Aj keď je iPhone jeden z najdrahších smartfónov súčasnosti, zdá sa, že Slovákom sa čoraz viac páči. Dôkazom sú aj dáta od analytickej spoločnosti Statcounter, ktorá sleduje dlhodobý vývoj zastúpenia operačných systémov iOS a Android na našom trhu. A ako naznačujú výsledky, spoločnosť Apple je momentálne vo svojom raste úspešnejšia. V globále ale samozrejme dominuje Android.

Hľadáte kvalitný transparentný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

Pomerne zaujímavý prepad pre Android nastal v decembri 2022, kedy Apple nestíhalo vybavovať objednávky na nový iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro – oba modely sú dnes skladom a najvýhodnejšie ponuky na ich nákup nájdete tu.

Počet používateľov Androidov sa v našej krajine prepadol zo 74,33 % na 73,16 %, zatiaľ čo počet používateľov iOS narástol z pôvodných 24,76 % na 25,75 %. To je vcelku zaujímavá zmena, na ktorú však mali vplyv aj Vianoce.

Pochopiteľne takáto štatistika je len chvíľková a ovplyvniť ju môže viacero faktorov, ako napríklad predstavenie nových zariadení, predvianočné nakupovanie, výhodné ponuky od operátorov a podobne.

Každopádne, ak sa pozrieme na dlhodobý graf, rýchlo zistíme, že iPhonu od spoločnosti Apple sa na našom trhu darí o čosi lepšie.

Reklama
Reklama

Zatiaľ čo v decembri 2021 mal jeho celkový podiel na trhu „iba“ 23,48 %, o rok neskôr, v decembri 2022 to bolo vyššie spomenutých 25,75 %. Používateľská základňa sa teda zvýšila o viac ako dve percentá, čo je v rámci takéhoto porovnania veľmi pozitívna hodnota a zároveň dobrý signál pre technologického giganta z Cupertina.

Naopak, ak sa pozrieme na Android, ten mal v decembri 2021 75,38 % zastúpenie a v decembri 2022 už iba 73,16 % zastúpenie na trhu. Tam kde teda spoločnosť Apple získala ostatní výrobcovia strácali.

Za tento úspech môže Apple vďačiť najmä svojmu podarenému iPhonu 13 mini a iPhonu 13, o ktoré je na Slovensku ešte aj dnes veľký záujem. Tieto zariadenia sú po hardvérovej stránke skoro totožné s novším iPhonom 14. Ich cena je ale výrazne nižšia, pričom štartujú už na úrovni 672 €, respektíve 735 €.

iPhone 13 mini kúpite za najvýhodnejšiu cenu na Slovensku tu.

podieľ na slovenskom trhu iOS vs Android
Zdroj: statcounter

Uvidíme, ako sa bude trh vyvíjať ďalej. Dajte nám vedieť do komentára, či sa podľa vás používateľská základňa iPhonov na Slovensku v roku 2023 zvýši alebo zníži. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Prečítajte si tiež  PlayStation 5 oslavuje druhé narodeniny. Konzola je napriek tomu nedostupná a predáva sa za šialené peniaze

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here