Spoločnosť Apple položila svoje základy v roku 1976, kedy ju založila trojica známych. Z tejto trojice však neskôr ostala len dvojica, ktorá sa stála známa po celom svete. Tvoril ju Steve Wozniak a samozrejme Steve Jobs. Tretí muž je omnoho menej známy a množstvo ľudí vôbec nevie o tom, že Apple malo zo začiatku až troch zakladateľov. Volá sa Ronald Wayne a svoj podiel v Apple predal po 12 dňoch.
Ronald Wayne
Apple je posledných rokoch najhodnotnejšia spoločnosť na trhu. Nie je to tak dávno, čo oslavovala novú rekordnú trhovú hodnotu vyše 700 miliárd amerických dolárov. Je to až neuveriteňé, kam sa dokázala táto spoločnosť posunúť za posledných 39 rokov. Jej zakladateľ Steve Jobs by bol určite spolu s Wozniakom veľmi šťastný. Ale čo tretí zakladateľ Applu, ktorý svoj podiel predal len po 12 dňoch?
Podnikanie určite nie je pre každého a najmä nie pre ľudí, ktorí v ňom už raz či dokonca niekoľko krát zlyhali, no a to je prípad Ronalda Wayna, ktorý sa jednoducho akoby zľakol a svoj podiel v Apple po 12 dňoch existencie spoločnosti predal. Ronald pritom zo začiatku urobil pre Apple celkom dosť. Nakreslil ešte pôvodné logo, ktoré nebolo nakúsnutým jabĺčkom tak, ako ho poznáme dnes, napísal príručku k počítaču Apple I, ktorý v tej dobe Apple vyrábalo, no a napokon vypracoval aj zakladateľskú listinu spoločnosti, kde v tej dobe figurovali 3 zakladatelia.
Hlavným problémom, prečo zo spoločnosti odišiel bol fakt, že za vzniknuté škody mali zakladatelia spoločnosti ručiť vlastným majetkom, avšak v tej dobe nemal Wozniak ani Jobs žiaden potencionálny majetok, ktorý by im mohli zobrať a tak by o majetok prišiel práve Wayne. Navyše, jeho podnikanie z pred piatich rokov taktiež nedopadlo úplne tak úspešne a práve preto svojich 10% v spoločnosti Apple rýchlo predal. Urobil však azda najväčšiu chybu vo svojom živote. Jeho podiel činil v tej dobe 800$, ktoré sám do spoločnosti vložil a rok na to dostal ešte ďalších 1500$ na to, aby nechal prepadnúť absolútne všetky nároky voči Apple.
Prišiel naozaj o veľa
Toto rozhodnutie však nebolo úplne tak správne ako sa už o pár dní ukázalo. Apple malo totiž už počas prvého roka pôsobenia na trhu tržby 174 000$ počas roku 1977 vzrástli na 2,7 milióna dolárov a v roku 1978 sa dostali na úctyhodných 7 800 000$. Netrvalo dlho a spoločnosť v roku 1982 dosiahla tržby 1 miliardy amerických dolárov. V roku 2015 dosiahla spoločnosť Apple rekordnú trhovú hodnotu 700 miliárd amerických dolárov, čo znamená, že pokiaľ by Wayne držal svojich 10%, ktoré na začiatku do Apple dal, mal by asi 70 miliárd dolárov (čo je však samozrejme málo pravdepodobné).
Nakoniec Wayne hovorí
„Bolo to to najlepšie rozhodnutie, ktoré som mal v tej dobe k dispozícii. Cítil som, že by Apple mohol byť úspešný, avšak doba príliš nepriala a tak bol v ceste nejeden významný hrbol, ktorý mohol všetky sny o Apple zrušiť. Ja už som mal navyše dosť nešťastné podnikateľské skúsenosti aj pred tým. Bol som na to príliš starý a tí dvaja boli ako tornáda. Bolo to ako držať tigra za chvost a ja som jednoducho nemohol držať krok s týmito chlapcami.