký veľký zmysel. Iste, zmeny sú citeľné, sám si ale myslím, že to za ten cca 150 € rozdiel, ktorý by ste pri dobrom predaji svojich pôvodných slúchadiel museli doplácať,  jednoducho nestojí.

AirPods Pro 2 vs AirPods Pro 1
Zdroj: SvetApple

Pokiaľ máte vlastné skúsenosti s AirPods Pro alebo AirPods Pro 2, dajte mi vedieť do komentára, čo si myslíte o týchto bezdrôtových slúchadlách. Pomôže to rozšíriť obzory nielen mne, ale aj našim čitateľom.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
PREHĽAD RECENZIE
Dizajn a tvar slúchadiel
100 %
Spracovanie
90 %
Kvalita prehrávania
90 %
Cena vs Protihodnota
80 %
Konektivita
100 %
Výdrž batérie
100 %
ZDROJSvetApple (Inzercia)
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.
recenzia-airpods-pro-2-2022-spickovy-zvuk-technologie-aj-vydrz-baterie-porovnanie-s-airpods-pro-1Pre tých, ktorí hľadajú univerzálny štandard v prehrávaní skladieb a telefonovaní sú AirPods Pro 2. generácie dokonalou voľbou. Na druhej strane, ak už vlastníte AirPods Pro 1. generácie voľba nástupcu je z môjho pohľadu zbytočná.