Voda a elektronika si nikdy nerozumeli. Aj preto výrobcovia mobilných zariadení začali vytvárať extrémne odolné konštrukcie, do ktorých neprenikne žiadna kvapalina a ani prach. Okrem Apple sa s normou IP68 môžete stretnúť aj u iných výrobcov, ako napríklad Samsung, Xiaomi, Huawei či Oppo.

Všetky tieto značky vyrábajú smartfóny, ktoré zvládnu ponor do určitej hĺbky na určitú dobu. Aj keď si nižšie budeme rozoberať čo je to IP68 na príklade iPhonov, dáta a informácie platia v podstate pre akýkoľvek smartfón. Konečne teda zistíte, čo by mal v bežnom prostredí vydržať a čo znamenajú jednotlivé čísla za skratkou „IP“.

IP68 vodeodolnosť

Mnoho ľudí sa nás často pýta, ako je na tom iPhone s vodeodolnosťou. Odpoveď na túto otázku nie je taká jednoduchá, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Základným problémom je fakt, že aj keď iPhone od modelu 7/7 Plus prežije kontakt s vodou, v prípade, že prenikne do vnútra zariadenia vám nebude uznaná reklamácia.

Je to trochu zvláštna situácia, no z nášho pohľadu úplne pochopiteľná. Treba si uvedomiť, že smartfón často padá na zem a dostáva sa do kontaktu s rôznou chémiou, kvôli čomu nie je vylúčené, že mu degradujú tesnenia.

Takisto pri prieniku vody môžu byť porušené podmienky (hĺbka a čas), ktoré sa nedajú spätne overiť. Z právneho hľadiska sa na to teda nazerá tak, že utopenie nespôsobila chyba Apple ale chyba používateľa (aj keď s tým samozrejme nemusíte súhlasiť).

Pridajte si Svetapple.sk aj na Instagrame. Každý deň prinášame množstvo zaujímavého obsahu, ktorý je trochu iný než tu na webe.

Technologický gigant používa dve normy v rámci ochrany proti vode. Ide o štandardy IP67 a IP68. V tomto článku sa budeme venovať druhému z nich. Obsahujú ho tieto modely:

 • iPhone XS – IP 68 (2 metre na 30 minút)
 • iPhone XS Max – IP 68 (2 metre na 30 minút)
 • iPhone 11 – IP 68 (2 metre na 30 minút)
 • iPhone 11 Pro – IP 68 (4 metre na 30 minút)
 • iPhone 11 Pro Max – IP 68 (4 metre na 30 minút)
 • iPhone 12 mini – IP 68 (6 metrov na 30 minút)
 • iPhone 12 – IP 68 (6 metrov na 30 minút)
 • iPhone 12 Pro – IP 68 (6 metrov na 30 minút)
 • iPhone 12 Pro Max – IP 68 (6 metrov na 30 minút)
 • iPhone 13 mini – IP 68 (6 metrov na 30 minút)
 • iPhone 13 – IP 68 (6 metrov na 30 minút)
 • iPhone 13 Pro – IP 68 (6 metrov na 30 minút)
 • iPhone 13 Pro Max – IP 68 (6 metrov na 30 minút)
Prečítajte si tiež  NFC v iPhone a Apple Watch prejde revolučnou zmenou. Toto budete milovať

Na začiatku sa musíme zamerať na prvé číslo IP6x. Pri pohľade na tabuľku nižšie môžeme vidieť, že v praxi bráni prieniku prachu do vnútra zariadenia. Toto majú spoločné oba štandardy.

Čo sa ale líši je druhé číslo IPx8, ktoré určuje odolnosť voči vode. V princípe sa dá povedať, že norma IP68 je vodotesná o čosi viac než norma IP67, v rámci ktorej je garantovaná výdrž pri ponorení do hĺbky 1 metra na 30 minút.

Štandard IP68 je popisovaný tak, že vaše zariadenie ochráni proti potopeniu do vody za podmienok, ktoré určí výrobca. Zatiaľ čo teda iPhone XR so štandardom IP67 môžete ponoriť do 1 metra na 30 minút, iPhone 13 znesie so štandardom IP68 ponor až do hĺbky 6 metrov takisto na 30 minút.

Na záver tu máme aj normu IP69, ktorá garantuje, že zariadenie odolá striekajúcej vysokotlakovej teplej vode. Apple ju ale nepoužíva pri žiadnom produkte.

