Ruská invázia na Ukrajinu šokovala viacero hackerov, ktorí sa automaticky pustili do kybernetického boja. Ako uvádza portál Vedomosti.ru, ruskí výrobcovia a distribútori alkoholu najnovšie nemohli na májové sviatky expedovať svoje produkty zákazníkom.

Dôvodom bol problém, pri ktorom zlyhával štátny automatizovaný informačný systém, slúžiaci na účtovníctvo liehu s názvom (EGAIS). Samozrejme, nestalo sa to náhodou.

- Reklama -

Ruskému médiu to oznámilo viacero nezávislých zdrojov, pričom sa ukázalo, že všetko spôsobili rozsiahle DDoS útoky. Túto informáciu potvrdil aj tím nadšencov kybernetickej bezpečnosti, ktorý podporuje Ukrajinu a hovorí si Disbalanser. Informoval o tom na sociálnej sieti Telegram.

Útoky mali byť konkrétne zamerané na webové stránky EIGAS počas 2. a 3. mája 2022. Združenie, ktoré si hovorí „IT Armáda Ukrajiny“, rozoslalo aj oznámenia, ktoré nabádali hackerov na kolektívny útok, zameraný na ruské servery. Evidentne bol úspešný.

Ako uvádza portál Vedomosti, medzi ciele patrili napríklad internetové stránky egais.ru, service.egais.ru a check.egais.ru.

Problémy mali aj ruskí výrobcovia alkoholu

Kvôli tomuto útoku navyše netrpeli iba spoločnosti, ktoré alkoholické nápoje nakupujú a následne predávajú spotrebiteľom, ale takisto aj výrobcovia. Tí nemohli podľa oficiálnej správy prijímať cisterny s alkoholom, čo v praxi znamená, že sa na cca tri až štyri dni v niektorých fabrikách úplne zastavila produkcia. Škody môžu v takomto prípade predstavovať státisíce EUR.

Ako tiež poznamenáva zdroj, počas DDoS útokov nebolo možné do systému EGAIS nahrať asi 70 % všetkých faktúr, pričom ich konečné číslo presiahlo 1 500. Všetko sa vraj podarilo dostať do normy až 4. mája. Dovtedy mali niektorí ruskí predajcovia problém s dodávkami alkoholu.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?
Instagram Banner
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.