Rivalita medzi spoločnosťami Apple a Samsung je v oblasti smartfónov už dlhé roky vysoká. Obe značky proti sebe bojujú, pričom používateľov sa snažia presvedčiť, že práve ich zariadenie je to lepšie. Dnes vám v krátkosti predstavíme Samsung Galaxy S23, ktorý kúpite v zľave za super cenu. Je to hlavný konkurent pre iPhone 14 a má zaujímavý hardvér.

Začnime displejom, ktorý má rovnakú 6,1″ uhlopriečku a funguje na základe technológie AMOLED. Skoro totožné je aj vysoké rozlíšenie 2340 × 1080 px, no Galaxy S23 ponúka aj 120 Hz obnovovaciu frekvenciu či funkciu Always-on. V tejto oblasti ťahá iPhone 14 za kratší koniec. Zariadenie od Samsungu sa tiež pýši výkonným procesorom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 s 8 GB operačnou pamäťou RAM. Je to aktuálne asi ten najlepší čip, aký môžete mať v zariadení s operačným systémom Android.

Pokiaľ prejdeme k cene, tak pri tej veľké rozdiely v základnom porovnaní nie sú. Zatiaľ čo Apple predávalo iPhone 14 v čase uvedenia na trh za 999 €, Samsung Galaxy S23 stál 949 €. Dnes je ale situácia iná a Samsung Galaxy S23 kúpite v základnom 128 GB prevedení po kliknutí na tento odkaz už od 670 €, vďaka čomu ušetríte skoro 300 €.

Samsung Galaxy S23 vs iPhone 14
Zdroj: YouTube / Simple Alpaca

Pre porovnanie, aj cena za iPhone 14 výrazne klesla, no stále sa drží na vyššej hranici. Zariadenie si môžete zaobstarať po kliknutí na tento odkaz za cca 770 €.

Samsung Galaxy S23 má až tri fotoaparáty v zadnej časti 

Samsung Galaxy S23 vs iPhone 14
Zdroj: YouTube / Matthew Moniz

Pokiaľ sa zaujímate o Samsung Galaxy S23, mali by ste vedieť, že toto zariadenie ponúka aj trojicu objektívov v zadnej časti, zatiaľ čo iPhone 14 má objektívy iba dva.

V ponuke juhokórejského zariadenia nájdete hlavný 50 Mpx snímač (f/1.8), ktorému pomáha 10 Mpx teleobjektív (f/2.4) s trojnásobným zoomom a 12 Mpx ultraširokouhlý objektív (f/2.2). Zariadenie tiež zvláda nočnú fotografiu a video dokáže natáčať až v rozlíšení 8K pri 30 FPS.

Pre porovnanie, iPhone 14 od spoločnosti Apple má k dispozícii iba dva objektívy s rozlíšením 12 Mpx, no to ešte neznamená, že sú výrazne horšie. Aj keď tu totiž chýba teleobjektív s trojnásobným zoomom, základný objektív s clonou len f/1.5 dokáže poskytnúť podobné, dvojnásobné optické priblíženie záberov.

Samsung Galaxy S23 vs iPhone 14
Zdroj: YouTube / Matthew Moniz

iPhone 14 má aj 12 Mpx ultraširokouhlý objektív (f/2.2) a najlepšie video natočí pri 4K a 60 FPS. Rozlíšenia sú teda nižšie, ale povedzme si na rovinu, kto z nás kedy potreboval viac.

Prečítajte si tiež  iPhone SE v teste odolnosti! Ako obstál?

Navyše smartfón od spoločnosti Apple ponúka azda tú najlepšiu stabilizáciu videa spomedzi konkurencie. Dá sa teda povedať, že v oblasti fotoaparátov sú obe zariadenia viacmenej vyrovnané. Každé má svoje plusy aj mínusy.

Nabíjanie, výdrž batérie a ďalšie technológie 

Samsung Galaxy S23 vs iPhone 14
Zdroj: YouTube / Matthew Moniz

Ešte predtým, než sa dostaneme ku konkrétnym dátam, chceli by sme doplniť, že Samsung Galaxy S23 je vybavený čítačkou odtlačkov prstov v displeji, zatiaľ čo iPhone 14 sa spolieha na sofistikovaný systém skenovania tváre Face ID. Oba smartfóny sa vedia pripojiť ku 5G sieti a obe sú vodeodolné vďaka norme IP68.

Samsung sa v prípade nabíjania spolieha na 25 W výkon prenášaný cez USB-C, alebo 15 W prostredníctvom bezdrôtových nabíjačiek. Rovnako má aj reverzné nabíjanie s výkonom 4,5 W a akumulátor s kapacitou 3 900 mAh.

Samsung Galaxy S23 vs iPhone 14
Zdroj: YouTube / George Lock

Na druhej strane je potom postavený iPhone 14 s o čosi horšími parametrami. Toto zariadenie môže rýchlo nabíjať pri výkone maximálne 20 W, avšak vďaka MagSafe systému sa dá bezdrôtovo dopĺňať energia až rýchlosťou 15 W. Zariadenie od Apple reverzné nabíjanie vôbec neponúka a rovnako má menší akumulátor s kapacitou „len“ 3 279 mAh.

Na druhej strane ale platí, že iPhone 14 je dokonalo optimalizovaný s operačným systémom iOS a procesorom A15 Bionic, ktoré si vyvíjala spoločnosť Apple sama. Aj preto dokáže s menšou batériou ponúknuť minimálne rovnakú, alebo dokonca lepšiu výdrž na jedno nabitie.

Oplatí sa Samsung Galaxy S23? 

Samsung Galaxy S23 vs iPhone 14
Zdroj: YouTube / Matthew Moniz

Naša odpoveď znie určite áno. Je to moderný, technologicky veľmi dobre vybavený smartfón, ktorý má krásny displej, vysoký výkon, kvalitné fotoaparáty a tiež veľkú výdrž batérie. Navyše sa v roku 2023 predáva za podobnú cenu, za akú dnes kúpite iPhone 13 z roku 2021. Aj z tohto pohľadu sa smartfón javí, ako veľmi výhodný.

Platí to však iba pre ľudí, ktorí hľadajú alternatívu pre iPhone a nevadí im používať operačný systém Android. Ak ste striktným fanúšikom platformy iOS, Samsung Galaxy S23 určite nie je pre vás a odporúčame vám radšej priplatiť 100 € za iPhone 14. Vo výsledku budete s týmto rozhodnutím spokojnejší.

Napíšte nám do komentára, ako by ste sa rozhodli vy.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -