Pokiaľ sa dnes pozriete na počítač Apple II, pravdepodobne sa vám vybavia archaické spomienky na klasické CRT monitory. Dnes vám ukážeme Ruské múzeum, ktoré stále funguje na 30 ročných Apple II počítačoch. Sú tu od jeho otvorenia v roku 1987.

Ruské múzeum, ktoré stále funguje na 30 ročných Apple II počítačoch.

Počítač Apple II môže byť podľa súčasných štandardov považovaný za starodávnu technológiu. Na svete sa ale stále nájde miesto, kde ju dokážu využívať počas každodennej prevádzky. Týmto miestom je už avizované múzeum v Rusku. Konkrétne ide o Leninové múzeum, ktoré sa nachádza približne 20 kilometrov južne od Moskvy, v časti Gorki Leninskiye.

No a pokiaľ očakávate, že v tomto múzeu uvidíte výstavu počítatov z 80-tých rokov minulého storočia, ste na omyle. Staručké počítače tu reálne pracujú a sprostredkúvajú rôzne audiovizuálne prezentácie…

Ruské múzeum, ktoré stále funguje na 30 ročných Apple II počítačoch. - svetapple.sk

Uvedené prezentácie sú podľa Atlas Obscura sú premietané do kociek, ktoré vyobrazujú scény z Leninovho života v skutočnej veľkosti. Pomáhajú tomu nie len masívne zrkadlá ale aj rozsiahle množstvo projektorov. Všetko sa však spúšťa na počítačoch Apple IIGS, ktoré boli vydané ešte v roku 1986. Len pre predstavu, toto zariadenie disponovalo na dnešnú dobu smiešnými 8 MB operačnej pamäte RAM. Obrovskou výhodou tohto počítača bolo ale pre zmenu zobrazovanie farieb vrámci používateľského rozhrania.

Samotné Leninové múzeum bolo otvorené ešte v roku 1987. Prakticky od tej doby sú tu aj spomínané, staručké počítače. Ako sa sem ale v tom čase dostali?

Ako ich Apple doviezol

Je veľmi zaujímavé, že takto zastaralá technológia sa ešte stále používa aj v roku 2019. Ešte fascinujúcejšie však môže byť aj to, ako sa Sovieti dostali k počítačom Apple II, ktoré pochádzajú z USA. Audiovizuálne systémy, ktoré sú tu používané sú v skutočnosti komplexnou kombináciou svetiel, motorov, prehrávačov s navíjakov, ktoré bolo potrebné určitým spôsobom zosynchronizovať a ovládať.

Múzeum z tohto dôvodu hľadalo existujúce systémy, vyrobené britskou spoločnosťou Electrosonic. Tá práve túto platformu začlenila do počítačov Apple II. Tu ale treba poznamenať dôležitý fakt. V tom čase sovietske nariadenia zakazovali akýkoľvek obchod so zahraničím. Práve preto muselo Leninovo múzeum podpísať dohodu so špecializovanými hospodárskymi subjektmi a spolupracovať s komplikovanou sieťou dodávateľov pri dovoze počítačov do svojej krajiny. Po tomto všetkom založili Rusi spoločnosť Cascade, na ktorú prevzala úver za audiovizuálne systémy.

Ruské múzeum, ktoré stále funguje na 30 ročných Apple II počítačoch. - svetapple.sk

Sovietský zväz sa samozrejme zrútil až o niekoľko rokov neskôr. Aj keď britská firma dodala počítače, bolo na samotných sovietskych inžinieroch to, aby ich udržali v prevádzke. Podarilo sa. O viac ako 30 rokov môžeme byť osobne svedkami toho, že tieto počítače skutočne stále fungujú a múzeum je na ne prakticky odkázané.

Prečítajte si tiež  Budúci zabijak iPhonov? Google má v pláne predstaviť nadupaný Pixel Fold

Apple v Rusku v minulosti

Používanie Apple produktov v Leninovom múzeu je v skutočnosti jediný príklad prítomnosti tohto technologického giganta z Cupertina, ktorý urobil v minulosti obchod s ruskou vládou. Jablková spoločnosť samozrejme mala ambíciu predávať svoje zariadenia v 80-tých rokoch aj na tomto trhu. Problém jej ale do veľkej miery robili ruské vládne agentúry alebo inštitúcie. Počítače sa cez ne jednoducho nedostali.

Pokiaľ sa teda vyberiete do Ruska (konkrétne do Moskvy), môžete navštíviť zaujímavé múzeum, ktoré vo svete získalo aj prezývku „technologická časová kapsula“. Je to pravdepodobne už len jedno z mála miest na svete (ak nie jediné), kde môžeme nájsť stále využívané počítače Apple II.

Ruské múzeum, ktoré stále funguje na 30 ročných Apple II počítačoch. - svetapple.sk
Ruské múzeum, ktoré stále funguje na 30 ročných Apple II počítačoch. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJidropnews.com
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.