Spoločnosť Samsung neustále inovuje a pripravuje zariadenia či technológie, ktorých existenciu si dnes prakticky nedokážeme predstaviť. Patria sem aj rolovacie displeje, ktoré by mohli doplniť, či dokonca nahradiť tie skladacie. Samsung chystá smartfón, alebo tablet s takouto zobrazovacou jednotkou už v roku 2025. Inšpirovať by sa mohla aj spoločnosť Apple.

Informácie o tejto zaujímavej novinke sa objavili na sociálnej sieti X (bývalý Twitter), pričom ich zdieľal leaker Revegnus. Samsung je podľa neho veľmi blízko k tomu, aby rolovacie displeje zaviedol do hromadnej výroby. Netreba zabúdať, že tento technologický gigant vlastní dcérsku spoločnosť Samsung Display, ktorá sa na oblasť vývoja a výroby displejov sústredí už viac, ako 10 rokov.

Aj preto nie je prekvapením, že práve Samsung, ako vôbec prvý výrobca dokázal ponúknuť smartfón s flexibilnou obrazovkou. Prvý Galaxy Z Fold prišiel na trh ešte v roku 2019 a Z Flip v roku 2020. V roku 2025 by sa mohol výrobca do histórie zapísať opäť a to práve vďaka rolovacím displejom.

Extrémne tenké rámiky a neviditeľná kamera 

Samotný únik je pomerne stručný a technológiu nerozoberá nijako podrobnejšie. Leaker však spomína, že zákazníci sa môžu tešiť na extrémne tenké rámčeky po obvode displeja a tiež prednú kameru, ktorá bude vďaka technológii UPC umiestnená priamo pod ním. Samotný panel by teda nemala rušiť žiadna čierna bodka vo vrchnej časti.

A aj keď sa vám môžu zdať tieto informácie, ako nereálne, treba si uvedomiť, že Samsung Display disponuje už dnes technológiami, vďaka ktorým dokáže skonštruovať funkčný a plnohodnotný rolovateľný displej.

Naposledy nám to firma demonštrovala prostredníctvom konceptu zariadenia s označením Samsung Rollable Flex™, ktorý si môžete pozrieť na videu nižšie:

Ako môžete vidieť sami, z malého displeja, ktorý môže patriť pokojne smartfónu sa v priebehu niekoľkých sekúnd môže stať približne 4-5x väčšia obrazovka pripomínajúca tablet. To všetko pri plnohodnotnom spustení a bez akéhokoľvek porušenia obrazu.

Ak je dnes možné vyvinúť takýto displej, aspoň ako koncept, prečo by do dvoch rokoch nemohla byť možná aj jeho sériová výroba?

Inšpirovať sa môže aj iPhone

iphone rolovateľný displej
Spoločnosť Apple sa už roky zameriava na technológiu skladacích displejov. V tejto oblasti vlastní gigant z Cupertina dokonca aj niekoľko patentov. Samsung by mu mohol tieto displeje dodávať. (Zdroj: Appleinsider)

Spoločnosť Apple síce dnes neponúka žiadnu skladačku, no v kuloároch sa šepká, že firma tieto technológie podrobne skúma a keď príde ten správny čas, uvedie ich na trh v rámci vlastného zariadenia. Najskôr však musia byť dostatočne odolné a kvalitné, čo sa dnes o mnohých konkurenčných riešeniach povedať nedá.

Dokonca sa už objavili náznaky toho, že Apple vyvíja smartfón, alebo tablet s rolovateľným displejom. Firma v uplynulých mesiacoch a rokoch získala viacero patentov, ktoré rozoberajú samotnú technológiu, alebo mechanizmus, pomocou ktorého sa môžu displeje otvárať / zatvárať.

Prečítajte si tiež  LG ukázalo displej, ktorý sa dá zrolovať!

A keďže má spoločnosť Apple veľmi dobrý vzťah so spoločnosťou Samsung (ako dodávateľom), nie je celkom vylúčené, že práve od nej by mohli pochádzať zobrazovacie jednotky.

Netreba sa však tešiť, že by to mohlo byť už v spomínanom roku 2025. Treba totiž počítať s tým, že Samsung bude mať zo začiatku veľmi obmedzené výrobné kapacity, ktoré budú určené výhradne pre jej vlastné zariadenia. Ak teda iPhone / iPad s rolovacím displejom príde, bude to až o niekoľko rokov neskôr…

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -