Krádež telefónu je vždy nepríjemná záležitosť. Okrem toho, že samotné zariadenie môže mať hodnotu niekoľkých stovák eur človek prichádza aj o dáta či fotky, ktoré si nestihol zálohovať. To, čo sa ale stalo Slovákovi v zahraničí by zrejme nechcel zažiť nikto z nás. O prípade informoval portál Živé.

Zákazník operátora Orange Slovensko prednedávnom navštívil Taliansko, kde mu neznámi páchatelia odcudzili veci vrátane smartfónu.

Tí však na nič nečakali a zariadenie využívali na uskutočňovanie hovorov do zahraničia. Celá situácia vyvrcholila tým, že Slovák prišiel nie len o telefón ale aj o tisíce eur. Telefonáty boli totiž spoplatnené vysokou roamingovou tarifou.

Deň po krádeži upozornil operátora. Ten mu vraj nechcel kartu zablokovať 

Celý prípad je zaujímavý v tom, že Slovák len deň po krádeži nahlásil situáciu priamo spoločnosti Orange Slovensko, no tá mu vraj nechcela kartu zablokovať. Operátor vraj poškodeného neinformoval ani o tom, že z telefónu sa pravidelne uskutočňujú hovory smerované do Srbska.

Orange ale napokon začal konať a okrem SIM karty okradnutého zablokoval aj karty ďalších členov rodiny. Zrejme išlo o bezpečnostné opatrenie, ktoré môže operátor využiť. Počas toho, ako okradnutý nahlasoval celú situáciu talianskej polícii, na ktorej strávil niekoľko hodín, sa niekto cudzí postaral o obrovský účet za mobilné služby.

Najskôr mal platiť 50 tisíc eur. Išlo však o chybu 

Orange Slovensko na obrazovke iPhonu, ktorý je položený na drevenom stole
Zdroj: Unsplash / Tyler Lastovich

Aby toho nebolo málo, operátor najskôr svojho klienta upozornil, že na jeho paušále boli spotrebované služby za šialených 50 tisíc eur. Orange ale neskôr priznal, že šlo iba o chybu a reálna čiastka, ktorú zlodeji prevolali presahovala „len“ 5 tisíc eur. Ani to však nie je málo peňazí.

Orange ale chce svojmu klientovi pomôcť a priniesť uspokojivé riešenie. Mobilný operátor zároveň odmieta tvrdenie, že by nebol ochotný predmetnú SIM kartu zablokovať. Firma to vraj dokonca urobila hneď po nahlásení, no keďže to prišlo až po viac ako 24 hodinách, zneužitiu sa už nepodarilo predísť.

„V prípade krádeže telefónu zákazníkom vždy odporúčame, aby túto skutočnosť bezodkladne a okamžite nahlásili svojmu operátorovi a svoju SIM kartu si dali zablokovať, aby predišli akémukoľvek jej zneužitiu. V tomto prípade, žiaľ, zákazník krádež oznámil až neskôr a jeho SIM karta bola zneužitá,“ uviedla zástupkyňa spoločnosti Orange Slovensko pre portál Živé.

Výrazná zľava od spoločnosti Orange Slovensko

Aj keď je celá situácia extrémne nepríjemná, Orange sa ju snaží pomôcť rozumne vyriešiť. Operátor mal ponúknuť až 50 % zľavu na 5 tisícovú faktúru, vďaka čomu klient za telefonáty do Srbska zaplatí 2 500 €.

Prečítajte si tiež  Aktualizuj iOS 10.3.3, odstraňuje bezpečnostnú chybu!

Dôležité je zdôrazniť, že Srbsko, ktoré nepatrí do Európskej únie ma nastavenú tarifu za minútu hovoru až na úrovni 2,75 €. Samotný operátor bude musieť zaplatiť vysoké poplatky svojim roamingovým partnerom.

Základná chyba. Muž používal šialene jednoduchý PIN kód

20 najhorších hesiel, aké môžete používať na svojom iPhone
Zdroj: Shutterstock

Aj tento prípad je dôkazom, že Slováci stále podceňujú svoju bezpečnosť a volia si heslá či kódy, ktoré dokážu prelomiť nie len hackeri ale aj radoví podvodníci a zlodeji

Problém bol totiž v tom, že aj keď mal muž dostatočne zabezpečený iPhone, zlodeji z neho pravdepodobne vytiahli SIM kartu a jej heslo uhádli prakticky okamžite. Boli to totiž klasické „štyri nuly“. Dávajte si teda pozor, aby ste sa aj vy nestali obeťou podobného podvodu. Mať silnejšie zabezpečenie a konať rýchlo je v týchto situáciách kľúčové.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -