Apple TV+ je nová služba spoločnosti Apple, ktorá pomaly rastie naprieč celým svetom. Jedným z trhov je aj Rusko. Ako sa ale ukazuje, nemusí to trvať navždy. Pokiaľ by sa stala príliš „populárnou“, vláda by ju jednoducho mohla vďaka účinnému zákonu vytlačiť z trhu alebo obmedziť.
Ruský zákon môže vytlačiť Apple TV+ z trhu.
Rusko je krajina, v ktorej to Apple v poslednej dobe nemá príliš jednoduché. Nedávne zákony idú priamo proti spoločnosti a vyzerá to tak, že niektoré svoje produkty radšej stiahne z trhu ako by sa mala prispôsobiť prísnemu „diktátu“ tamojších politikov. Niečo podobné navyše nečaká len hardvér ale aj softvér.
Apple začína po celom svete so svojimi službami. Jednou z nich je aj Apple TV+, ktorá naberá na popularite. Konkurent pre Netflix či HBO GO je dostupný aj v najväčšej krajine na svete. Čoskoro ale môže čeliť veľmi prísnym obmedzeniam či dokonca zákazu ak sa stane príliš veľkou. Môže za to nová, protekcionistická legislatíva krajiny.
Ruská vláda nedávno avizovala, že sa snaží urýchliť nový zákon, ktorý bude obmedzovať prevádzkovanie zahraničných video služieb s cieľom chrániť miestnych konkurentov. Znenie zákona hovorí o tom, že akákoľvek zahraničná video služba, ktorá nazhromaždí 20% podielu na trhu môže čeliť prísnym obmedzeniam či dokonca vylúčeniu z trhu.
„Pred zavedením Apple TV + ruská vláda uviedla, že pripraví právne predpisy obmedzujúce fungovanie zahraničných video služieb v snahe chrániť miestne spoločnosti pred zahraničnými konkurentmi, pričom konkrétne uviedla spoločnosť Apple. Pred dvoma rokmi bol prijatý zákon obmedzujúci zahraničné vlastníctvo hlavných služieb prenosu videa nad 20 percent, ale vzťahuje sa len na služby, ktorých počet predplatiteľov je vyší ako 50 percent všetkých ruských používateľov streamovaného videa.“
HollywoodReporter
Ak budú služby veľké, vláda zakročí
Pokiaľ ruská vláda zistí, že jednotlivé služby prekročili túto 50% hranicu, ich pôsobenie na trhu môže byť nezákonné. V tomto prípade dokonca Rusko nepriamo diktuje Applu čo má robiť. Samotná spoločnosť totiž nerozdeľuje predplatiteľov podľa krajín ale berie ich globálne. Ak bude chcieť ostať v Rusku, bude musieť urobiť pre daný trh výnimku.
K veci sa vyjadrila aj riaditeľka obsahu ruskej video služby tvzavr, Elena Khlebnikov. Tá vo svojom vyhlásení tvrdí, že v súčasnosti nevnímajú Apple TV+ ako konkurenciu. Dôvodom je odlišný obsah, politika používania a samozrejme publikum.
„Ako vieme, služba neponúka obsah dabovaný do ruštiny, čo znamená, že v počiatočnom štádiu v Apple neočakávajú výrazne veľké publikum, pretože ruskí diváci väčšinou nie sú zvyknutí na obsah s titulkami,“ vysvetlila v rozhovore pre The Hollywood Reporter.
Netýka sa to len Applu
Hoci sa v samotnej správe pojednáva priamo so spoločnosťou Apple, nový zákon sa nebude týkať iba jej. Pravidlá sa budú uplatňovať na všetky zahraničné streamovacie služby. Hovoríme teda aj o Netflixe, HBO GO a ďalších. Správa tiež hovorí o tom, že americké média a technologickí giganti budú v roku 2020 čeliť zvýšenému tlaku zo strany Ruska.
Tamojšia vláda pripravuje ďalšie protekcionistické opatrenia. Patrí tu napríklad zákon, ktorý vyžaduje aby všetky zariadenia, ktoré budú v krajine predávané mali predinštalovaný lokálny softvér od 1. júla 2020. Uvidíme ako teda napokon dopadne. Aký máš názor na tieto opatrenia? Je to správne alebo choré? Napíš nám do komentára.