Aj keď sa spoločnosť Apple pokúša držať formu, že so skladacími zariadeniami zatiaľ nechce mať nič spoločné, nie je zas až takým tajomstvom, že na niekoľkých pracuje. Firmu prezrádzajú patenty, ako aj ten posledný. Informoval o ňom portál Appleinsider.

Technologický gigant z Cupertina totiž získal novú patentovú prihlášku s názvom „Elektronické zariadenia s rolovateľnými displejmi“, ktorá nám naznačuje, akým smerom by sa mohla firma vybrať. Alternatívou ku skladacím obrazovkám sú totiž tie rolovateľné a dnes už je jasné, že sa nimi zaoberá aj spoločnosť Apple.

Apple svoju technológiu opisuje nasledovne: „Displej sa môže pohybovať medzi rozvinutým stavom, v ktorom je displej rovinný, a zrolovaným stavom, v ktorom je rolovateľná časť displeja zrolovaná na uskladnenie.“ 

Rolovateľný displej v iPhone musí byť bezpečný

iphone rolovateľný displej
Zdroj: Appleinsider

Rovnako, ako pri skladačkách je v tomto prípade veľkým problémom zabezpečiť, aby displej fungoval aj keď je ohnutý okolo nejakej osi. Apple pomocou svojej patentovej prihlášky podrobne opisuje všetky možné metódy, pomocou ktorých by sa to mohlo dať dosiahnuť.

Apple napríklad hovorí o tom, že displej by sa mal dať používať, aj keď bude v mierne zrolovanom stave. Rovnako sa firma zaoberá tým, aby bola obrazovka dostatočne flexibilná a zároveň sa príliš neohýbala alebo nepoškodila. Práve nedostatočná odolnosť je hlavným kameňom úrazu súčasných skladačiek.

Rolovateľný displej plný snímačov 

Inžinieri tiež do displeja chcú zakomponovať kapacitné snímače sily či odporové snímače sily a rovnako sa v patente píše o špeciálnych kapacitných dotykových senzoroch či spôsobe, akým by sa ku prstu používatelia dostali vibrácie.

Dokonca Apple hovorí aj o trojrozmerných bezdotykových gestách (vzduchové gestá), vďaka ktorým by sa mohol displej rozvinúť, keď nad nim mávnete rukou.  

Na záver už iba stojí za to spomenúť, že aj keď je získanie patentu pre spoločnosť Apple veľkou vecou, v skutočnosti táto prihláška nie je až taká čerstvá, ako by sa mohlo zdať. Firma totiž podala žiadosť ešte v roku 2017, takže minimálne od tohto roku na rolovateľnom displeji pracuje.

Reklama
Reklama

Dajte nám vedieť do komentára, čo si myslíte o tejto technológii vy. Bola by vhodná pre iPhone, alebo napríklad iPad?

Prečítajte si tiež  Nový iPad Pro má revolučný spôsob ovládania!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -