Apple priniesol v operačnom systéme iOS 18 novú funkciu s názvom Hlasové skratky, ktorá umožňuje používateľom prispôsobiť si Siri pomocou vlastných fráz. Táto novinka, ktorá už je dostupná v beta verzii iOS 18, prináša nové možnosti pre používateľov, ktorí potrebujú alternatívne spôsoby ovládania svojho zariadenia.

Vďaka Hlasovým skratkám môžu používatelia priradiť vlastné frázy, ktoré Siri rozpozná a vykoná nimi konkrétne, dopredu nastavené úlohy. Jednou z možností, ktoré táto novinka prináša, je aj nastavenie alternatívneho „prebúdzacieho“ slova pre hlasového asistenta. Vďaka tomu sa už nebudete musieť svojmu iPhonu prihovárať „Hey Siri„.

Pre nastavenie vlastnej Hlasovej skratky pre Siri otvorte aplikáciu Nastavenia > prejdite do sekcie Prístupnosť > nájdite Hlasové skratky.

Následne kliknite na možnosť „Nastaviť Hlasové skratky“ a zvoľte „Siri“. Zadajte nové meno, ktoré chcete používať na aktiváciu Siri, napríklad „asistent„. Potom ho ešte trikrát nahlas zopakujte, aby sa iPhone zvykol na váš hlas a máte hotovo!

Aké obmedzenia táto funkcia prináša? 

Hoci je táto novinka veľmi praktická, stále je to novinka a tak sa musíte pripraviť na zopár obmedzení. V prvom rade je dôležité zdôrazniť, že funkcia je dostupná len na iPhone a zatiaľ sa nesynchronizuje s inými zariadeniami, ako je napríklad HomePod, ktorý stále musíte aktivovať skratkou „Hey Siri“.

Nepomôže vám ani to, keď máte na všetkých zariadeniach nainštalované najnovšie beta verzie nedávno predstavených operačných systémov.

Rovnako si treba dobre zvážiť, akým slovom chcete Siri po novom oslovovať. Musí to byť niečo, čo nehovoríte často, aby ste sa vyhli pravidelnej aktivácii asistenta bez vášho vedomia.

No a v neposlednom rade sme my v redakcii pri testovaní s iOS 18 Beta 1 mali niekoľkokrát problém, že zariadenie na frázu nereagovalo. Predpokladáme však, že to môže byť nesprávne zvolenou frázou, alebo jednoducho tým, že táto funkcia potrebuje doladiť. Do septembra na to má spoločnosť Apple ešte cca tri mesiace.

Ešte doplníme, že aktivácia cez hlasovú skratku chvíľu trvá. Po vyslovení konkrétnej frázy musíte počkať, kým sa Siri aktivuje a až potom jej môžete dať príkaz. Pokiaľ by vám to prekážalo, asistent stále reaguje aj na tradičné „Hey Siri“, ktoré nabieha prakticky okamžite.

Hlasové skratky sú perfektná vec

Hlasové skratky si môžete nastaviť na spustenie akejkoľvek skratky, nastavenie spúšťačov pre aplikácie, systémové funkcie ako snímanie obrazovky, zmenu hlasitosti, rolovanie, aktiváciu ovládacieho centra a ďalších.

Prečítajte si tiež  iPhone SE vs iPhone 12 mini vs iPhone 12 v teste výdrže batérie

Môžu byť tiež spárované s vlastným zvukom namiesto reči, čo je užitočná prístupová možnosť pre tých, ktorí potrebujú alternatívne spôsoby aktivácie systémových funkcií. Apple bol vždy jednotka v prístupnosti a táto funkcia to len potvrdzuje.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -