V súčasnej dobe sa s trendom výrezu stretávame skoro pri každom modernom zariadení. Môže za to poväčšine predná kamera. S tým by mohla ale skoncovať jedna technologická spoločnosť. Samsung skryje kameru pod displej. Predstavenie takéhoto smartfónu je vraj na spadnutie.

Samsung skryje kameru pod displej.

Súčasná doba dokonalému dizajnu displeja nepraje. Apple to síce až tak vážne nerieši ale jeho konkurencia sa stále snaží vyrobiť taký displej aby prekrýval čo najviac z prednej strany zariadenia. Inými slovami sa chcú raz a navždy zbaviť rámčekov okolo displeja. Nič proti tomu nemáme.

Je to pekné estetické riešenie. Tiež sa niekedy čudujeme ako mohlo Apple v prípade iPhonu XR/11 nechať až také široké rámiky. Na rok 2019 nám to skrátka akosi nesedí. K tejto téme ale neskôr. Jedna spoločnosť, ktorá je popredu s vývojom displejov prinesie svoje riešenie kamery, ktorá je skrytá pod displejom už na budúci rok. Nemali by tu byť teda žiadne výrezy len čistý displej od kraja ku kraju s tým, že kamera a všetky senzory budú efektívne schované. Samsung je jednoducho v tomto obore špička a môže spôsobiť revolúciu, ktorou zamieša karty

Samsung skryje kameru pod displej. Bude to koniec výrezom?- svtapple.sk

Ako to bude fungovať?

Dnešné informácie pochádzajú z portálu Gizmochina.com. Práve v tomto článku sa hovorí o tom, že Samsung predstaví v roku 2020 kameru, ktorá bude skrytá pod displejom. Dokonca by sa tak malo stať v prvej polovici budúceho roka vďaka čomu na vychytávku nebudeme až tak dlho čakať.

Podľa súčasných informácii má Samsung už dnes potrebné technológie na to aby niečo podobné mohol predstaviť. Dokonca má aj dva koncepty, ktoré sa interne označujú ako HIAA1 a HIAA2 a na ktorých technológiu testuje. Ak sa pýtate na to, prečo sú koncepty nazvané takýmto zvláštnym spôsobom, odpoveď je veľmi jednoduchá. Je to skratka „Hole In Active Area“ (v preklade „otvor v aktívnej oblasti“).

Samotná technológia, ktorá bude skrývať kameru pod displej sa označuje skratkou UDC. V širšom kontexte to znamená Under Display Camera (Technology). Celé by to malo fungovať vďaka možnostiam transparentného displeja (ktorým už dnes Samsung Display disponuje). V mieste, kde sa bude nachádzať kamera by mal byť displej mierne „perforovaný“ na to aby sa zvýšil prenos svetla cez displej. Táto „perforácia“ má dokonca už aj svoj názov. Spoločnosť ju nazýva ako „Laser Etching“.

V danom mieste by sa malo nachádzať menšie množstvo pixelov. Existuje tu však jeden problém, ktorým je samotný OLED panel. Ten je podľa všetkého v jemne žltej farbe, čo by mohlo spôsobovať aj problém pri sfarbení kamery. Toto by však mohla spoločnosť Samsung vyriešiť jednoduchým softvérovým nastavením. Uvidíme teda ako bude zariadenie s touto technológiou vyzerať. Nakoľko o ňom vieme už dneš ale napísať takéto detaily, je zrejme len otázkou času, kedy ho uvidíme aj naživo. Privítali by ste niečo podobné?

Prečítajte si tiež  Najlepší fotoaparát v mobile: Rebríčku dominuje Huawei, Google, Honor aj Apple (+ ceny zariadení)
Samsung skryje kameru pod displej. Bude to koniec výrezom?- svtapple.sk
Samsung skryje kameru pod displej. Bude to koniec výrezom?- svtapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJvosveteit
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.