Tabuľky s významom IP štandardov

stupeň pred nebezpečným dotykom vniknutím cudzích predmetov
IP 0x bez ochrany bez ochrany
IP 1x dlaní (> 5×5 cm) veľkých
IP 2x (IPxxB) prstom (> 12,5×12,5 mm) malých
IP 3x nástrojom (> 2,5 mm) drobných
IP 4x (IPxxD) nástrojom, drôtom (> 1 mm) veľmi drobných
IP 5x akoukoľvek pomôckou prachu čiastočne
IP 6x akoukoľvek pomôckou prachu úplne

Stupne krytia voči vniknutiu cudzích predmetov

stupeň pred vniknutím vody (špecifikácia IPX)
IP x0 bez ochrany
IP x1 Chránené proti kvapkajúcej vode 1 + 0,5 mm za minútu. Jednotka je umiestnená vo svojej pracovnej polohe a otáča sa okolo vertikálnej osi. Doba skúšky 10 minút.
IP x2 Chránené proti kvapkajúcej vode 3 + 0,5 mm za minútu, Jednotka je testovaná v 4 pozíciách, naklonených o 15 ° od normálnej prevádzkovej polohy. Doba skúšky 2,5 minúty na polohu.
IP x3 Chránené proti vodnej triešti. Voda strieka na prístroj v uhle 60 ° vertikálne, v množstve 10 litrov za minútu pri tlaku 80-100kN / m2 po dobu najmenej 5 minút.
IP x4 Chránené proti striekajúcej vode. Rovnaké ako pri IP x3, len s rozdielom, že voda strieka vo všetkých uhloch.
IP x5 Chránené proti striekajúcej vode. Voda mieri 6,3 mm tryskou vo všetkých uhloch pri prietoku 12,5 litrov za minútu pri tlaku 30 kN / m2 počas najmenej 3 minút zo vzdialenosti 3 metre.
IP x6 Chránené proti intenzívne striekajúcej vode. Voda mieri 12,5 mm tryskou vo všetkých uhloch pri prietoku 100 litrov za minútu pri tlaku 100 kN / m2 počas najmenej 3 minút zo vzdialenosti 3 metre.
IP x7 Chránené proti ponoreniu do vody na 30 minút v hĺbke 1 meter .
IP x8 Chránené proti potopeniu do vody. Zariadenie je schopné nepretržitému potopeniu do vody za podmienok, ktoré určí výrobca.
IP x9 Chránené proti striekajúcej vysokotlakovej teplej vode.

Reklamácia utopeného iPhonu

Ako sme už naznačili vyššie, aj keď iPhone spĺňa určité IP štandardy, stále sa môže stať, že do neho prenikne voda. Žiaľ, máme s tým aj osobnú skúsenosť (model XS), takže vám to neodporúčame riskovať.

Prečítajte si tiež  Apple vydalo iOS 10.2 Public Beta 3
iPhone a voda. Všetko, čo potrebujete vedieť na jednom mieste.
iPhone a voda. Všetko, čo potrebujete vedieť na jednom mieste.

Ak už náhodou dôjde k „utopeniu“, vyhľadajte radšej servis ako obchod, kde ste smartfón zakúpili. Apple takéto poškodenie v rámci záručnej opravy odmieta – o čom písomne informuje vo svojich zmluvných podmienkach.

Technikom stačí veľmi málo na to aby zistili, kde je problém. Cupertinský gigant už roky vybavuje hardvérové časti zariadení špeciálnymi nálepkami (water test), ktoré pri kontakte s vodou sčervenejú.

Nachádzajú sa na rôznych miestach, kde by sa tekutina za normálnych okolností nemala dostať. Existuje dokonca aj trik, ako ich vybieliť. Ťažko ale povedať, či stále funguje a hlavne či technikov oklame.

iPhone a voda. Všetko, čo potrebujete vedieť na jednom mieste.
iPhone a voda. Všetko, čo potrebujete vedieť na jednom mieste.

Čo sa týka vyhľadania servisu, ten navštívte aj vtedy, pokiaľ vám zariadenie po vysušení funguje. Dôvod je absolútne prostý. Ak sa voda dostane napríklad na kontakty, tie začnú po čase oxidovať. Pokojne sa teda môže z ničoho nič stať, že vám váš iPhone vypovedá službu trebárs o mesiac či o pol roka. Najhoršie je na tom to, že nebudete pripravení.

iPhone a voda. Všetko, čo potrebujete vedieť na jednom mieste.
iPhone a voda. Všetko, čo potrebujete vedieť na jednom mieste.

V servisoch vám dokážu zariadenie kompletne vyčistiť a zabrániť tak procesu oxidácie. Používa sa pri tom napríklad ultrazvuková vaňa. Cena úkonu sa pohybuje na úrovni 20-80€ s DPH.

Článok odkazuje na rozsiahlejší text, kde sme sa venovali vodeodolnosti všetkých iPhonov.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -